Türkiye Bor Madenlerini Yok Pahasına Satıyor mu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hasan Hakan Koç tarafından paylaşıldı.

 1. Hasan Hakan Koç

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.219
  Seviye:
  Arkadaşlar bu sabah bu ülkede hergün yeni moral bozucu bir haberle uyanmaya alışmış bir kardeşiz olarak yine maillime gelen bir haberle kalktım .

  doğrumuzdur bilmiyorum ama busefer gerçekten yeter artık dedim . aşağıdaki haberi bilgilerinize sunuyorum .

  Vatanımızı karış karış satıyorlar . kafamızı kuma gömmeyelim .
  Kendime her zaman söylüyorum herşeyin bir zamanı gelecek diye .
  Artık bence kırılma noktasına yaklaşıyoruz .

  Yazmak İstediklerimi siyasi olur, yanlış anlaşılır diye yazamıyorum nede olsa bizim sitemiz bu amaçlı değil . ama bir gün çocuklarımın geleceği için, kafama kalpağımı takıp sokağa çıkacağım yeter artık diye avazım çıktığı kadar bağıracağım .Bu gidişle dağada bağlama dinleme zamanı geliyor. :boese157:


  ağıdaki linki ve yazıyı size paslıyorum

  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2001/04/25/yazarlar/yazarlar17.html
  http://www.milligazete.com.tr/print.php?type=report&id=63

  İşte Türkiye'deki Bor Sorununun Tablosu
  İletişim dünyasındaki gelişmeler karanlıkta, bilinmeyen hiçbir şeyin kalmamasına da sebep oluyor. Sizlerden gelen iletileri okurken biri kafamda şimşeklerin çakmasına sebep oldu. Mesaj bir feryadın yansımasıydı ve şöyle diyordu: "Eti bank 40 milyon Dolara özelleştiriliyor ve alıcısı da Amerika. Dünya rezervlerinin yüzde 72 sine sahip Türkiye kıskaçta. Arabayı bor madeniye çalıştıracak patentli 600 proje geliştirilmiş fakat bizler uyurken bu maden elden gidiyor."
  Bu konuda biraz araştırma yapayım dediğimde ilginç bilgilere rastladım ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Bin yıllar boyunca çeşitli uygarlıkların beşiği olmuş Anadolu, maden açısından zengin bir coğrafya. Fakat bu zenginliğe rağmen, maden kaynaklarımız yeterince araştırılmamış, yeterli araştırmalar ve yatırımlar yapılmamış olması sebebiyle, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yaratılan katma değerin GSMH içindeki payı ortalama %1'ler oranında kalmış. Son beş yıllık dönemde GSMH yılda ortalama %0,2 oranında büyürken madencilik sektörünün yılda ortalama %1,5 oranında küçülmesi...

  sektörün ihmal edilmişliğinin önemli bir göstergesi...

  "Türkiye, başta bor mineralleri olmak üzere toryum, perlit, ponza, mermer, trona, volkanik tuzlar, volkanik killer, manyezit, feldspat, altın ve kromit'te dünya ölçeğinde önemli olan ve dış pazarlarda ciddi pay sahibi olabileceğimiz rezervlere sahip."

  Türkiye'nin en büyük rezerv ülkesi olduğu, önemli bir sanayi hammaddesi olan bor, özellikle dikkat çekmekte. Bor madenciliği 150 yıllık bir öykü Türkiye'de. 150 yıl içinde alınan bir arpa boyu yol yok. Böyle değerli bir madenin yabancılara taş-toprak halinde satılmasının ötesine geçilememiş.

  Bor madenlerinin bulunması ve işletilmesi hakkı 2840 sayılı kanuna göre Eti Holding'in elinde olmasına rağmen, bor ürünleri üretiminde Eti Holding'in yasal olarak tekel hakkı yok. Eti Holding, Türkiye'deki sanayiciye yurt dışına göre yüksek fiyat uygulayarak, bor sanayine özel kuruluşların girişini engelleyerek, bor ürünlerinde de fiilen tekel oluşturuyor.

  Bor madeninin çıkarılması, işletilmesi, pazarlaması devlet tekelinde. Ancak, yerli sanayicilerin bor uç ürünleri üreten işletmeleri ve bor kullanan sanayileri kurulmasında herhangi bir yasal engel olup olmadığı konusunda Danıştay'ca verilmiş iki farklı karar bulunmakta. Bu konudaki belirsizliğin giderilmesi gerekmekte.

  Türkiye, yüzyılımızda petrol kadar önemli olabileceği düşünülen bor madeninin dünyadaki en büyük rezerv ülkesidir. Fakat dünya fiyatlarını belirleme konumunda değildir. "Sanayinin Tuzu" olarak adlandırılan bor madeni 4000'e yakın üründe hammadde olarak kullanılmakta, fakat bu konumunun avantajlarını tam anlamıyla değerlendirememekte, gerek rafine bor ürünleri, gerekse bor uç ürünleri ihracatından potansiyelinin altında gelir elde etmektedir. Özellikle sanayinin pek çok alanında kullanılan bor uç ürünleri üretiminde Türkiye epeyce geri durumdadır.

  Dünya piyasalarındaki bor madenlerinin % 95'i Türkiye kaynaklı... Türkiye'nin bor madeninden elde ettiği ortalama yıllık gelir yalnızca 120 milyon dolar. Bor madenlerinden elde edilen bor ürünleri piyasasından Türkiye'nin aldığı pay ise, sadece % 5-10 (% 7) civarında: Bu oranın da rakamsal boyutu, ortalama yıllık 92 milyon dolar. Ve de... Bor ürünü ve bor madenlerinden elde edilen ürünlerden hemen hiçbiri Türkiye'de üretilmiyor. Bu ürünler maden sattığımız ülkelerde üretiliyor, Türkiye'ye satılıyor... Son yıllarda alternatif enerji arayışlarında hidrojen enerjisinin kullanım sürecinde önemli bir rol oynayacağının anlaşılması bu madeni daha da önemli hale getirmiş.

  Gelinen bu noktada bor politikaları konusunda bir tercih yapmak zorunda. Amaç, yabancı şirketlerin sanayi tesislerine ham ve rafine bor ihraç ederek yılda 200-230 milyon dolar ihracat geliri ile yetinmek mi olmalıdır? Yoksa, Türk özel sektörüne, yabancılara uygulanan fiyattan bor ve bor ürünü verilerek, teşvik ederek, yönlendirerek ülkemizde bor sanayinin kurulmasını sağlamak ve 40-50 milyar dolarlık pazardan önemli büyüklükte pay almak mı olmalıdır?

  Bor ve borlu yakıtlar, 1950'li yılların başında ABD Savunma Programında "geleceğin yakıtı" olarak adlandırılmış ve nükleer silahlanma dışında 2. önemli stratejik malzeme olarak nitelendirilmiş. 1958-1961 yılları arasında ABD ve NATO tarafından bor, stratejik bir maden olarak ilan edilmiş, pazarlaması kontrol altına alınmış ve COCOM olarak nitelendirilen tedbirler kapsamında Varşova Paktı ülkelerine ihracı yasaklanmış. 1963 yılında bor NATO'nun stratejik maddeleri listesinden çıkarıldıysa da, ABD'nin bor alanındaki bazı stratejik çalışmaları gizlilik içinde yürüttüğü bilinmektedir.

  Sadece insan yaşamını kolaylaştıracak bir element değil, insan bünyesini de çeşitli şekillerde etkileyen bir madendir deniliyor ve insan bünyesine faydaları şöyle sıralanıyor: Başta kalsiyum ve D vitamini olmak üzere vücut minerallerinin düzenlemesinde rol oynar, kalsiyum ve magnezyumun azalmasını önleyerek kemik yapısını korur. Bordan fakir beslenme kemik erimesi ve kırılmasına yatkınlık yaratır. Küçüklerin öğrenme yetenek ve okul becerilerinin artmasına katkıda bulunduğu ileri sürülmüşken atletik yapının gelişmesi ve sportif performans için tablet şeklinde bor alındığı bilinmektedir. Oksijenle bağ kurmaya çok yatkın olmasından dolayı mikrop öldürücü, yara kurutucu etkileri yanında vücut yağlarını erittiği de iddia edilmektedir.

  İşte Türkiye'deki bor sorunun tablosu: Türkiye, dünyaya bor madeni satan, dünyadaki en kaliteli ve kolay elde edilebilir rezervlere sahip olmasına rağmen, bunların kolaylıkla işlenmesiyle elde edilen bor ürünlerinin dünya piyasasından son derece yetersiz, adeta "sus payı" gibi az bir pay alan, içinde bor bulunan herhangi bir kimyasalı üretemeyen, yılda ancak ortalama toplam 212 milyon dolar bor geliri olan bir ülke!

  (F. Burak Karen)

  Son Güncelleme ( 22 02 2007 )

  ------------------------------------------------------------
  birde böyle bir link var tam tersi şeyler söylüyor
  http://www.boraxtr.com/boraxtr/borpolitikasi/etimaden060420.htm

  ama benim gördüklerim yeter. benim bu gidaşat:eek: için bir yorumum var :in: zaten

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk

  Efendiler, yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin sınırı ne olursa olsun, en evvel ve her şeyden evvel Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine ve millî ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir. Milletlerarası cihan vaziyetine göre, böyle bir mücadelenin gerektirdiği ruhî unsurlarla mücehhez olmayan fertlere ve bu mahiyette fertlerden meydana gelen cemiyetlere hayat ve bağımsızlık yoktur.
  (Yukarıdaki paragraf Reis Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri’nin Meclisin Üçüncü Toplantı Yılını Açış Konuşması’ndan alınmıştır. 01 Mart 1922 saat 13.30)
   
 2. fiestahmet

  fiestahmet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2006
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ilkokulda hep öğrettiler türkiyenin dünyadaki konumu çok önemli kafamıza mıhladılar....eğer ilkokulda bunu öğrenemiyorsa üniversiteler nasıl derecelerle bitiriliyor önemli yerlere geliniyor anlamıyorum...aslında çok iyi anlıyorum da neyse....satılmışlarla sömürülüyor ne yazikki güzel ülkemiz....nedense bugunlerde hiç bişeyini sevmemeye başlıyorum türkiyenin....
   
 3. bedo

  bedo Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.248
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  istanbul-yeşilköy alan: trial ve street
  Seviye:
  hasan abi paylaşım için çok teşekkürler
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 4. goxelkurt

  goxelkurt Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  121
  Şehir:
  istanbul/bakırköy
  Seviye:
  bu ülkenin 1 karış toprağına verdiğimiz binlerce şehide ihanet edenlerde bir gün hesap verir bu ülke hepimizin sahip çıkalım arkadaşlar
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 5. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Türkiye sömürge değil. Ama bu gidişat da iyi değil. Bor ayrıca sanırım uçak ve roket gövdelerinin yapımında kullanılıyor diye hatrlıyorum, metalurjici arkadaşlar varsa daha doğru bir bilgi verebilirler.
   
 6. dümenci

  dümenci Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2006
  Mesajlar:
  376
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  oldcity
  Seviye:
  Hasan abi,acı ama gerçek bi konuyu paylaştığın için teşekkürler babamda Eskişehir Kırka Etibank boraks fabrikasın dan emekli.Senin de bahsettiğin gibi bizim yurt dışına,yurtiçine ihraç etmiş olduğumuz ham borakstır.Bu maden çıkarılıp dinlendirildikten sonra araç sevkiyatıyla Balıkesir deki Bandırma fabrikasına 1 kalemde işlenmek için gidiyor.Tek kalem de işlenen maden tekrar araç sevkiyle alıcılarına ulaşıyor.Benim bildiğim Bandırma dan yüklenen maden İzmir Alsancak limanın da konteynerlere yüklenerek yurt dışına ihracıdır,çok önemliki bu madenin çok ucuz bi fiyata satıldığıdır.
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 7. güray

  güray Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  çok afedersiniz ama şu günlerde doğru düzgün yürüyen iş mi kaldı arkadaşlar?umutsuzluğa kapılmamak elde değil.bir imza kampanyası düzenlemiştik biz bu konuda,gönderdik,yanıt bile gelmedi.sesini yükseltsen ile duyulmuyor.umarız engellenir.
   
 8. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  aynen düşüncelerine katılıyorum. okadar her gün kaç insanla bisiklet muhabbeti yapıyorum, bir tanesi imza kampanyasından haberdar değiller. ki devlet yönetimindekiler niye iplesin ki ozaman. sesimizi ben etkili bir şekilde duyuramadığımız görüşündeyim.
   
 9. #9
  Hasan Hakan Koç

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.219
  Seviye:
  valla biz Ereğli yönetim kuruluna ve başbakan bile mail attık başka neyapılım bilemiyorum.
   
 10. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Durumu görsel medyaya taşıyın.. En güçlü yayın organı TVLere..
   
 11. Cemowski

  Cemowski Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2007
  Mesajlar:
  290
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  haklısın hasan abi paylaşım için saol;)
   
 12. Ozge Deniz

  Ozge Deniz Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  342
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  elinizden geleni yapmışsınız teşekkürler...
   
 13. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkür ederim.Size katılmamak elde değil...
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
GARMİN AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...
upload_2016-1-19_12-36-11.png
How much speed can you buy? Cycling Weekly dergisinden Oliver Bridgewood giriş seviyesi bir Btwin'le üst model Canyon TT'yi hız açısından karşılaştırmış. İki bisiklete de ortalama aynı güç...