Türkiye Bisiklet Ulaşımında Sınıfta Kaldı

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.865
  Beğeniler:
  4.894
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Türkiye Bisiklet Ulaşımında Sınıfta Kaldı  [​IMG]


  Fosil Kentlerden Düşük Karbon Ulaşım ve Sürdürülebilir Kentlere Doğru konulu seminere konuşmacı olarak katılan Batı İngiltere Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Graham Parkhurst, "Türkiye'de çok bisiklet kullanan çok az insan gördüm" dedi.

  Marmara Belediyeler Birliği'nin eğitim seminerleri kapsamında düzenlediği "Fosil Kentlerden Düşük Karbon Ulaşım ve Sürdürülebilir Kentlere Doğru" başlıklı seminerde ülkelerin trafikte çevre bilinci ve küresel boyutlarda çevre sorunları uzmanlar tarafından tartışıldı.

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Merkezi Direktörü Aynur Acar, "Bizim ulaşımda en büyük sorunlarımızdan biri, hele ki İstanbul gibi bir yerde en büyük sorunlarımızdan biri, ben otobüs duraklarında hissediyorum. Otobüs duraklarında otobüsler sürekli durur vaziyette iken bile çalışıyor. Onların saldığı gazı düşünün. Onları biz burada soluyoruz. Durakta bekleyen insanlar soluyor. Doğal olarak havaya katıyoruz" diye konuştu.

  Carbon Clear Türkiye Direktörü Kumru Adanalı, "İklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma gibi konular çok fazla gündeme gelmeye başladı. Biz çevrecilerin korkusu iklim değişikliği ile mücadele. Özellikle gelişmiş ülkelerden başlayarak çok çeşitli çalışmalar var. Çok fazla paydaş var. Geçen sene çalışmalarımızın sonucunda toplantılar düzenleyerek görüş alışverişini, acaba Türkiye için önemli konular nelerdir? Nereden başlanmalı? Onların çalışmasını yaptık. Orada ulaştırma sektörünün, iklim değişikliği konusunda sinyal veren bir sektör olduğunu gördük. Tabi sanayiden, enerji üretiminden kaynaklı karbon emilsiyonlar kaynaklanıyor. Hızlı gelişen bir ülkeyiz. Bu yüzden ulaştırma sektörü ciddi sinyaller veriyor. Burada bir çalışmanın yapılması gerekiyor" dedi.

  Batı İngiltere Üniversitesi Çevre ve Teknoloji Fakültesi, Planlama ve Mimarlık Bölümü, Ulaştırma ve Toplum Merkezi Direktörü Prof. Graham Parkhurst, "Doğal bir iklim değişikliği var. Ancak insanların davranışlarından doğan bir iklim değişikliği de var. Biz ne kadar hızlı hareket edersek, işimiz o kadar kolay olacak. Tabi politikacılar ve vatandaşlar teknolojinin daha da ilerleyip, sorunun çözülebileceğine inanıyor. Ben teknolojiye güvenmiyorum" dedi.

  Parkhurst, "Yürüme ve bisiklet ulaşım açısından fazla ciddiye alınmıyor. Türkiye'de bisiklet kullanan çok az insan gördüm. Avrupa'nın en zengin ülkelerinde bisiklet kullananların sayısı çok fazla. Yeni zenginleşen ülkelerin aynı hataları yapmaması için çabalamak lazım" diye konuştu.

  12 Nisan 2012
   
  gok, fatıh aslan, muratt35 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. cancaneses

  cancaneses Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2012
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler. Zaten görünen köy kılavuz istemez misali!!!!::))))

  Karamsar yorum; Ankara'daki su kesintisi yüzünden
  "İzin alın, gidin bu şehirden"
  ya da
  "Banyo yaparken ayaklarınıza kova koyun"
  diyen bir başkent belediye başkanı olan bu üülkede bisiklet için daha çok bekleriz!!!!

  İyimser yorum;Ankara'da 2,5 senedir işe gidip gelirken bisiklet-yürüyüş kullanıyorum; tahmin etmediğim sayıda ve özellikte insan herşeye rağmen bisiklet ve yürüyüşü tercih ediyor, potansiyel büyük, ama temsiliyet yok!!!!

  Herşeye rağmen, karanlığa küfretmektense bir ışık da biz yakacağız!!!!Teşekkürler!!!
   
 3. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Güzel paylaşım.

  Ben Diyarbakırlıyım ve Diyarbakır'da yaşıyorum. Eski evim, eski eişime yakındı diye yürüyerek gidip gelirdim. Otobüslerin, minibüsleri ve otoların çıkardıkları egzoz gazı çok feci. Bir şekilde olumsuz yönde etkileniyoruz! Bisiklete teşfik şart. Bunu, en güzel "Yerel Yönetimler" yani Belediyeler yapabilir o da yok. Adamlar başka işlerle uğraşıyorlar :(

  Yeni bir iş ve yeni bir ev ! Arasıra işe bisiklet ile gidip gelirim ! Sabahları yutmadığım egzoz gazı kalmıyor ! Birşeyler yapması gerek artık bu belediyelerin ÜLKE genelinde !!!
   
  Sinan Ceylan bunu beğendi.
 4. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Şaşırmadım. Hatta umutlarım azalmıştı zaten bu da üzerine tuz biber oldu. Belki hatırlarsınız, bisikleti sosyal yaşamın içine sokmak, algılamayı istenilen seviyeye çıkarmak amacıyla kendimce birşeyler yapmak için okulda bisikleti ders olarak koydurdum. Ancak gelin görün ki, ne okuldan ne de özel sektörden altı üstü bir bisiklet ve tamir standı için kaynak bulamadık. Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar taşın altına elini sen de sok deyince yoklar. Bir firma ile irtibat kurdum, yanıt alamayınca tekrar yazdım, derken aramızdaki diyalog şekil değiştirdi bu da firmanın bahanesi oldu, destek alamadık. Bir başka firma, buradan adını da vereyim, Salcano firmasına mail attım, üstelik hibe değil maliyet fiyatlarından başlangıç sınıfı bisiklet parçası alayım diye (çünkü tamamını cebimden karşılıyorum) sekreterin verdiği cevap; ŞİRKET POLİTİKAMIZA UYGUN OLURSA DÖNÜŞ YAPIYORUZ! Politikalarına uygun değilmiş ki cevap vermediler. Sağlık olsun. Bende harcayacak para kalmadı. Özel sektör hep cebine çalışıyor. Biz şurada bisiklet sporu için ders açtırıyoruz, kendi bisikletlerimizi söküp takıyoruz, mesai harcıyoruz ve inanmazsınız ders ücretini almıyorum, adamlar ilgilenmiyorlar bile. Yalnız burada Allah' ı var, Erdoğanlar Bisiklet Lütfü Beyi ayrı tutuyorum. Kendisi yazılı kaynak desteğini sonuna kadar sağladı ve daha fazlasını istemeye benim yüzüm tutmadı. Kendisine teşekkürler. Her zaman ilgili yaklaşmıştır, onun gönderdiği kitaplardan hazırladığım içerikle iki dönem ders anlatabildim. İstese ilgilenmeyebilirdi ama beni dinledi, ihtiyacımızın ne olduğunu anladı ve elindeki materyalleri benimle paylaştı. Kazancın bol olsun Lütfi Ağabey.
  Sonuç olarak bu yazıyı da yazmazdım ama bu başlık vesile oldu, firmaların ve kurumların genel anlayışı böyle olunca maalesef gelişme beklemek zor. Başlığı açan arkadaşa ve okuma zahmetinde bulunan dostlara teşekkürler. Artık içimizdeki isyanı buraya taşımış olduk kusura bakmasınlar.
   
 5. emrahozkan

  emrahozkan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  24 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  1.603
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  çok çok ilginç dünyada eşi benzeri olmayan bir milletiz...

  dünyanın en pahalı yakıtını kullanıyoruz, ısrarla bisiklete binmiyoruz...

  50000 tl verip sıfır araba alıyoruz. her yıl sadece 750lira vergisine veriyoruz. 750 lira bisiklete vermeye gelince fiyatını fahiş buluyoruz.

  ilginç bir milletiz vesselam.
   
 6. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Budur! Altına imza atıyorum, başka birşey söylemeye gerek kalmamış...
   
  Tamer Varol bunu beğendi.
 7. 42FY

  42FY Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  379
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  KONYA-YOZGAT
  Seviye:
  Evet Türk Milleti cidden ilginçtir , sınırına gelene kadar harekete geçmez
   
 8. Ömer Soykan

  Ömer Soykan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  234
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Seviye:
  Türkiye'deki yolların diğer ülkelere göre çok rampalı, engebeli olması, tırmanması yorucu olması bir mazeret midir acaba?
   
 9. Taylan A.

  Taylan A. Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  157
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  mazerettir..bahsi geçen avrupa şehirleri düz ovalara kuruludur. zaten ülkemizde en çok bisiklet kullanılan şehirler olan konya ve ığdır' da bilindiği gibi ova'dır. onu için büyük şehirlerimizde bisikletin çok geçerli bir ulaşım aracı olma ihtimalini düşük görüyorum.
   
  Ömer Soykan bunu beğendi.
 10. mtsemiz

  mtsemiz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  367
  Beğeniler:
  405
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yaz mevsiminde Edremit-Akçay'a gidiyorum birkaç günlüğüne.
  Caddeler, sokaklar her yaştan bisikletli insanlarla dolu.
  Camiye öğle namazına gittiğimde cami avlusunda en az 10 bisiklet görüyorum. Kasketli amcalar bisikletleriyle gelmişler. Camiden çıkıp çarşı pazara doğru bisikletleriyle yol alıyorlar.
  Şimdi sen o amcaları getir İstanbul'a, aynı şeyi yapmalarını bekle bakalım kaç gün yapabilecekler.
   
 11. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Ben daha çok büyük şehirlerin "Büyük" olmasından, dolayısıyla zaten koşuşturmaca içerisinde geçen hayatımızın sınırlı olan boş vakitlerini yollarda kaybetmeme amacından kaynaklandığını düşünüyorum. Yoksa, kondisyon da geliştirildikten sonra yokuşlar bir şekilde aşılır, aşılamayanlara da alternatif yollar bulunur kanaatindeyim.
   
  hsnbky bunu beğendi.
 12. Tamer Varol

  Tamer Varol Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2010
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Aksaray
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Bizim millet, benzinin litresi 100 lira da olsa bana mısın demez aslanlar gibi biner arabasına jipine.
   
 13. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Beyler ben istanbuldayım başka başka şehirlerde durum nasıl bilemiyorum ama burası kadar zorlu değildir.en azından trafikde ve yolda kullanım açısından diyorum.çünkü istanbulda mt2 düşen arıza ve rahatsız sayısı 1 kişiye 2 bazen 3 ü buluyor ben bazen diyorumki sadece kaskla olmaz bu işler özel bir elbise mi yaptırsam darbelerden ve çarpmalardan korusun beni diye yada bisiklete ne taktırsam beni korusa yada diğer sürücüleri korkutup uzaklaştırsa diye toplum olarak manyak potansiyelimiz çok muhteşem.yollar bozukmu bozuk,şartlar ağırmı ağır ve bunları bilerek ben her şekilde biniyorum ve sokak araları trafikden de berbat daha dikkatli ve uyanık olmak lazım ama yinede biniyorum bineceğimde. kısaca şunu diyorum mazerete gerek yok bunların hepsi bahane yok yollar yok başka nedenler binen biner gezer bisikletine asıl bahane ''''KAFALAR VE BEYİNLER DEĞİŞMELİ''''Yoksa herşey boş sınıfda kalmamız normaldir.ben hep şunu derim '''' KAFASIZ İNSANLARIN BAHANESİ BOL OLUR''''yapamaz ,başaramaz ,korkakdır sonra konuşur durur işte şundan ötürü bundan ötürü ama bir gün demez ya bir kere denesem ne kaybederim.bu kafalar değişmeden zorrrrrrrrrr saygılarımla.
   
  Tamer Varol bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
20150423_155512.jpg
Merhaba arkadaslar, bugun 2 saatlik bi antreman yaptim 110-140 arasi gezindim nabzim sona dogru zorladim kendimi zamana karsi moduna gecip sonrada sprint attim hesaplarimag ore max. Nabzim 199...
bike_crash-1468595091943-1jedfc1vp3hut-700-80.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...