Türk Kullanıcıların Google Play Store’daki Rezaleti Gündeme Bomba Gibi Düştü!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

 1. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  1.754
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  [​IMG]

  Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur. Ünlü felsefeci Sigmund Freud Narsisizmi ‘Dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi’ şeklinde açıklamıştır. Yani libidonun büyük bir depoda toplanır gibi egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi; fakat kolaylıkla tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumudur. (Kaynak: wikipedia)

  Diyeceksiniz ki neden “Narsizim” konusunda bilgi veriyorsun, bu bilgi son zamanlarda Türk kullanıcıların yapmış olduğu emek saygısızlığına bulduğum en masum isim oldu. Google firması, Play Store’da gelişitiriciler tarafından yapılan bir oyun yada uygulamanın kalitesi ile ilgili en önemli yorumun kullanıcılar tarafından verileceğine ve bu değerlendirmelerinde yazılımcılar için en doğru geri dönüş olduğuna inanan bir firma -idi. “di” li geçmiş zaman kullanıyorum; çünkü ülkemizde ki kullanıcıların “narsist” yaklaşımlarından dolayı Google çok yakında bu duruma dur diyebilir.

  Yabancı kaynaklı internet sitelerinde Türk kullanıcılara karşı söylenen sözleri açıkçası sonuna kadar hakettiğimizi düşünüyorum. Kendini bilmez bazı Android kullanıcıları oyunlara gerçek değerlendirmelerini vermek yerine isimleri daha yukarıda görünsün diye düşük değer vererek listenin üstünde adlarının görünmesini sağlıyor. Yorum kısmına da “çok güzel, harika oyun, yorum yukarıda gözüksün diye 1 yıldız verdim” yazıyor. Ülkemizde emeğe saygının olmadığını, bir emeğe ücret vermek yerine ücretsiz nasıl edinirim mantığının işlediği kişiler için bu yorumları yapmak elbette oldukça kolay ve harcanılabilir bir şey ama bu oyunları ve uygulamaları geliştirenler için bu puanların önemi oldukça fazla. Bu durumdan rahatsız olan insanlar, bunları yapanlardan tabii ki daha fazla ama aramızdaki çürük elmaları artık ayırmanın zamanı gelmedi mi? Şimdi sizi bu tarz yorumların bulunduğu ekran görüntüleri ile başbaşa bırakıyorum.

  http://www.andronova.net/wp-content/uploads/2014/01/Angry-Bird-Go.png

  http://www.andronova.net/wp-content/uploads/2014/01/Where-is-My-Water-2.png

  Sizlerde Google Play’deki oyun ve uygulamanın altında buna benzer yorumları görebilirsiniz. Bu acı durum şu anda yurtdışında ki her kaynakta haber olmakta ve ülkemizin itibarı yerlere düşürülmektedir. Çevrenizde buna benzer yorumda bulunan kimseler varsa bu arkadaşlarımızı uyaralım. Emeğe saygı, başkasına saygı hatta kendimize saygı göstermek içimizde olmasa da lütfen bu konuda herkes üstüne düşeni yapsın.

  Not: Haberin bize ulaştırılmasını sağlayan “Dokan” kullanıcı adlı arkadaşımıza ve hassasiyeti için Mustafa KILIÇ’a teşekkür ederim.

  kaynak : andronova.net
   
 2. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  İyi güzelde bir kaç kendini bilmez için koskoca bir ülke ve'''TÜRK KULLANICILAR'''Nasıl aynı kefeye konmuş bu nasıl bir mantık.yada google play yada google,yada firefox,internet explorer,opera vb.önce insanlar'dan gizlice aldıkları ve 3.şahıslarla paylaşdıkları bilgimiz ve bilgilerimiz için en başda bizlerden bir özür dilesinde ondan sonra meydan çıksınlar.(neymiş reklam amaçlıymış):)benim itibarım ve ülkemin itibarı yere düşmez eğer adam gibi bir uygulama yapan yerli yada yabancı geliştirici varsa lafım yok yolu açık olsun ama google ve android kendi uygulama mağazasına bir baksın kaç adet pornografik içerik ve zararlı yazılım barındırdığına; sonra itibar'dan bahsedelim bence çocuklarımı uzak tutacağım diye burda anam ağlıyor benim.
   
 3. halil halil

  halil halil Forum Demirbaşı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  521
  Şehir:
  New Caledonia
  Seviye:
  kendisini bu kadar aşağılayan bir millet var mı acaba?
  veya fransız, alman ,arap, afgan, fars, hindu, rus, çinli, ispanyol Türklerden daha mı iyi?

  Türkiyede gürcüyle ermeni
  arap-kürt
  kürt türk
  rum-arap
  boşnak-türk
  boşnak-rus
  farsi-rum
  yahudi-gürcü
  ....

  evliliklerinden doğan milyonlarca çocuk görebilirsiniz.

  o yüzden kafanıza takmayın
   
 4. Çetin Güzel

  Çetin Güzel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  332
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Benim bildiğim firmalara mail atmadığın sürece o yorumlarla ilgilenmiyorlar.
   
 5. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  hiç üşenmeden yazmışlar ben google playe girmeye üşeniyorum
   
 6. Abdullah.R

  Abdullah.R Forum Demirbaşı

  Yaş:
  55
  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  550
  Beğeniler:
  899
  Şehir:
  Kamiloba / İstanbul
  Seviye:
  Aynı mantık ve doğru mantık bence.
   
  Ziya Yılmaz ve Rüzgar Inoğlu bunu beğendi.
 7. Cengiz Parlakgül

  Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.145
  Beğeniler:
  769
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  cengiz parlakgül
  Seviye:
  @halil keten biraz irkci olmadi mi?

  Genel olarak genelleme yapmak yanlistir herzaman soylerim
   
 8. halil halil

  halil halil Forum Demirbaşı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  521
  Şehir:
  New Caledonia
  Seviye:
  neresi Sayın Parlakgül?
   
 9. enes savaş

  enes savaş Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.644
  Beğeniler:
  425
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu uzun lafın kısasını özetlersek >>> "OYUN ON NUMARA YORUM ÜSTTE GÖZÜKSÜN DİYE BİR YILDIZ VERDİM"

  Bir de benim anlamadığım nokta şu ; Adamlar 1000-2000 liralık telefon alıyor oyunu açmıyor-çalıştırmıyor diyorlar. Bence tam bir rezalet çünkü ben aldığım 200 liralık tablet ile her oyunu indirip kullanıyorum cayır cayır çalıştırıyor :D (tablet 1gb ram , mali 400 , armV7)
   
 10. Tyler

  Tyler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  324
  Beğeniler:
  283
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Eray I
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Merhaba;
  daha android google play store tr'ye açılmadan önce bile (2009'dan beri) android yazılımı yapıyorum

  o yorumlarla belli başlı birçok firma ilgileniyor. Türkiye'deki büyük şirketlerden bahsediyorum.
  Kişisel yazılan uygulamalardan ise çoğu ilgilenecektir. Ancak öyle kullanıcılar var ki, örnek vermek gerekirse video izleyeceği uygulama niye internet erişimi istiyor şeklinde yazıp 1 yıldız veriyor.

  Bu olaylar da malesef ergen arkadaşlarımızın kendisini ispatlama dönemlerindeki ergen davranışları. Dünyada android kullanıcıları en fazla olan ilk 5 ülke arasındayız. O yüzden bu tarz yorumlar çok doğal. sadece istanbuldaki nufüs avrupadaki birçok ülkeden fazla.

  Teknoloji açlığı deseniz avrupadan daha açız. Ben amsterdam'da iphone çıkalı 3 ay olmuştu apple store da bile bulamamıştım. İstanbul'daki mahalle arasındaki telefon tamircisinde bile vardı.
   
  sedat_slave ve MehmetAliB. bunu beğendi.
 11. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.951
  Beğeniler:
  4.372
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  konuyu ırkçılık olarak görmek yerine bir özeleştiri yapmakta fayda var. ebay'de alışveriş yapmak istediğinizde bazen satıcıların Türkiye'ye göndermek istemediğini görüyoruz. neden diye sorduğumuzda: daha önce satış yaptığını ve Türkiye'den alıcının malı sağlam aldığı halde geç geldi diye olumsuz puan verdiğini söylüyor. adamın satıcı puanlarına bakıyorsun gerçekten haklı. demekki bizim internet kullanımımızda bir hata yapıyoruz.
  daha önce bir profesörün bir anket makalesine rast gelmiştim. adam aynen şöyle diyordu. ''eğer Türkiye'de bir anket yapıyorsanız güvenilirliği konusunda iki kez düşünün. çünkü Türkler anketlere yalan söyler.'' bir şeyin nasıl olduğu ya da neyi düşündüğümüzü yansıtmak yerine nasıl işimize geliyorsa öyle söylediğimizi söylüyordu. yanlış mı? :)
   
  Cihan Şar bunu beğendi.
 12. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.052
  Seviye:
  Katılıyorum, android mağazalarında denetlenmeden yayına girdiği için müstehcen içerik gayet fazla, zararlı yazılım da ha keza, ya da açıkları olan yazılımlar diyelim.

  Öncelikle yazılım geliştiricisi ve yazıcısı olduğunuz için tebrik ederim.

  Hangi programları kullandığınızı bilmiyorum ve kesinlikle sizin yazdığınız yazılımlara ithafen olmasa da bazı android mobil uygulamalarda bazen hakikaten de telefonun alakasız donanımlarına veya yazılımlarına erişim isteyebiliyor. Basit bir havadurumu programı benim telefonumun rehberine, mikrofonuna veya kamerasına neden erişim istesin?

  Bazı uygulamaların gerçekte kullanıcı bilgisi dışında veri gönderebildikleri ve zarar doğabildiği kaspersky gibi bir çok firma raporunda bile zaman zaman çıkıyor.

  Kullanıcılara tavsiye olarak şunu söyleyebiliriz. Güvenirliği ispatlanmamış her uygulamayı hemen indirmeyin.
   
 13. #13
  Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  1.754
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Yabancıların şikayetçi olduğu konulardan bende şikayetçiyim. Online oyun oynarken özelden ana avrat saydırıp ne diyorsun sen deyince Türkmüydün özür delirim diyen çok gördüm.

  Böyle bir şey yazıyor altta sanırım okuma gereği hiç duyulmadı. Bizde bir söz vardır. İğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım diye. Malesef bunun tersi yerine iğneyide çuvaldızı da başkasına batırdığımız gibi bir de üstüne dibine kadar köklüyoruz. Ulus olarak artık silkelenip kendimize çeki düzen vermeliyiz. Bizde bir söz vardır. Adı çıkmış dokuza inmez sekize. Bu yol ona çıkmaya başladı.
   
 14. #14
  Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  1.754
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Galaxy Ace var bende Uygulamara girdim Ana Sayfa açıldı. Bana önerdiği yazılımlara baktım. 1 tane bile pornografik içerik yok. Neler var Go (Japon Santrancı) ile ilgili uygulamalar, fotoğrafçılık ilgili uygulamar, yemek tarifleri uygulaması var. Yani bende yüklü olan uygulamara bakarak tavsiye uygulamalar. Ücretli ücretsiz top listede bir şey göremedim. Anahtar kelime girmeden pornografik içerik nasıl sürekli karşınıza geliyor çok merak ediyorum?
   
  ismail eren, MehmetAliB. ve gurkan bunu beğendi.
 15. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.968
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  kendini aşalama mevzusuna biraz değineyim
  bence doğru değil tabi
  millet olarak kendimize asla acımayacağız ha başkasına da acımayın yok edin değil demek istediğim
  bu kendine acıma duygusu kişiyi yerlerde süründürür
  eğer bu virüs bir topluma yayılırsa eyvahlar olsun kendine acıyan bi ulus yaratıcı olamaz
  kadercilik ile iş olmaz,
  kaderim buymuş demek kestirip atmakta yalnış
  hayır bilakis çalışacağız ve de üreteceğiz demek doğru,
  yeni baştan bi şeyi ortaya koyacağız demek doğru
  insan hayatını kolaylaştırmak için kafa patlatacak isek ne mutlu bize
  insan hayatını kolaylaştıralım derken bindiğimiz dalıda kesmeyeceğiz
  yani doğanın özüne zarar vermeyeceğiz ,
  nedir bindiğimiz dalı kesmek
  bize dayatıılan ne idi 50' lerde ,amerikan tarzı yaşam bi adet şevrole bir adet villa efendim buzdolabı çamaşır makinesi elektrekli süpürge tost makines vs vs
  sonunda ne oldu buzdolaplarından çıkan gazlar ozonu deldi alın size abd tarzı yaşantı,
  sıpreyleri sıktık ozon gitti,
  insanoğlu bu egoist ,asla düşünmez,
  konforlu yaşam için doğayı yok eder ,
  biz önce bütün dünya insanları olarak dünyaya ne yaptık bi ona bakalım
  elinde cep telefonu har har millet sokakta konuşuyor yav bunların umurundamı grönland buz kıtası erimiş koca buz kıta eridi bitti ,anormal sel baskınları oluyor ise bu yüzden tabi yağmur bulultları çoğaldı
  1 senede yağacak yağmur 10 dakikada iner ise rizede seller olur yollar kopar denize gider
  ama insanlık kafayı bilgisayarlardan kaldıramıyor ki o hale geldilerki ellerinde leptoplar deprem olsa umurlarında değil
  bir makinenin parçası haline gelmiş ise tüm insanlık ya da sanal bi dünyanın orada bence bi sakatlık var .
   
  MehmetAliB. bunu beğendi.
 16. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.003
  Beğeniler:
  2.159
  Seviye:
  ben Türklükten istifa ediyorum. yukarıda yazılan üçkağıdın hiç birini yapmıyorum. o zaman ben Türk olamam değil mi? başlık acımasız olmuş. son kullanıcı ve tüketici bir ülkedeyiz. bu forumda bile oyun ve uygulama geliştiren yüzde kaçtır ki? bu nedenle biz de üretileni, tüketmek durumundayız. 1-2 dolarlık uygulamalar veya ücretsiz uygulamalar için son kullanıcı tarafında bir sıkıntı yok ama kimse o 1 doları vermek istemiyor. çünkü bizde zaman değersiz. 1 dolar ödeyip, uygulamayı alıp hemen kullanmaya başlamak başkaaa, olmadık yerlerden belki de virüslü programı arayıp bulup indirmek başka.
  buradaki bedava algısı ise yanıltıcı; doğrudan erişime 1 dakika ayırım 90 sn sonra uygulamayı kullanmanın bedeli 1 dolar; gayri meşru yolları arayıp bulup kullanmanın bedeli sıfır lira. bu üçkağıt koşturmacasında harcanan zamanın kıymeti yok. bir de virüslü ise program al başına belayı. sistem formatla vs geçen fazladan süre.
  zaman değersiz olunca, durum bu.
   
  Çağlayan bunu beğendi.
 17. sedat_slave

  sedat_slave Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  Bir ara Google'a "why" yazdığınızda Google çok arananlarla eşleştirerek, kelimeyi "Why do Turkish people add me on Facebook?" ile tamamlıyordu.
  Türkler neden beni Facebook'ta ekliyor?

  Arkadaşın anlatmak istediklerini çok iyi anladım.
  Kimse üzerine alınmasın. Elbette biz öyle değiliz.
  Ama içerimizde bunu yapan çok fazla insan var.
  Ve bu zamanla daha da artacak.
  "Biz öyle değiliz", "bizi kötülemeyin" demek yerine, "ne yapabiliriz" diye tartışalım bence.
  Zira bir adım öteye gidemeyeceğiz.
   
 18. sezer_57

  sezer_57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Mart 2012
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Sezer Şentürk
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  kesinlikle terbiyesizlik, ahlaksızlık bizim milletimizde(sözüm meclisten dışarı) emeğe saygı duymak neredeyse hiç yoktur bu yüzden dünya genelinde coğu yerlerden dışlanıyoruz, ve ya anlarak göre tabiri caizse ahmak görünüyoruz bazı insanlar yüzünden yapılmaması ve yazılmaması gereken şeyler yapıyoruz buna bir an önce dur demeliyiz, yoksa ki kurunun yanında yaşda yanıcak.
   
 19. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Sizin atalarınız insanları içine şeytan girmiş'dir deyipde engizisyon mahkemeleri kurarak canlı,canlı yakmadı;sapkın ve ruh hastası din adamları klisede küçük çocukları erkek ve kız demeden iğfal etti sapık,supuk işlerinde kullandı ama vatikan bunları öyle güzel örtbas ett'ki işleri bu çünkü;daha çok şeyler var açtırmayın adamın ağzını eğer bu kadar yabancı hayranlığınız varsa önce çok iyi bir antropoloji ve tarih kitapları bulun derinnn bir giriş yapın okuyun!!!!araştırın gelin sonra tartışalım komik olmayalım''''please''''hayranlık varsada kimseyi tuttuğumuz yok gidin iltica edin madem türkiye bu kadar berbat ,insanlarımız bu kadar küfürbaz niye burdasınız arkadaşlar yol yakınken gidiniz lütfen!!
   
 20. #20
  Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  1.754
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Gençlerimizi;

  1. Küçükken daha, çocuğa ne isterse vermeye başla!
  Ki herkesin onun geçimini sağlamakla mükellef olduğuna inansın…

  2. Fena sözler söylediğinde gül!
  Ki, kendisinin akıllı olduğuna inansın…

  3. Ona düşünmeyi, beynini kullanmayı öğretme sakın!
  Bırak, on sekizine gelince kendisi karar versin…

  4. Yerde bıraktığı her şeyi kaldır: kitaplarını, giysilerini, pabuçlarını…Onun için her şeyi sen yap!
  Ki sorumlulukları hep başkalarına yüklesin…

  5. Onun önünde sık sık kavga et!
  Ki bir gün aile parçalanırsa pek de şaşırmasın…

  6. Ona istediği kadar harçlık vermekten kaçınma!
  Asla kendi parasını kazanmanın ne demek olduğunu öğrenmesin…

  7. Yiyecekmiş, içecekmiş, konformuş, tüm arzularını yerine getir!
  Ki istediklerini her zaman elde etmeye şartlansın…

  8. Komşulara, öğretmenlere, polise, vs. karşı hep onun tarafında ol!
  Ki hepsine karşı önyargılarla davransın…

  Üstün DÖKMEN
   
  BFOkuru bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-14-6.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
STRAVA SABAH.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...