Türk kadınları neden spor yapmaz?

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Benim çevremdeki yaşı bana yakın olan bayanların pek kilo gibi bir problemi yok. Belki benim çevremde bu böyle olabilir ama spor konusunda haklısınız. Hiçbir bayan arkadaşımın "şu sporu yapıyorum" dediğini duymadım. Fakat yaşı ileri kadınlar için iş değişiyor. Örneğin anne olmuş birinin(kendi annemden biliyorum) doğal olarak kilo problemi doğuyor. Biz üç kardeşiz. Annem 50 yaşlarında. Sürekli yürüyüş vs. yapar yediklerine dikkat eder fakat belli bir kilonun altına hiçbir zaman inemedi :D. Bayanların büyük bölümünü bu konuda mazur görebiliriz. Ve zaten araştırırsanız bayanlarda içgüdü olarak aslında bizim tabirimizle "balık etlilik" var. Bu anne sağlıklı bir bebek doğurmanın gereğiymiş.

Bu konuda ışıkları erkek tarafına çevirirsek daha ilginç şeyler görebiliriz. Kabul, erkekler genç yaşlarda en azından futbolla işi yırtıyorlar. Fakat çevremde +30 olupta -65kg olan kimse yok :D. Bizim erkeklerimiz 30 yaşından sonra ne hikmetse kemale erdiğini düşünüp kendini sadece işlerine(!) ve ailelerine(!) veriyorlar. Ve birçoğu akşamları arkadaşlarıyla buluşup biyerlere gitmeyi kendilerine kaçamak(!) olarak görüyorlar. Yani sorun bence sadece kadınlarımızda değil. Daha doğrusu sorunun merkezi gene biz erkekleriz. Dediğiniz gibi bizim kültürümüzde kadının dışarı tek çıkması pek hoş gözle görülmez. Ama en azından insan eşini alıp yürüyüş yapabilir. Bu konuda çok su götürür aslında. Artık eskisi gibide değilki. İletişim çok kolay. Bu konudada ilerlememiz lazım her konuda olduğu gibi.

Scudo

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Hiç bir zaman öğrenemeyecek Ali amca. Çünkü insanlarımız o kadar cahil ki sporun yararını bile bilmiyor. Spor mu ne yapıcam onu kendimi yorucam. Otururum evimde televizyon izlerim. Bayanlarımızın genelinin düşünceleri böyle. Erkeklerimizden ise iğreniyorum desen yalan olmaz. Tayt giyerek bisikletle bayanlar gördüm, bu hoşuma gitti. Bisikletçi bayan görmek. Laf atan erkekler oldu, sırf bunun için kavga edicektim. Türkiye'de sporu sadece erkekler yaparmış gibi bir kural var. Hem erkeklerde sorun var hemde bayanlarımızda. İşin kolayına kaçmayı seviyorlar, zoru değil. Keza spor zaten zor birşey değil yani..

gökhanc

Aktif Üye
Tepki
88
çevremdeki kızların nerdeyse tamamı ciddi sporla ilgileniyor.bu birazda bulunduğunuz yer ile ilgili olabilir

snnemr

Üye
Tepki
39
kızları bırakında çoğu erkek bile spor yapmıyor :) buda bir gerçek

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Benim çevremde aile yapısı bir yana kadınların vakitlerini daha çok gezme eğlenme tv seyretme yönünde zaman geçirdiklerini görüyorum.Sporcu olan arkadaşlarımda var.Bu az önce saydıklarımı onlarda yapıyorlar ama aşırıya kaçacak şekilde değil.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Bence en büyük sorun insanların rahatına düşkün,tembel olması.. Türk halkının genel sorunu bu olsa gerek.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Almanyada futbol lisansına sahip kadın sayısına bakın sonra türkiyede bütün dallardaki kadın ve erkek lisanslı sporcu sayısına bakın sonra buraya yazı yaın bence :)
Türk halkı spor yapamaz türk halkı ekmek yediği sürece bilimsel anlamda bir başarısıda olamıcak Türk halkı kaymagı yenecek bir sürüdür o kadar.
Ülkenin 3 te 2 sinde kadınlar özgürce sokağa taytla çıkıp spor yapabilirmi?
Buda ayrı tartışma konusu neyse hadi hayırlı akşamlar.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
insan eşine sen şöyle daha güzelsin böyle daha güzelsin. bu elbise sana çok yakışıyor dedimi o zaten spor yapar merak etmeyin

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden