Turist Ömer'i anıyoruz....

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
http://eglence.superonline.com/images/l/20070318/000028sadri%20B_1.jpg

Sadri Alışık (1925 - 1995)

Sadri Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki kez eve gelebiliyordu. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım'da idi. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışık'ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı.. Arkadaşları bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı.. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu'nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken ''İSTİKAL PİYESİ'' adlı oyunda "Adalı Halil" rolünü aldı ki bu başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu'na taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu.

Liseye İstanbul Erkek Lisesin'de başladı. Lisenin yanısıra Cağaloğlu Halk Evi'nde tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne kayıt oldu.

Yavaş yavaş, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar'ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan ile tanıştı. Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne showlarında da çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışık, en iyi dostu Ayhan Işık'ın ölümünden sonra kendini iyice içkiye verdi. Karaciğer yetmezliğinden Amerika'ya giden Sadri Alışık Amerika'da yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu. Sanat yaşamını televizyonda devam ettirdi.

Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.

Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.

Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında vefat etti

Scudo

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Sadri Alışığı saygıyla anıyoruz.Allah'tan rahmet diliyorum.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Türk sinemasının tüm zamanlarının en iyi komedyeni, mizah ustası..

ReynoLds

Üye
Tepki
5
Sadri Alışık'ı saygıyla anar,sevenlerine Allah'tan sabır diliyorum..:(

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
sayesinde çok güldük.yeri geldi agladık.önemli bi sanatcıydı bizler için.Allah'tan rahmet dilerim.teşekkürler bu başlıkla bizde unutmamış olduk sayenizde...:(

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
Bence O Türk Sinemasının gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu. Oyuncusuydu demiyorum çünkü eserleriyle hala aramızda ve herzaman öyle olacak. VaHi Öz ile birlikte rol aldığı filmleri favorimdir.
-turist ömer, naber...
-iki pullu bi ilmuhaber,anladın mı....

"Turist Ömer" serisi ise artık efsane olmuştur.
Hele ağır rollerin altından öyle büyük bir ustalıkla kalkabilmesi, ki herkesin hafızasına Turist Ömer gibi bir mizah efsanesiyle kazınmış iken, ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.
En büyük sorunlar karşısında bile gülebilmeyi,dünyaya boşver diyebilmeyi senden öğrendik.
Seni çok seviyor ve saygıyla anıyoruz Sadri Abi.Nur içinde yat, mekanın cennet olsun.

amaneeeeeey!
turist ömer derler beni adıma adıma
pişman olur bakmayanlar tadıma
amaneeeey!
sabahları bir kadeh
akşamları beş kadeh
neşemi de bulunca
dalgama da bakarım amaney

amaneeeeey!
sokaklarda aylak aylak gezerim gezerim
izmaritin kralını seçerim amaney
trafikten çakarım
kıyak oto yıkarım
hiç bir işte tutunmam
hepsinden de bıkarım amaneeeey

amaneeeey!
güzel kızlar hepsi benim peşimde peşimde
topar topar paracıklar cebimde amaneeey
turist ömer diyorlar
birbirlerini yiyorlar
tatlım canım diyerek
peşimden geliyorlar amaney

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Gerçekten yerli sinema dünyamızın nadide insanlarından birisi, Cem Yılmaz da ondan esinlenmiştir bir çok zaman ve anısını benzer tiplemelerle yaşatmakta. Allah Rahmet eylesin Sadri abi iyiki vardın...

güray

Daimi Üye
Tepki
84
bu da mı gol değil ha?... söyleyin bu da mı?... : (

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Hah ben de tam onu söyliycektim, "bu da mı gol değil hakim bey? ha bu da mı ?"

S

sayitk

Misafir
Nur içinde yatsın.

-Fıstık be fıstık, yavrum benim. (Yeşilçam TV'deki filminden: Şevroleyle konuşuyor.)