Turdan çooook önce duyduğum heyecan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
10 ay sonra Temmuz'da yaklaşık 1000 km'lik bir tur planım var. Turun güzergah ve tarihini tam olarak dün belirledim. Ve gariptir neredeyse dünden bu saate kadar garip bir heyecanla doluyum. :D Zor uyudum zaten.
Bugüne kadar 60 km altında orta uzunlukta şehir içi turlarım oldu. Günlük 100 km ve 2 günde bir de 1 gün tam dinlenme ile geçirmeyi düşünüyorum. Yani 100km(1.gün)+100km(2.gün)+mola(3.gün)+100km(4.gün)+100km(5.gün)+mola(6.gün) + + + + diye devam ederim diye kendimce bir plan yaptım. Acaba doğru olur mu bu planlama, yoksa tam gün dinlenme yapmadan mı devam etmeliyim?

Bu 10 ay süre zarfında ne tür antrenmanlar ve hangi mesafede turlar yapmalıyım? Ağırlık çalışması da yapayım mı yoksa sadece bisiklet mi? Ve bu duyduğum heyecan normal mi? :D

Scudo

kemalkeskin

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Kemal Keskin
Bisiklet
Diğer
Ağırlık gereksiz olabilir ama bisikletle kondisyonunu arttirmaya calisabilirsin veya koşarak. Ayrıca 60 kmnin üstüne cikmaya da calismalisin bence
Ayrıca bacak için agirlik calisanilirsin ama ne yarari olur bilmiyorum :D

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
Çok fazla plan ve program yapma tur boyunca güzel alanlarla karşılaşacaksın ve planda illa ki değişiklik olacak... Tur doğaçlama yaşa. sadece güzergahta emin olmalısın.. Bu arada çok fazla bir antrenman yapmana gerek yok nisan döneminde kendini çok fazla zorlamayacak kadar antrenman yapman yeterli... zaten yapacağın tur sana antrenman olacatır ;) olabildiğince tur için gerekli materyalleri eksiksiz hazırlamaya bak... gerisi çorap söküğü gibi gelecek ;) :)

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@cumali55 Şimdiden hayırlı olsun, inşallah planını gerçekleştirir ve evine sağlıklı sıhhatli, kazasız belasız dönersiniz. Günlük 100km ortalama bir km. Onu iki, üç katına rahatlıkla çıkartabilirsiniz (ha bu yolun duruma bağlı) Siz antrenman yapacaksınız. Şunu belirteyim, her gün eğer vaktiniz olursa belli bir km yaparsanız bacak kaslarını gelişir, her gün biraz daha fazla km olarak arttıra arttıra giderseniz kaslarınız geliştiğinizi hissedersiniz, ama bacakları pasif bırakmamak lazım tabi her gün diyorum ama kim her gün sürebiliyor değil mi? Ben kasları geliştirmek amaçlı şöyle yapıyordum, bir gün sabahtan bir gün akşam üstü sürerdim, sabahtan sürdüklerim çok zorlamazdım, akşam üstü olanları daha çok zorlardım çünkü arada çok fark olduğu için bacak ve vücut dinlenmiş oluyor.

Matiz

Daimi Üye
Tepki
307
Bisiklet
Mosso
Ben de en son şehirlerarası 220 km geldim onda bile ne kadar heyecanlıydım ilk uzun yolum olacağından.heyecan bence normal.önündeki sürede öncelikle bisiklete devamlı ve programlı bin derim, bakımlarını ihmal etme.son 2-3 ay kala ne kadar ağırlığın olacaksa ona yakın bir yükle sürmeye alıştır kendini.beslenmene de dikkat et.ayrıca yine son 2-3 ay ağırlıkla beraber sürerken kendini test et kaç km de bir durup dinlenmen gerektiğine vs bak.bu arada bence en önemlisi kim ne derse dersin turdan vazgeçme

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Turlarını günlük 60-70km'de sınırlamanı tavsiye ederim. Özellikle yokuşlar arttığı zaman 100km'lik etaplar arka arkaya seni çok yorabilir. Kamp yerine hava karardıktan sonra varman, yol boyunca keyif alacağın yerde acı çekmen turun tadını kaçıracaktır.

10 ay uzun bir süre. Bu süre içinde en az 2-3 tane haftasonu turuna çık. Günde 100km yapacağın, şehir etrafında konaklayacağın turlar. Bu sayede hem ihtiyacın olan malzemeleri hem de gereksiz olan malzemeleri belirleyebilirsin.

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Bence turda taşıyacağını ağırlıkla antrenman yapmalısın... Haftasonları yüz kmlik yol yapabilirsin... Bir günlük molalar fazla gelebilir.. Ona da artık turda karar verirsin.. Önemli olan konaklayacağın noktalar... Onları planla yeter..

slhcn

Üye
Tepki
9
İsim
Salih Can
Bisiklet
Giant
O heyecanı iyi bilirim. 1hafta kaldı turumun başlamasına bütün her şeyim tamam zaman geçmek bilmiyor. Umarım faydalı bir Antrenman dönemi geçirirsin. Uzun bir zaman var ama tur başlığı açmayı ve o konuyu fotoğraflar ve ufak başlıklarla süslemeyi unutma gerçekten takip etmesi güzel oluyor :)