Turda flatbar mı dropbar mı kullanmalı

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet poşetlerin 0,25 kr. olmasından sonraki ülkenin en önemli meselesi bu olmalı. Dropbarmı flatbarmı. Ben ülkemiz bisikletçilerinin nevi şahsına münhasır bazı alışkanlıkları olduğunu düşünenlerdenim. Mesela mtb kullanımı. Kıta avrupa ve kuzey amerikalı bisikletçilere göre haddinden fazla. Şehiriçinde bildiğin mtb kullanılıyor. Şehiriçindede nerdeyse hiçe yakın şehir bisikleti görüyorum. Bir diğer bize özgü şey ise turlarda flatbar (düz gidon) kullanılıyor oluşu. Yani yabancı turculara ait fotolarda karşılaştığım turcularda nerdeyse % 95 oranında dropbarla karşılaştım. Hakkatende dropbar daha ergonomik ve tutma biçimi olarak daha çok alternatif sunuyor. Ha birde kelebek gidon var diyeceksiniz ama ona bile turcularda nerdeyse hiç karşılaşmadım.
Yüz ünlü bisikletçimizden biri olan @mariokaldato bile dropbara terfi etmişken hala flatbarda diretmek neden. Bisikletçilik bir ülkeye hangi kanaldan ne şekilde giriş yapmışsa sonradan gelenlerde o yolu takip ediyor. Yani mtb lobisi pekte iyi bir miras bırakmadı bisikletçiliğimiz adına.

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir bisikletçinin kullanacagi neredeyse tüm gidonlari denemişimdir.
100 liraya Almanya'dan emekli olmuş, otobüs şoföru abimizden aldigim mersedes kadrosunu 2 yil icerisinde elimden geldigince guçlu ve rahat bir tur bisikletine çevirme calismalarimdan sonra finalde drobbar ve Barendshifter ile taçlandirmak istedim.

Buna ulaşmak gercekten cok zor oldu. Barendshifter bulmasi cok zor bir malzeme gercekten. Ama hem yol, hem mtb donanimini calistirmasi, hemde bir magrus minibuscu edasinda hizli ve temiz vites gecisleri ile gönlümü fethetti diyebilirim.
(Misal yolda arka aktariciniz kirildi yada bozuldu. Bisikletimde su an shimano xtr 8-9 speed bir aktaricim var, diyelimki başina bir haller geldi, ama tamirciye gittim bana shimano sora 9 speed bir aktarici verdi ve "aha bu var bro" dedi. Nasil olacak simdi? Sistem komple mtb donanimi ama bu yol bisikleti icin bir aktarici. Hemen onu uyguna alip takiyorum bisiklete ve sag shifterdeki çengelli kolu ceviriyorum saga dogru, bu sefer aktarici yol bisikleti oranlarinda calismaya başliyor. Var mi bundan kral bir sey sorarim size ? )

En buyuk avantaji ise 1.vitesten en ust vitese , yada tam tersi tek hareketle geçebilmesidir.

Drobbarim ise gravel bir gidondur (nitto marka japon bir gidon ). Tövbe est. Sanki cekicle yana dogru darbelenmis gibi gorunsede normal drobbardan cok daha rahat.oldugunu diyebilirim.

Tavsiye eder miyim? Kesinlikle etmem cunku boyle bir dönüşüm neredeyse orta halli bir bisiklet parasina mal olabilir.

Ama ben maryoyum bu işide beleşe hallettim. Sevenlerim sagolsun keh küh
188711

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Flat değil hafif eğimli gidon veya trekking gidon aheste turcular için daha uygun. Uzun turcular düz gidon kullanılacaksa bana göre ergonomik elcikli barend kullanmalarını tavsiye ederim. Hem rahatlık hemde kontrol kolaylığı sağladığı tarafımca tecrübe edilmiştir.

image.jpg

Uzun ve performans turcuları Dropbar kullanacaklarsa gidon sargısını iyi seçmeliler. Kalitesiz ve sert sargılar el-kol-dirsek ve boyun ağrısına sebep olur.

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@mehmetsunu söylediklerinizin çoğuna katılmamla birlikte, bende bu saydığımız bütün gidonları hatta ''kelebek'' diye tabir edilen gidonda dahil kullanmış bir ''tur cu'' olarak şu arkadaşı taktıktan sonra ''gidonumu buldum'' dedim. başlığa istinaden cevabım Turda bu gidon kullanılır diyorum, kendimce :kedicik: ismi cube comfort shape diye geçiyor genel bir ismi varsada ben bilmiyorum, kelebek gidondan yola çıkarak martı gidon diyebiliriz kendilerine.

188715

FoldingRider

Düşündüğünü, yapabildiğin kadar özgürsün
Tepki
625
İsim
foldingRider
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kelebek gidon candır :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@danceros
:D eheehhe 6000 levaya anlasiriz Bulgar levası tabi bana yanlislikla reklam tabelasi getirme canim benim kalp <3 :D

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okutun arkadaş şu 650 leri ya da hayrına çocuklara verin gına geldi takas işinden taş devrindemiyiz ya hu :) başgan mario

• Hahaha
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Uygun gidon zamanla sizi gelip bulacaktır. Dropbar denedim. Domalbar olarak üzdü beni. Elektriğimiz uyuşmadı. Yol yakınken ayrıldık.

Merry

Üye
Tepki
4
İsim
Furkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Alp Tigin Tengrikut
Hocam selamlar, bu barend den nereden bulabilirim tam aradığım şey.

Edit: Buldum teşekkür ederim. Tavsiye edeceğiniz bir yer varsa dinlemeye hazırım ama. Merak edenler için (link)

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamamen kullanım amacına ve bisikletin geometrisine göre seçilmeli. :harika: Bir mtb'ye drop bar takmala, bir yol bisikletine flat bar takmakla neye ulaşılmayı amaçlanıyor merak ediyorum doğrusu. :)yoldaki drop barın amacı kişinin daha çok rüzgarla mücadelesini kolaylaştırarak aerodinamik bir sürüş için tasarlanmıştır. Yol bisikletinde flat bar kullanmak, gelişimini tamamlamamış çocuğa benzer. Diğer şekilde mtbde'drop bar takmak ise tamamen gereksiz ve risklidir. Şehir bisikletinde de çok anlam ifade edemeyecektir. Ağırlık zaten en az rüzgar kadar dezavantaj olacağı için. Kısacası her şey yerinde ağırdır. :) Ama tur bisikletlerinde kelebek gidonun gideri var bence, farklı farklı tutuş noktaları ile omuzu, kas gruplarını rahatlatmayı sağlar.

• Beğen
Tepkiler: Ned Stark

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@danceros

Yakından gördüm nefis bir pisiklet kendileri.

• Beğen
Tepkiler: danceros

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@hgercek
hocam teşekkürler ismini öğrenmiş oldum.tam olarak albatros kadar derin açılı olmasada sanırım aynı aileden benm gidon.

@burcinhan
abi birlikte sürdüğümüz müddetçe isterse ng650 olsun gözümde trekk madone olur ?

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Neyle rahat ediyorsanız o. Ben kelebek kondurmayı uygun gördüm.

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ülkemiz de bu durum tamamen kişisel tercihlere kalmış durumda ki bence en hoş olanı da bu, neden ? Derseniz ;
Tura çıkan biri hımm tura çıkıcam dropbardan başkası olmaz demiyor ve olayı kendine göre yorumluyor aslında başka konular da daha çok yapmamız gereken yorumlamayı bu konuda fazlası ile yapıyoruz :)
Bana gelicek olursak ben de düz gidon seviyorum.Benim sebebim yol gidonunun konforsuz oluşu(şahsımca),kelebek gözüme hoş geliyor fakat hantal gözüküyor.Bundan dolayı biraz yukarı eğimli olan MTB gidonumla mutluyum.Yukarıda da belirtildiği üzere herkes bir gün kendi gidonunu bulacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Osman AYAZ

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@danceros

Sony, Garmin'den büyükmüş yav :)

• Beğen
Tepkiler: danceros

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mehmet Metin Levent
Aynen flat kullandıktan sonra kelebeğe geçtim aslında kelebeğin tutumu sağı solu olması hoşuma gidiyor. Ama bisikletin farklılığında olsa gerek bende domalbara geçmek istiyorum. Gerçi ben komple bisiklet değişimi istiyorum. kelebek, drop, flat bunlara alternatif acayip türlü türlü gidonlar da var.
VELO ORANGE CRAZY BAR
188738

JONES - H BAR
188739

SURLY MOLOKO
188740

Birde alttaki küçük resimlerde yer alan gravel, monstercross, dirt drop olaylarının gidonları var. "Bir zamanlar bende drop bar'dım ama zamanla koy verdi gitti" der gibi halleri ile giderek eriyen katı yağ gibi gevşemiş gitmişler az daha yayılsa yukarıdaki albatros kıvamına gelecekler.

Dosyalar

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Merry

Benim kullandığım Shimano Aim Ergonomik Barendli elcik diye geçer. Linkteki ve muadilleriyle kıyaslanamaz bile..

• Beğen