Tur yapmak hakkında sorular

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
Arkadaslar bi kaç sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim.

Şuan carraro 032 yol bisikletim var. Ve kısa bi süre içinde tur yapmayı planlıyorum. Yol Bisikleti ile tur yapmanın ne gibi faydaları ve zararları olabilir?
Veya özel olarak ne yapmalıyım ki daha sağlıklı bi tur olsun?
Sormayı unuttuğum fakat sizin tavsiye vermek istediğiniz detaylar varsa seve seve açığım.

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bagaj takilabiliyorsa kadroya ne ala ama yoksa buyuk problem

• Beğen
Tepkiler: gezgino28

yaoart

Üye
Tepki
17
İsim
Oğuz Y.
@Bugraacik
  • Bagaj bağlantı noktaları olmadığı için taşıma işini sırta alacağın çanta ile yapabilirsin, ancak uzun bir yolculukta ciddi sırt ağrılarına yol açar.
  • Harcadığın efor artar. Bisikletin taşıyacağı yükü sen taşımış olursun.
  • Gideceğin yol %100 düz olmayacak, yeri gelecek tırmanacaksın yeri gelecek bozuk yoldan gideceksin. O bisiklet seni normal bir tur, tur amaçlı mtbye oranla yoracaktır.
  • En basiti 2x9 çekiş ile 3x9 çekiş farkı diyelim.
  • Ayrıca riskli de olacak, bahsettiğin bisiklet V frenli. Ani frenlemeler, yüklü sürüş ve hız konusunda ki fren mesafesinde disk frene göre daha alt seviyede kaldığı aşikar.
  • Bir noktadan sonra ısınma ve aşınma payı lastikler de fark göstermeye başlayacaktır. Olası ıslak zeminler de ki performansı saymıyorum bile.
Tur için artısı olur mu? Dersen onun için aklıma gelen pek bir yanı yok, ama hız ve hafifliği artı kabul edilebilir sanırım. Lastik değiştirerek lastik patlama tehlikesini de en aza indirgeyebilirsin. Yine de cyclecross modeller daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Yada üzerinde bagaj bağlantı noktası bulunan yol modelleri

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

alinahit

Aktif Üye
Tepki
251
İsim
A.Nahit Çağ
her zaman savunduğum bir düşünce var yapabildikten sonra market bisikletiyle bile tur yapılır. zor olur; ama yapılabilir. yol bisikletiyle de yapılır @mariokaldato ve @yaoart olası sıkıntıları belirtmiş zaten. bagaj meselesini römork tipi bagajlarla ya da sele borusuna takılan portbagajlarla çözebilirsiniz. sele borusuna takılan portbagajların tartma kapasitesi düşük oluyor bunu da düşünmek gerek. bana göre en büyük dezavantaj yoldan hiç çıkamayacaksınız demektir. tabii turun mahiyetiyle de alakalı; fakat bence çok büyük kayıp.

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@Bugraacik Merhaba bu konuyu bende araştırmıştım ve forumda bu konuda açılan bir hayli konu mevcut okuduklarımdan çıkardığım sonuç şu. Yol bisikletiye pek ala tur yapılır peki sakıncası neler olabilir
*Lastik ebatı küçük olduğu için tur bisikletine oranla daha fazla patlama ve yıpranma sorunu oluşabilir.
*En önemli sorunlardan biri kadroda bagaj deliği olmaması bu problem alternatif bagajlarla çözülebilir fakat bisikletin ağırlık merkezi değişeceği için bir takım teknik sıkıntılar oluşabilir.
*Yokuşlarda çekiş sisteminin yetersiz kalabilir.
*Gidon tur bisikletine göre daha alçak olduğu için uzun turlarda bel boyun ağrısı oluşabilir.

Artı olarak yol bisikletinin hafifliği sayılabilir.

Forumda yol bisikletiyle tur yapan çok sayıda arkadaşımız var ve genelde şu söyleniyor konaklama pansiyonlarda yapılacaksa yani fazla bir yük taşınmayacaksa yanınızda çok rahat şekilde turunuzu tamamlamanız mümkün çadır vs. taşınacaksa durum biraz daha zor olabiliyor.

Bende kurban bayramından sonra yol bisikleti almayı planlıyorum ve 1-2 haftalık turlar yapmayı planlıyorum turlar pansiyon konaklamalı olacak durumumu göz önüne alarak benim yapmayı planladığım turlarda yol bisikleti sorun oluşturmayacak gibi gözüküyor.

Eğer bisikletinizde kadro deliği yoksa delta bisikletin internet adresinde yol bisikletine uygun bagajlar bir göz atabilirsiniz.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba turla ilgili bir sorum olacak, buraya yazmak istedim. Güzel bir grup seti olan aliminyum performans amaçlı yapılmış bir yol bisikletim var diyelim. Bu bisikletle tabi ki 300-500 kilometrelik 1-2 günlük turlar yapabilirim sorun değil. Fakat binlerce kilometrelik bir avrupa turu için uygun olur mu?

Atıyorum 4500 kilometrelik bir turu 30 günde tamamlamak istedim. günlük 150km gideceğim. Yani günde 6 saati geçmeyecek şekilde sürüş yapacağım? Sizce yapılır mı?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@etkiliadam
Valla adamlar hurda makinalarla dunyayi geziyorlar bence rahat olmalisin dostum

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle seçtiğin rota önemli. Yokuşlar başa bela olabiliyor. Sonra ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağına bağlı olarak taşıyacağın yük ve tur süresi. Arka bagaj her türlü takılır. Yeri olmasa da alternatif montajlı bagajlar var. Römork seçeneği de var. Yada benim gibi bagpack ve hamak kamp yaparak tur yapabilirsin. Her bisikletle tur yapılır istek ve amaç önemli. Ben yol bisikleti kullanmıyorum, gravel kullanıyorum. Vites oranları yol ile aynı. Eskişehir - Bartın turum biraz zorladı o yüzden. Ama düz yolda ve inişlerde çok keyifliydi.

Formda paylaştığım iki turum:

(link)
(link)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@etkiliadam günlük olarak planı çok iyi yaparsanız olabilecek bir hayal . Bence günlük 150 km değil de yerleşim yerleri arasındaki mesafeyi baz alın . Bu sayede ihtiyaçlarınızı karşılayabilir , fazla da ağırlık yüklenmeniz gerekmeyecektir

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
Planımı bir sonraki yaza erteledim ne yazık ki. Fakat dediklerinizin birçoğu doğru olmasıyla birlikte zorlukları asabilecegime inanıyorum. Kamp kurmadiktan sonra açıkçası o turdan pek keyif alınacağını sanmıyorum.
+1 arkadaşla birlikte keyifli ve daha kolay bi tur olabilir diye düşünüyorum. Çadırı yanımdaki arkadaşın portbagajina koyuo diğer ağırlıkları ise kendi sele borusuna taktığım bagaj ile götürebilirim diye düşünüyorum.
Çanakkale çıkışlı Izmir veya biraz daha aşağılara doğru bi tur yapmayı düşünüyorum. Örneğin Fethiye'ye kadar gitmeyi istiyorum. Lastik boyutunu biraz arttırıp daha iyi sürüş sağlayabilirim.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Ben senin yerinde olsam İstanbul çıkışlı Trakya turu yapıp sonra Çanakkale'ye geçerim. Kıyıköy, Kızılağaç, İğneada, Edirne, Tekirdağ, Uçmakdere, Şarköy, Gelibolu, Saros, Gökçeada, Bozcaada.. Benim favori tur rotasyonum bu şekilde. Saydıklarım (adalar hariç) sadece Trakya'yı kapsayan bir rota dikkat edilirse. Ve daha da çeşitlendirilebilir bir rota. Şimdi yine imkanım olsa, hiç durmam tekrar geçerim buralardan. Istrancaların baş döndürücü oksijenini özledim.. Buraları tamamlayınca da ver elini Assos kıyıları ve İda Dağları..

Gece gece çok pis canım çekti ha :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@etkiliadam Hocam standart kompakt bir aynakol 50-34 oranlarına sahip oluyor genelde, arka kasetin de 12-28 olacağını varsayarsak dik yokuşlarda bisiklet elinde çıkarırsın bence. Tabi yükünün 15 kilo ve üzeri kilolarda olacağını farzedersek kafadan böyle bir ibare çıkarıyorum ortaya.

Ayrıca 150 kilometre de o yükle kondisyonsuz sürücüleri biraz zorlayabilir ama birkaç haftalık düzenli antrenmanlarda bu sorun rahat aşılabilir. Bu arada kondisyon durumun hakkında bir bilgim yok :)

Bence bu tur için arka kaset dişliyi 12-32(34_36) yapıp biraz da antrenman yapılırsa rahatça yapılabilir. Yanlış hatırlamıyorsam bizim ünlü seyyahımız Hasan Söylemez abimizde yol donanımları kullanıyordu bisikletinde. Benim kafamda da böyle bir tur taslağı var, bu yıl içerisinde gerekli maddiyata sağlsyabilirsem gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Herşeyin başı para maalesef :D

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BisikletKolikK Şöyle söyleyeyim, son 6-7 aydır hastanede yatıyordum yeni çıktım. O yüzden şuan kondisyon diye birşey kalmadı. Ama öncesinde günlük 2+ saat antrenman yapan kondisyonlu biriydim. Bu bahsettiğim turun keyifli geçmesi için zaten mayıs ayını filan düşünüyorum. O zamana kadar bisiklet + fitness ile gerekli tempoya sahip olurum. Kron rc2000 model bisikleti alıp, gerekli takım değişiklikleri yaptıktan sonra bu tura çıkacağım bir arkadaşımla

Maddiyata gelirsek de @MAERKEK arkadaşın da dediği gibi günlük rotayı merkezi yerlerde dinlenecek şekilde ayarladıktan sonra kamp atıp güvenilir bir ortamda dinlenir, büyük marketlerden uygun fiyatlı alışverişler yapabiliriz. Zaten market alışverişi dışında bir masraf olmayacağı için (başlangıçta en fazla 100 euroyu bulacak pasaport ve vize masrafını saymazsak) fazla bir yüklenme olmayacak. 15 Günlük bir turun hergünü marketten kişi başı 10 ueroya mal olacak yiyecek içecek alışverişi yapsak 500tlye bu tur tamamlanıyor. Tabi aksilikler olup bu hesap şaşabilir ama beklenti bu şekilde

Zaten bu rakama böyle bir tur yapıp keyif alırsam mutlaka her sene 2-3 defa böyle 10-15 günlük turlar yaparak hem Türkiye'yi, hem de avrupayı gezeceğime eminim. İnsanlar şu bahsettiğim 15 gün süresince 5-7 ülke görebileceği ve keyifsiz geçeceğini düşündüğüm EN UYGUN FİYATLI interrail turu için bile 400-500 euro para ödüyor

Avrupanın mesafe olarak bu kadar dibinde olan bir ülkeyiz ve Avrupa içerisindeki ülkeler de birbirine bu kadar yakınken mutlaka gençliğimizdeki vakit boşluğunu değerlendirip bol bol ülke gezmeliyiz

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

İnanmayın. Günde 150 km yol alırsanız yolculuk yaklaşık 1000 yıl sürer.

@etkiliadam

Tam yüklü günlük 150 km gitmek bizim ismet abinin tabiriyle vahşi turculuk klasmanına girerki hadi işin bu tarafını geçelim 5 saatte 150 km çıkarabileceğinizi neye göre hesapladınız.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmetsunu

Hocam zaten uzun yola çıkmadığım için bunları soruyorum. Benim yaptığım turlar 300 km civarı olan kısa turlar oldu ve yanımda 30-40 litrelik bir kamp çantası ile ortalama 20-25km ile giderek yaptım. Fikir almak için soruyorum zaten

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@etkiliadam

O zaman neden olmasın hocam :)
Kron RC 2000 çok beğendiğim bir bisiklet, 10-15 kilo arası bir yük olur tahminimce. Mesela Gürkan abi yanlış hatırlamıyorsam çölde çok ciddi bir yükle 1 günde 222 kilometre gitmişti yanlış hatırlamıyorsam :)

Deadman42

Üye
Tepki
24
@etkiliadam
cok gencsin! burda bilgili bilgisiz birilerinin soyledikleriyle kafa karistirmak yerine bilinen yerli veya yabanci buyuk tur yapan isimlerin ne yazdiklarini okumak bana daha dogru gorunuyor.

• Beğen
Tepkiler: appendix

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@mehmetsunu
Hocam bende tur yaptığımda günlük 120 km ve 2500 metre tırmanış yapmıştım yani yeri geldiğinde 60-70 km yapılır yeri geldiğinde 150 km ye kadar çıkılabilir.
@Deadman42
Aynen hocam dediğinize katılıyorum veyahutta çevrenizde tura çıkmış kişilere danışarak gerekli teçhizatları öğrenebilir tura çıkacak arkadaş.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@BisikletKolikK
Size kismen katiliyorum kismen katilmiyorum.bence her seyin basi saglik,.elimde 600 liralik sehir bisikleti var, her isimi goruyor, uzun mesafe tur yapmayi canim okadar cok cekiyorki anlatamam..vaktim olsa bisikletle haciliga bile giderim yani o derece..lakin diz agrim var..bir turlu duzen aldiramadim..dizim agrimasa inanin cok uzun mesafeleri gezip dolasasim var..eger vaktiniz var ise, sagliginizda yerindeyse altinizdakinin cok bir onemi yok..cikamadiginiz yokuslarda elinize alip cikarsiniz olur biter.
Saglikli huzurlu pedallamalar dilerim herkese.

• Beğen
Tepkiler: ..Enes.. ve chomar