Tur Esnasında Haberleşme

hamitdeniz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Scott
Değerli arkadaşlar Balıkesirde bi bisiklet gurubumuz var havalarda düzeldiği için gurup yice kalabalıklaştı hafta içi ve hafta sonu turlar düzenliyoruz.
yanlız Öncü artçı ve yancıların hem şehir içinde hemde şehir dışında rahatlıkla görüşe bileceği telsizlere ihtiyacımız var.Bu konuda biraz araştırma yaptım genelde aklıma takılanlar telsizlerdeki VOX ve ıntercom özellikleri bu terimler genelde teknık ağızdan yazılmış biraz daha basite indirgeyip analata bilecek varmı bide telsiz önere bilecek arkadaşlarım varmı teşekkür ederim.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bisiklet turlarırında genel haberleşme aracı bekleme ve bağırmadır.

Herkes buluşma saatinden 3-5 dakika önce orada olur, saat gelince yola çıkılır.
Yokuşa kadar grup halinde sürülür. Her yokuşun sonunda grubun toplanması beklenir.

Bu şekilde hiç haberleşme sorunu yaşamadım ben açıkçası.
Sizin konunuzla pek ilgili değildi yazdıklarım ama, merak ettim açıkçası neden telsize ihtiyacınız var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bizim grupta da telsiz kullanmıyoruz. 10-15 dakika ilerledikten sonra geride kalan/arkada görünmeyen varsa uygun bir yerde durup bekliyoruz.

Grup daha kalabalk olduğunda çok sıkıcı oluyor. Sanki bisiklete binmeyi yeni öğrenenlere eğitim gezisi yapıyormuşuz gibi hissediyorum. Ve devamlı ısın-5 dk bekle/soğu-ısın şeklinde gitmek çok yorucu oluyor. Sırf bu yüzden kalabalık etkinliklere katılmıyorum çünkü yeni başlayanlar-yavaş sürenler eğleniyor biz de onlara yardımcı oluyoruz.

Bizim okulun bisiklet triatlon kulübü var, oldukça da aktifler. Ancak turlara bisiklete binmeyi doğru dürüst bilmeyen kişiler de katılıyor ve diğer kişiler için tur işkenceye dönüşüyor. Bir defa bu etkinliklerden birinde bahçeköyden belgrad ormanına doğru çıktıktan sonraki kemerlerin yanında tam 20 dakika grubun gelmesini beklediğimiz oldu.

Bana göre en rahatı seninle aynı performansda maksimum 4-5 kişi ile turlamak.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçenlerde bu telsizleri satın almak için amatör telsizcilik gibi birşeydi yamulmuyorsan sınavına girip belgeyi aldıktan sonra telsiz satın alınabiliyordu diye bir konu açılmıştı. Bilenler aydınlatsın lütfen.

hamitdeniz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Scott
Cevap veren dostlarıma çok teşekkür ediyorum bizm ekip yeni yeni kuruluyor biz menunuz arkada kalanları beklemekten bır sıkıntımız yok zaten gurup çıkarken 2 yada 3 guruba ayrılıyor en önde performans yapacaklar en arkada yeni katılanlar biz telsizleri gurupların öncüsü artçısı ve yancılar arasında iletişime geçmek için istiyoruz.Örnek verecek olursam 1. gurubun öncüsü ile ikinci gurubun öncüsü konuşa bilsin bunun için istiyoruz.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Mustafa T. Erhan
Walkie-Talkie'ler için amatör telsizcilik lisansı gerekmiyor ve genelde bisiklet gruplarında da walkie-talkie'ler kullanılıyor.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
PMR (walkie talkie) ve CB telsizler için lisans gerekmez.

UHF ve VHF telsizler için lisans gerekir. Bunlarda da her frekansa giremezsiniz. Girmemeniz gereken frekanslara uygun telsizlerin ithalatı dışında diğer telsizleri Türkiyeye sokmak yasaktır. Ama piyasada bulup alabiliyorsunuz. yakalanırsanız cezası var.

• Beğen
Tepkiler: Sefa

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sefa.

Bir öncü ve bir artçida olmak üzere iki telsiz, hem grubun kopmamasini, hem de daha güvenli sürüşü sağlıyor.

Biz, abimle yaptigimiz 2 kisilik turlarda bile kullaniyoruz. Bu arada Aselsan'in walkie-talkieleri iyidir. Ben Laxon LR8 .kullaniyorum.

bu android teleflonlari uretenlerin annesi ne guzel annedir. kanser oldum bir mesaj ya[mak icin./I]