Tur bitmeden turun ardından

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1-Umarım hislerimde yanılırım. 2011 den beri tv nin karşısına geçip heyecanla turu takip ediyorum. Bu tur aileden biri oldu. Tam 5 yıl önce Denizli-fethiye etabında yağmur altında folklor gösterisi yapan o çocukları seyrettikten beri bir tuhaf olurum, göğsüme bir ağırlık gelir çöker boğazım boğum boğum olur.
2-Torku yoluna devam etmeli. Devam kararı bisiklet camiasının gazını almaya matuf konjoktürel bir manevra olmamalı. Örkenler, bakırcılar ve diğerleri pedallamalı. Bisiklete itibarı iade edilmeli, bisiklet okulları açılmalı, iş adamları klüp kurma yarışına girmeli. Tekrar söylüyorum torkuya yazık etmeyin.
3-Evet eksiklerimiz var ama eleştirilerimizde biraz daha yapıcı ve ölçülü olalım. Turu destekleyen, sponsor olan, hatta gelen takımlara kadar herkese kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Evet bir futbol değiliz belki harcamaların geriye dönüşü yok ama bu koca gönüllü camia bu desteği fazlasıyla hakediyor.
4-Artık bu iş kabul görmüştür. Enseyi karartmaya lüzum yoktur. Eğer bu ülkede Ağaoğlu bile bisiklete binmek lüzumu hissediyorsa doğru yoldayız demektir.

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Torku ve Ahmet üzerine düşenleri fazlasıyla yapıyor. Helal olsun. Lakin TUR kazanma işi bundan çok daha fazlasını gerektirir.
Öncelikle Torku'nun tecrübe kazanması için bir çok yarışa katılması gerekiyor. Ancak bu tek başına yeterli değil. Tek bir takımla bisiklet sporundan uluslar arası zafer beklemek hayalciliktir.
Peki neler gerekiyor? Bu işin bencesi 1 değil birden fazla Torku olmalı. Böylece Türkiye içinde iddialı yarışlar-takımlar serpilecektir. Şu anda 1.5 tane.:)
Sporcular kendiliğinden değil bu işin kurallarına göre yetişmeli. Lionel Marie'nin Cyclist'teki şu sözüne dikkat çekerim. "Torku'nun istenilen seviyeye gelmesi için 4 yıl gerekir." Her anlama gelebilecek bu sözün bir anlamı da şu: Sporcu altyapıdan, hatta çocukluktan itibaren yetişir, gelişir. Artan bisikletli sayısı görüyorum ama göbek eritmek, kas yapmak ve top peşinden koşturmak dışında sporcu altyapısı göremiyorum ben. Görebilen var mı?
Önümüzde daha çook yol var.

İçi dolu bir röportaj
(link)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu tur torkunun havlu attığı ve çay şekeri gibi eridiği bir tur olmuştur. Geriye kalmış 2 etap bu saatten sonrada bir şey çıkmaz. Ben torkulu gençlere hiç suç bulmuyorum. Onlar ellerinden geleni yaptılar veya yapmadılar bilmiyorum bundanda emin değilim. Torku şark kurnazı zihniyetin kurbanı olmuştur. Zaten takım kapanmıştı, millet bir galeyena geldi işte bir hayat öpücüğü verdiler o kadar. Ben adamın duruşundan oturuşundan bile durumunu anlarım. Alanya kemer etabı öncesi çekilen fotolarına bir bakın bezmiş bir halleri vardı. Torkunun bundan sonraki durumunu yine o şark kurnazı zihniyete bakarak iyi görmüyorum. Kimse kusura kalmasın ama bir türk takımının olmadığı turunda heyecan uyandıracağını ve sürdürülebileceğini de düşünmüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
hemen kritik locamızı alalım,mehmet sunu topik açmış,oğlum bir yeşil çay getir hele, bu topiği izleyeceğim sadece, yorum yapmayacağım.....

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bu yıl bir kez bile yabancı takımlarla yarıştırılmayan TORKU'nun TUR'daki takım sırası an itibariyle şu:
Sıralamada birinci CAJA RURAL'la beraber elbetteki iki dev takım daha var. Lotto ve Lampre Merida. Tablo aynı zamanda şunu da anlatıyor: Etap kazanmak için, TUR'u kazanmak için illa dev olmaya gerek yok.
etap_6_8 - Copy.jpg
TORKU sporcularının yarış sırasında bir çok kez tecrübesizlik kurbanı olduklarını gördük. Tecrübe denilen şey elbetteki yarışın bizzat kendisiyle kazanılıyor. Şimdi yıl itibariyle bir kez bile uluslar arası yarış koşmayan takımdan ne bekleyebiliriz. Üç sporcusu bu gün ve bu günden sonra yarışamıyor zaten. Antrenörleri üç aylığına gelmiş bir adam. Kontratını uzatmayı düşünüyorlar-mış. Lionel Marie gibi bi devi kaybettiler. İşlerine gelmedi tabi. Adam gerçekçiydi, doğruları söylüyordu. Antremanları güç ölçerle yaptırmaya başlattığı söyleniyordu. Şimdi I AM Cycling takımında adam. Dev gibi profesyonel bi takımda. Bence üstteki tablo bile bir başarıdır. Her şeye rağmen helal olsun sporcularımıza.

WOLD TOUR olunacaksa, TUR kazanılacaksa, altyapı için de yatırım yapılacaksa bunları yapacak merciler bellidir. Top TORKU yöneticilerinde.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@MehmetAliB.

world turun belli bir kontenjanı varsa ve yetkililer bunun üzerinde hassasiyetle duruyor ise,anca ,astana gibi, fazla ceza alınma olurda world turda takım boşluğu olur ise ,torkunun şansı ne olabilir,
world turun belli bir kontejanı varsa bu nasıl aşılacak.olaya karşı tarafın cephesinden bakar isek ne göreceğiz.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Kudret Kurtcebe Abi ne önemi var.. Şimdi Fransızlar konuşuyorlar "Yav biz dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birini yapıyoruz, bisiklet yarışlarının zirvesini biz yapıyoruz, yarışlara belki de en önem veren ulus biziz, bu sporun beşiği burası, takımımız da var, ama bir türlü birinci olamıyoruz, nedendir?" Harbiden de adamlar kadar bisiklet yarışı heveslisi ulus yok. Geçmişlerinde Bernard Hinault gibi bir dev varmış. Adam katıldığı bütün Tour de Francelarda ya birinci olmuş ya ikinci. Şimdiki durumlarıysa berbat. Bunları konuşurlar ama hemen ardından da çoşkulu bi şekilde yarışlarını izlemeye koşarlar. Benim yapacağım da şimdi bu:) Kahvemi alıp keyifle yarışı izleyeceğim. Sporun ödülleri bireysel ama kendisi evrens

evrensel. Keyfi de tabi.

UCI ve ASO sürtüşmesinden yeni bir fay hattı oluştu. Bu fay hattında yerimiz yükseldi. Muhtemelen World Tour yarışı olacağız. İlk olması münasebetiyle veya Torku'ya özel bi formülle veya üst düzey irtibatlarla yarışa katılabiliriz. Ama bunlar mühim değil. Mühim olan dünya devlerinin Türkiye'de yarışması. Mühim olam bizim o keyfe kavuşmamız. Cavendish'in hızla önümden geçmesi. Turistik güzelliklerimizin gösterilmesi, Mühim olan bisiklet kültürüne katkı yapması. Devran Fransızları çok yükseltmişti şimdi aşağı indirdi. Zamanın ne göstereceğini bilemeyiz. Asgari ücretle çalışan sporcudan çok bişey beklememek lazım!... Kimbilir belki de yeni Torkular çıkar meydana.

Öyle veya böyle. Torku varmış veya yokmuş. Sonuçta ben keyif aldığım şeyi yapıyorum ve kahvemi alıp ekran başına geçeceğim.