Tur bisikletimin performansını arttırmak istiyorum

Tepki
1
Arkadaşlar herkese merhabalar.Forumu çok uzun zamandır takip ediyorum ve gerçekten çok şey öğrendim.Artık üye olmak gerektiğine karar verip kaydımı açtım.Ve ilk sorumu sormak istiyorum =).

Kullandığım bisiklet, Fuji Absolute 2.3.Bisikletimin performansını arttırmak istiyorum.Uzun turlara şimdilik çıkmıyorum.Yüksüz bir biçimde istanbul içi 30-50 km lik turlar yapıyorum.Fakat bisiklet bana biraz ağırmış gibi geliyor.Bu sebeple bisikletimde bazı dğeişiklikler yapmak istiyorum.Bisiklette tourney seti var.700x32 lastikleri var fakat lastikler bana biraz ağırlarmış gibi geliyor.Markası Vera Citywide.Performans amaçlı

1.olarak lastikleri inceltip daha yüksek basınçla kullanabileceğim daha hafif ve ince lastikler kullanmayı düşündüm.

2.flat bar gidonu değiştirip yerine aerodinamik açıdan drop bar takıp vites fren kollarını ona göre ayarlamayı düşündüm.

Fakat bunlardan veya bunlar harici hangi parçaların değiştirilmesi performans açısından daha verimli olur karar veremiyorum.

Bu seçenekler içinden veya bunlar harici fikirlerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
1
Arkadaşlar hala yardımlarınızı bekliyorum, forumda bana yardımcı olabilecek ya da en azından bir fikir verebilecek biri vardır diye düşünüyorum.Bisikletin fotoğrafını da eklemeye karar verdim.Sizin de vereceğiniz fikirler dışında aklımda iki seçenek var.

http://www.islavistabicycles.net/uploads/2/0/3/4/20345881/3639193_orig.jpg

1.Flat bar'dan drop bar a geçiş.
2.700x32 ama nispeten ağır ve max 65 psi da kullanılan lastikler yerine Michelin dynamic sport 700x28 daha yüksek basınçlı lastikler almak.

Sizce bunlardan hangisi daha rahat veya hafif ya da performanslı bir bisiklete çevirmeme imkan verir?Teşekkürler.

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
Ben de 2.1 kullaniyorum. Sehir ici kullanim icin lastikleri inceltmek benimde aklimda. Dropbari ise maliyetinden dolayi dusunmuyorum. Hem de geometrisi uygun mu bilemeyecegim. Daha bilgili arkadaslar umarim bizi aydinlatirlar :)

Telefondan yaziyorum. Hatalar icin ozur dilerim.

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Dropbar'a geçmek maliyetli o yüzden lastikleri inceltmekten başlayabilirsiniz.Ayrıca spd pedala geçmeyi düşünebilirsiniz.

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Dropbar arkadasların da soyledigi gibi uyum vs konularından devamında birkac parcayı daha degistirmeye yonlendirdiginden düsünüldügünden maliyetli olabiliyor.. aerodinamik acısından ciddi artısı olacagı kesin fakat dropbar, bogaz, kollar, sargı, uymaması durumunda aktarısta degisiklik, uymaması durumunda frenlerde degisiklik derken maliyet alıp basını gidiyor
.
Lastikleriniz cok kalın ya da cok disli sayılmaz ama daha performansa yonelik lastiklere gecisi jantlarınızın destekledigi aralıkta düsünebilirsiniz.. Fakat o tarz lastiklerin yagmurdaki dezavantajlarını da hesaba katmanızı oneririm. En azından secim yaparken ıslak zemin performanslarını da göze alın.. BU konuda yolcu arkadaslar daha iyi yardımcı olacaktır..
.
Vites Sisteminizde dişli oranları nedir acaba? acıkcası aynakol 22-32-44 gibi gozukuyor.. arkanın da 14e kadar dusen vidalı göbekli ruble olması muhtemel.. Arkada kaset göbege gecip en kucuk dislinin 11 oldugu bir ruble ve önde en buyuk dislinin 48 oldugu bir aynakol ile ciddi performans artısları saglayabilirsiniz.. Tabi bu 48 mtb/tur icin olan aynakollar icin, yol aynakollarını dusunurseniz bu disli sayısının artması da mumkun.. Tabi uyum sorun olur mu olmaz mı parcalarınızı tam bilmedigimden ve yol parcalarına cok asina olmadıgımdan bilemedim.. Ancak tur bisikletlerinde yol aynakolu kullanan bir cok forum üyesi ve bisikletci arkadasımız mevcut.. Ben kendi tur bisikletimde 35c lastik olmasına ragmen 11 ve 48lik dislilerle ciddi performans artısı sagladım.. 32 ya da 28 lastikle 11-48 dislinin ciddi etkisi olacagı dusuncesindeyim.
.
Pedallarda kilitli pedal ciddi performans artısı demek.. ben kilitli kullanmıyorum henuz fakat toeclips takılı Turşu'da.. Eğer toeclips bu kadar etkiliyorsa spd ne kadar etkiler tahmin bile edemiyorum =) Ben ara ara ulasım icin kullandıgım ve spd ayakkabıların gunluk hayatta pek kullanılamaması sebebiyle toeclips ile idare ediyorum. Spd+platform dusunmustum normal ayakkabı ile surerken kullanmak icin fakat tehlikeli oldugunu ayagın kayma riskinin oldugunu duyunca toeclips te kalmıstım.. Yİne de spd ya da toeclips dusunebilirsiniz.. ben kayıssız modellerden kullanıyorum ve memnunum..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kendi performansınızı arttırsanız yeterli olur. Belki rahatlık için kelebek gidon...