Tur Bisikleti Toplamak

fatih.a

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar,
Forumu 4-5 aydır takip ediyorum, maddi durumlardan dolayı istediğim bisikleti hemen toplamaya başlayamayacağım için hiç mesaj yazmamıştım. Şuanda ise istediğim bisiklet için para biriktirmeye başladım ve aklıma takılan şeyleri sormak istedim.
Öncelikle bisikleti nerelerde kullanmak istediğimden bahsedersem, günlük şehir içi ulaşımımı olabildiğince bisiklet ile yapmak istiyorum. Geçen sene 6 ay boyunca İsveç'te yaşadım ve ulaşımımı sürekli bisiklet ile sağladım, aynısını burda da yapabilmek çok güzel olacak. Haftasonları da Bursa'daki bisiklet topluluklarının etkinliklerine katılmayı düşünüyorum. Okulumdan dolayı uzun turlara genelde çıkamıycak bile olsam da tatillerimi denk getirdikçe bisikletle 1-2 haftalık turlara çıkmak niyetindeyim. Nihai amacım ise uzun süreli bir Dünya turu, ne zaman olur ne şartlarda olur hiçbir fikrim yok şimdilik sadece hayal ama bir yerlerden başlamak lazım.
Kullanım amacımı da belirttikten sonra beni bisiklet almaya heveslendiren, ilk gördüğümde vurulduğum modelin Surly Long Haul Trucker olduğunu söylemek istiyorum, yani eninde sonunda almak istediğim bisiklet bu:) O yüzden de şuanda işimi Trek fx 7.1 gibi bir bisiklet görebilecekken almaktan kaçınıyorum. Forumda Surly LHT toplayan iki abimiz olmuş konularını keyifle okudum. Elimde yıllar önce kullandığım bir adet Bisan Mountain Cat var ve kadro yapısı da Surly LHT'ye benziyor, üst borusu düz ve olabildiğince sade kadroları seviyorum. Şimdi benim asıl sormak istediğim soru şu, öncelikle elimdeki bu Bisan kadro üzerine tura uygun komponentleri toplasam, sonrasında da elime para geçince Surly LHT kadroyu alıp komponentleri ona taşısam ne kadar mantıklı olur? Komponentler basit bir kadro üzerinde kullanırken gereksiz yere yıpranırlar mı? Böyle yapmak isteme sebebim bir an önce bisiklet kullanmaya başlamak istiyor olmam. Önce Surly kadroyu alıp sonra da üzerine komponentleri toplamaya başlayacak olursam bekleme sürem direkt 1 yıla yakın uzamış olacak.
Ayrıca Bursa'da yaşıyorum, Bursa'da bisiklet toplama konusunda yardımcı olabilecek işinin ehli bir bisiklet dükkanı ve ustası var mı tam olarak bilmiyorum, forumu araştırdım bir kaç yer buldum ama yine de bu konuda da yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bisan ile Surly kadrolarının göbek modelleri, ön vites kelepçe çapı, sele borusu çapı, gidon çapları vs aynı mı bilmiyorum. Aynı ise donanımları yeni kadroyu alınca taşıyabilirsin. Fakat Bisan'ın kalitesiz ve ağır demir kadro olduğunu unutmayın. Kullanırken yoracaktır.