Tur Bisikleti Projem için

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
Bisikletim 1994 model Beldesan Adventure yıllar önce babam almış şimdi bana kaldı üzerinde o yılların Shimano Deoresi olan Shimano Altus A10 var bu set aynakol-arka ve ön aktarıcı-ve vites kolları var(o kadar orjinal duruyor ki değiştirmeye kıyamıyorum )
100_2769.JPG

arka göbek yedili kaset 8 li ruble olmuyor 100_2772.JPG

bu göbeği başka bir bisikletten söktüm benimkisinin aynısı öncelikle bu bisiklete yaklaşık 40kg civarında yük yükliycem ve arka ruble nin en büyüğü 28 diş olduğu için yüksüzken bile 7 km lik %10 eyimli bir okuşta keşke bir dişli daha olsa diyorum bu sıkıntımı çözmek için bir abim bana shimano nun
megarange li bir dişlisini önerdi

1187.jpg
bende bu dişliden buldum ama bu dişlinin benim bisikletime olmıyacağını söylediler ve ben bu konuyu araştırdım neden olmadığını bulmak için bir tane aynı göbekten bulup rublesini söktüm ve kaset olduğunu görünce neden olmadığını anladım benimki kasetti her yerinden belliydi kaset olmayan dişlilerde ruble anahtarını takınca ruble kilitlenir sökmesi kolay olur benimkisine ruble sökme aparatını taktığımda ilkte sökemedim onunda aparatı varmı şbir yandan rubleyi tutup bir yandan rubleti söküyorsun başarılı oldun söktüm sonra elimde bir tane sekizli kaset ruble vardı onu takmayı denedim biliyorsunuzdur kaset 8li rublelerde 2 dişli ayrıdır denediğimde bir dişli boşta kaldı bir dişli eksik olarak kullanılabilir mi? rublenin dengesini bozar mı ? bunu çok düşündüm ama çok kafam karıştıfreewheelnotk7.JPG

göbeğimi değiştirmeliyim yoksa benim göbeğime uygun ruble varmı en az 11-32 12-34 dişli oranı olan bilgisi olan aynı sorunları yaşamış olan lütfen tecrübelerini benimle paaylaşırsa çok sevinirim...
sizi sıktıysam özür dilerim...

• Beğen
Tepkiler: Amaninbow ve Nomad
Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Nezaketiniz için şahsım adına öncelikle teşekkür ederim. Bir düzeltme yapma istiyorum. 1994 yılının Altus A 10 serisi 1994 yılının Altus A10 serisiydi. Yani o zamanlarda da Deore bileşenler vardı. Daha öz konuşmak gerekirse şimdinin Altusu ile aynı segmentte yer alıyor. Megarange için Altus göbekten vaz geçilir mi? Evet! Eğer gerekiyorsa geçilir. Freehub' ı ruble üzerinde olan bir türü. Kullanımda iki göbek arasında pek bir fark olmayacaktır. Ayrıca 1994 den bu yana uzun zamanlar aktif olarak kullanıldıysa zaten o göbekler ekonomik ömürlerini çoktan doldurmuşlardır.. :)

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
abi bu ruble benim göbeğime olur mu acaba öneriniz için çok teşekkür ederim

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Fotoğrafta elinizde tuttuğunuz göbeğe olmaz..

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Deniz Kaynakçı

E uyumsuz da ondan.. :) Gelik yapısı ile montaj yapıları bir birini tutmuyor. Beşgen delikten yuvarlak boru geçirmek gibi.. :D

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
abi oluyo elimde bir sekizli sram ruble vardı boşta kalan dişliyi eleyince tam oturdu :)
100_2778.JPG 100_2779.JPG 100_2780.JPG
ama bu ne kadar performanslı olur 7 li ruble gibi olur mu bilmem o yüzden size sordum zaten kafam karıştı:(

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Konu Megarange değil mi? :) Ben onun olmayacağını söylemeye çalışıyorum..

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
Eğer 9 lu kaset disli varsa birini iptal edersen olur 8li ben hali hazirda kullandim herhangi bir sikinti yaşamadım. Bence megerance diali icin kesinlikle feda edilcek bir gobek degil eger kaset kisminda boaluk yoksa mil ve bilyalarin cok fazla asindiginin kanisinda degilim. Gayet giz alici duruyor bisiklette. Ve bence tura cikmanin en iyi yolu V frenli celik kadrolu bisikletlerdir. Zira dünyanın neresine gitsen bir demir kaynakcisi bulabilirsin ve en basit tamir olanda V frendir. Hayirli yolculuklariniz olsun

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
Tabi birde varsa biraz daha resim atabilir misiniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SerkanH
Yazdığınız herşeye katılıyorum, sadece alıntı yaptığım kısım doğru değil :) 1994 yılında Deore serisi yoktu, ona denk STX vardı. Benim hayran olduğum ve kullandığım seri olduğu için yanılmam :D Sonraki yıllarda Deore çıkıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Thorn Seriyi bozmanız kaçınılmaz görünüyor ne yazık ki. Daha modern 7li bir kaset göbek alabilirsiniz. Yine 7li modern Sram veya Shimano 7li kaset rubleler var piyasada. Ama 12-32 gördüm genelde, 11-32 veya 11-34 olan 7li göremedim. Eski seti dediğim güncelleme ile kullanmaya devam edebilirsiniz en azından.

Tabi yine aynı serilerden bulmak için Ebay üzerinden göbek ve ruble araştırmakta da fayda var.

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
önerileriniz için teşekkürler bu konuyu açalı uzun bir zaman oluyor... ben bisiklete yeni bir arka göbek aldım ve 8 li ruble takarak shimano altus a10 serisi sistemi 24 vites sisteme çevirdim kolları sram attack taktım ve inanılmaz bir performans yakaladım bu seriden ancak bisikleti tur amaçlı kullandığım için kadro bir süre sonra yetmedi istediğim performansı alamadım ve geçen haziran ayında yeni bir projeye başlayarak dream 'i topladım :) ve onunla bu yaz bir kaç maceraya atıldık ve istediğim performansı bu sefer aldım
12434387_428831327315556_954262115_n.jpg 100_3307.JPG
yeni kadrom dawes one track reynolds 500 boruları kullanılmış ingiliz el yapımı 26 jant önümüzde uzun yollar var tüm dostlara iyi sürüşler ve ilginiz için teşekkürler ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kusura bakmayın, 2015 Ocak ayında yazmışsınız. Ben birkaç gün önce yazdınız sandım, 2016 Ocak diye düşündüm :D

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Deniz Tezcan

94 - 96 tam hatırlamıyorum. Çok ta önemli değil. Ben safkan STX-RC hastasıyım.:harika: 96 - 98 serisi. 2000 yılında çalındı. :agla: O günden sonra bir iki tane denk geldi almadım. 2 yıl önce de deli gibi aradım. Bulamadım. Sonuncusu 2.5 yıl önce satılmıştı. :agla:

• Beğen
Tepkiler: Thorn

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SerkanH
Hala arada eski bisikletler üzerinde görüyorum, içim gidiyor. Azıcık para olsa kenarda, birini alıp kenara koyacağım. Hakikaten efsane seridir STX ve STX RC. Bisiklete başladığım dönemler... :)

Tepki
20
Herkese Merhaba

benimde de eskilerden kalma peugeot marka bir bisikletim var. kadro çok paslandığından tamamen söküp temizleyip, boyatıp, tekrar topladım.

20160604_111634.jpg

ancak gelecekte abim ile birlikte ufak çapta turlar (2 gün en fazla 7 günlük) yapmak istiyoruz. lafı daha fazla uzatıp sizleri sıkmadan sorularımı sorayım. bende bir tur bisikleti toplamak istiyorum ancak öncelikli tercihim eski bir kadro alıp onu değerlendirmek yada bu peugeot arkadaşımı tura adapte etmek. bu yüzden konunuz dikkatimi çekti. Beldesan Adventure yi yükselttiğinizi yazmışınız ancak kadro tur için yeterli gelmedi demişsiniz hangi açılardan yeterli gelmedi? yeni bir projeye başlayarak dream 'i topladım demişsiniz dream kadrosunun özellikleri ne idi size yeterli geldi? ve dream 'i toplama hikayenizin forumda bir başlığı varmı acaba?

Teşekkürler

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
@aydin ozturk (link)
adventure yi bırakma nedenim kadrosunda bagaj deliklerinin bulunmaması ve kadro boyunun bana ufak gelmesidir. tur bisikletinde bence en önemli şey kadroda bagaj deliklerinin olmasıdır onun dışında size attığım konuda herşeyi detaylı anlattığımı umuyorum eğer aklınıza takılan bir soru olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim :)

• Beğen
Tepkiler: aydin ozturk