Tur bisikleti konusunda beni aydınlatır mısınız?

Vefa Erdem

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Geotech
Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu benim forumdaki ilk başlığım. İlerde de tur günceleri ile dolduracağımı ümit ediyorum.
Şimdi başlığa bakıp da "üff yine mi aynı terane" demeyin, çünkü forumu iki haftadır kurcalıyorum ve hala beni ikna eden bilgilere ulaşabilmiş değilim.
Liseden beri, yani yaklaşık 20 senedir bisiklet kullanıcısıyım, ama artık bisikletin benim için MTB'den daha fazla anlam ifade edeceği bir kulvara geçmek istiyorum.
Bu forumdaki öneri ve incelemelerden yola çıkarak, ve ikinci el bisikletlerin fiyatlarının da son derece uygun olması nedeniyle, Sedona 300 serisi mi, Carraro 224'mü, Kron Tourer mı derken şunu fark ettim; bu bisikletlerin hiçbirinin geometrisi, görür görmez TUR bisikleti diyebileceğimiz şu görüntüyü arz etmiyorlar:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e7/Thorn.nz.JPG
hadi o yüklü diyelim; veya şunu:
http://melsa.com.tr/cpanel/urun_resimleri/thumbs/568R1.JPG
Kadronun malzemesi, V-Fren / Hidrolik disk tercihi, kadro üzerinde gerekli ekipmanlar için deliklerinin bulunması vs. temel bilgileri biliyorum. Hatta sürüş seçeneklerimi arttırmak için ayarlı boğaz, sonradan taktıracağım bir kelebek gidon gibi kimi kıstaslar şimdiden kafamda oturmuş durumda.
Tamam, drop bar bir tercih meselesi, ok. Benim en büyük derdim şehir bisikleti ile tur bisikleti ayrımının, özellikle kadro geometrisi anlamında nerede başlayıp nerede bittiğidir. Konuyla ilgili yabancı (link)da takip edip okuyorum. Kimi bisiklet üreticilerinin sitelerinde, TUR ve CITY serileri ayrılmışken, kimilerinde aynı kategori altındalar. CITY kategorisindeki kimi bisikletlerin ise geometrileri neredeyse MTB'ler ile aynı. Hal böyle olunca, almayı düşündüğüm yukarıdaki seçenekler bir bir aklımdan yok oldular, Hepsinin kadro profilleri etine dolgun ve geometrileri MTB'ye daha yakın. Bu farklılıklar sadece kadro boyundan kaynaklanan farklılıklar mı, yoksa gerçekten ciddi bir ayrım var da, konu Türkiye'de yeni olduğu için mi durum böyle, o kısmını çözemedim. Bu konuda net bir fikre ulaşmalıyım, yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Navigante
Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Türkiye de saf tur bisikleti iki tane ürün var. Biri fuji tourning ve Specialized Awol Deluxe. Bir çok firmada yok bu bisikletler. Tur/şehir kategorisini bir arada tutuyorlar haliyle. Tur deyip de insanların aklına başka bir şey koymak istemiyor satıcı. Tur için ayrı kategori açıp içine hiç bisiklet koymaz ise müşteri kaçırır.

Türkiye de tur bisikletlerinin bilinmemesi normal. MTB kral anlayışı var toplumda. Salcano'nun MTB modelleri diğer modellerinin toplamının iki katısıdır. O kadar yazla mtb satışı var ülkede.

bilgin b.

Üye
Tepki
272
Türkiye de saf tur bisikleti ikiden fazla ürün var, koga, surly, santos, vsf, fuji, specialized...

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bisiklet gezgini sizin için en iyi adres :in:

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Tolga Çelebi

Güzel adreste Türkiye alım gücüne göre baya yüksek geliyor fiyatları. ^^ Sanırım tur üzerine de tek yerde orası.

bilgin b.

Üye
Tepki
272
@Turan Babacan
bisiklet gezginin'de 500 euro'ya vsf marka bisikletler olduğunu biliyorum, zaten orta sınıf bir dağ bisikletini tur bisikletine çevirmek için çok daha fazla harcama yapılması gerekiyor

Ediko

Üye
Tepki
15
İsim
Erdinç
Bisiklet
Merida
Bence alin bir surly kadro toplayin.turkiyede pedalla satiyor

Vefa Erdem

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Geotech
@Tolga Çelebi

Evet, burayı bir belgeselde görmüştüm, unutmuşum. Şimdi bakıyorum siteye.
Bu işe çift olarak gireceğimizi de düşünürsek bu iş düşündüğümden çok daha pahalıya patlayacak :)

Öte yandan Delta Adam da burun kıvırdığımız Geotech Life ile binlerce km kat etmiş durumda. Blogundan gördüğüm kadarıyla henüz bir sorun yaşamamış.

O zaman mantığım bana şunu söylüyor; ilk senemizde küçük çaplı mesafeler (Şile, Ayvalık, hadi en fazla İzmir olsun) kat etmeyi, önümüzdeki yaz ise yeterince tecrübe kazandığımızda Yunanistan vb. gibi yakın avrupa bölgelere gitmeyi planlıyoruz. Kamp kurmaktan ziyade kat edeceğimiz noktaları planlayıp pansiyon vb. yerlerde kalmak, ilk sene için hem güvenlik hem de tecrübe açısından daha mantıklı geliyor.

Bu durumda, fiyat/performans ve kalite kriterlerini bir kenara bırakırsak, yukarıda saydığım alt seviye modellere yönelip bu planı yerine getirmeye koyulmak durumundayız. Sonuçta bir Delta Adam gerçeği var. Haksız mıyım?

@Ediko

Kadro toplamak da son derece cazip bir fikir. Astarını ve yüzünü doğru hesaplarsam bu işe de yönelebilirim.

Tepki
1
Bisiklet
Carraro
Bu birazda sizin hangi bisikletle hangi ekipmanla rahat edeceginizle ilgili bunu deneyip görmek lazim kimi kelebek tercih ediyo turda kimi kelebek el agrisi yapiyo gidonu yaklastiriyo diye farkli alternatiflere yöneliyo... Mtb yi tur bisikletine cevirwnde var götüntüsüne bayilipta...o yüzden sizin tercihiniz rahatiniz önemli diye düşünüyorum...

Vefa Erdem

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Geotech
Konu ile ilgili benzer soruları olanları da aydınlatması açısından, bu forumun da bir üyesi olan turcubaba'nın makalesini de paylaşalım ve noktalayalım o zaman bu işi :)