Tur Bisikleti Kadro Boyu

xelon

Üye
Tepki
11
Merhabalar,

Boyum 1.80 ve bacak arası uzunluğum 86cm. Aşağıdaki linkten hesapladığımda dağ bisikleti için 19.5", yol bisikleti için ise 59 cm kadro boyu kullanmam gerektiği çıkıyor. Tur bisikletlerinde dağ bisikleti ölçüsü mü kullanılıyor?

(link)

Bisiklet seçimi bölümünde açtığım konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

(link)

Teşekkürler

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bölümümüzde bu konu açılmıştı. İşte linki: (link)

Konu açmadan önce lütfen arama yapalım :)

xelon

Üye
Tepki
11
@Tolga Günsezer

Konuya bakmıştım ama görememişim. Kusura bakmayın. Size bir sorum olacak

180cm boy, 86cm bacak arası uzunluğu. Verdiğiniz linkteki ölçülerde 21-22" bisiklet öneriliyor, (link)'in sitesinde ise 19"-21" arası. (link) de 19"-21" çıkıyor.

Trek'in baktığım modellerinde (FX 7.1, 7.2 ve 7.3) 17.5", 20" ve 22.5" kadro seçenekleri mevcut. Kadro boyu olarak sizce 20" mi almalıyım?

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Önemli olan bacak boyu. Bu tabloya göre 23" kadro kullanabiliyorsunuz. Tur bisikletlerinde kadro büyük seçilirse uzun yolda avantaj olur. Küçük kadroda hakimiyetiniz artar ama yorucu olabilir. En önemli kıstas her ikisine de binin bir tur atın, rahat hissettiğinizi alın. Ben olsam 23" tercih etmeye çalışırdım. Üzerinde durduğunuzda kadro bacak aranıza değmiyorsa 23" alın.

xelon

Üye
Tepki
11
@Tolga Günsezer

Kusura bakmayın, tam anlamadım. Ayaklar yere basar vaziyetteyken mi kadronun bacak arasına değmesi gerekiyor?

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Ayak tabanları ikisi de tam yere basarken kadronun bacak aranıza deymemesi gerekiyor. Arada 1 parmak boşluğa kadar kullanabilirsiniz.