Tur Bisikleti Alıp Uzun Turlar Yapmak mı Yol Bisikletiyle Hızlara Doymamak mı ?

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tur bisikleti alıp çok iyi ekipmanlar alıp uzun turlar mı yoksa yol bisikletiyle hızlara doymamak mı :D ? Tabii yaşım 15 olacak abilerim beni turlarına kabul eder mi :rolleyes: ? Ayrıca tur bisikleti alırsam gps gibi şeyler de alacağım için bisikleti biraz düşük tuttum.Kondisyonum 5-10 km gidecek kadar şimdilik :).

Bisikletler bunlar :

(link)

(link)

Scudo

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Galiba bunun kararını kendin vermelisin. Çünkü herkesin zevk alacağı kategori farklıdır. Karar vermek içinde sele üzerinde biraz zaman geçirmelisin. :) Eğer önceden almış olduğun bisikletin varsa iyi kötü demeden biraz açılıp yolda neler hissettiğine bak. Zamanla kendin için en doğru olanı bulursun.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Turlarına tabii ki kabul ederler. Gerekli ekipmanın olduktan sonra, yaşının bir önemi yok. Yatılı turlar söz konusu değilse, yol bisikletiyle de tura çıkılır, sorun olmaz. Fakat ben en azından Triban 5 olsa iyi olur derim, gerek ağırlık, gerekse de donanım açısından. O yüzden bütçeyi biraz artırmakta fayda var.

İleride uzun turlara çıkarım, heybe falan takarım, çok malzeme taşırım diyorsan, şehir-tur bisikleti uygun olur.

GPS'i falan boşver, gerek yok. Kask, eldiven, pompa, iç lastik ve diğer temel ihtiyaçların olsa yeterli. Forumda liste çok bununla ilgili.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetcan44

Ben yatılı turlardan bahsediyorum.Şehir dışı,belki yurt dışı :).Bunu bisikleti alacağım zaman ki bütçe gösterecek.Şuan o kadar borçla ailem hayatta bisiklet alamaz.İleri de derken ne kadar zamandan kastedeceğimi bende bilmiyorum.GPS Neden turlarda gereksiz olsun ki ? 300 Lira,km saati işlevi de var.Liste derken nasıl yani ? Nereden,nasıl bulabilirim ?

@Uğur SARIGÖL

Boyuma uygun kadrosu yok :(.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
GPS gereksiz, çünkü küçük bir harita yeter de artar. Profesyonel ölçümler yapacaksan, düşünülebilir fakat GPS özellikli bir kilometre saatine yüzlerce lira vereceğine, tur ekipmanlarını alırsın. Tur için gerekli olan alet-edevat listeleri forumda var demek istemiştim.

Yol bisikleti sana uygun değil. Yatılı tura yol bisikletiyle çıkmak için römork falan lazım çünkü bagaj takmak için bağlantı yerleri olmaz bu tip bisikletlerde. Bütçe epeyce artar bu durumda. En güzeli Fuji Touring gibi, her açıdan tura uygun modeller. Aklında bulunsun, Türkiye'de alabileceğin en uygun fiyatlı ve donanımlı tur bisikletlerinden biridir. Şurada kısaca tanıtmıştım;

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ali Ceylan

Ben mağazada 60 kadro buldum. Mağazaya gidip bakın. İlla ki bulursunuz.
Ayrıca boyunuz kaç? Belirtmemişsiniz.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetcan44

Aileme söyleyince uzun tura fazla yollayamam dedi.Bende yol bisikletine karar verdim.Btwin triban 3 ya da 5 lazım.Dediğim gibi o zaman ki bütçeye bakacağız.

@Uğur SARIGÖL

1.58 civarı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Triban 3 tavsiye etmem. Çok ağır, yol bisikletine yakışmayacak değerler. İyi bir şehir/tur bisikleti bundan daha hafif neredeyse. Triban 5'in fiyatı 1000 liraya düşmüştü ama artık kalmamıştır bu fiyatlara.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetcan44

Ama hala ne tür bisiklet alacağım karar veremedim.Belki onlar çok dar düşünüyorlar.Biraz geniş düşünseler aslında.Neyse,bunu zaman belirleyecek.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur SARIGÖL

Bütçe yetmiyor ama :(.

@Uğur SARIGÖL

1500 liraya kadar cyclocross varsa alabilirim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Ali Ceylan

15 yaşında herhangi bir tura gidemeyeceğine göre bütçen hangisine yetiyorsa yol bisikleti alıp bisiklet tekniğini geliştir. 18 yaşını geçince turlara gitmeye başlarsın.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cenkduran

Yatılı belki alabilirler ama tam emin değilim.Olmadı arkadaşlarım var onlarla yaparız.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Ali Ceylan
ben de mtb kullanıyorum şuan ama değiştiricem şehir/tur bisikletlerinden alıcam sana da bunu yapmanı öneririm
madem ailen izin vermiyor uzun turlara katılmanı sen de kısa yerlere git mesela çevredeki köylere, piknik alanlarına vs..
hız bir haddeden sonra iyi değil sonuçta gezmek için bisiklete biniyoruz hızlı gidersen etrafındaki güzellikleri kaçırırsın ;)