Tüm Sportif Aktiviteleriniz ve Turlarınızı Kayıt Altına Alın! Nasıl mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cyclopower tarafından paylaşıldı.

 1. Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Merhaba Arkadaşlar,

  Öncelikle spor ve sporcuya önem veren herkesi canı gönülden selamlıyorum.

  Bu konumuzda; sizlere, elimden geldiği kadar profesyonel olarak turlar düzenleyen, düzenli olarak spor aktiviteleri gerçekleştiren veya antrenman geçmişini kayıt altına almak isteyen arkadaşlarımıza faydalı olabileceğini düşündüğüm ve şahsen benimde uzun zamandır kullandığım bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

  Nokia firması tarafından geliştirilmiş olan ve Mobil Awards ödülü alan "Sports Tracker" ve "Endomondo" adlı mobil uygulamalar sayesinde günlük tur bilgilerinizi ve spor aktivitelerinizi kolayca GPS yardımı ile kayıt altına alabilirsiniz.

  Uygulama, aktivitelerinizi hem mobil ortamda hemde isteğinize bağlı olarak internet ortamında depolayabiliyor. Ve bu işlemleride ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

  Not: Endomondo uygulamasını denedim ancak bir çok işlem için internete ihtiyacı olduğundan nokia nın uygulamasını tercih ettim. Denemek isteyenler www.endomondo.com adresinden uygulamayı test edebilirler.

  Sports Tracker uygulaması, symbian işletim sistemi kullanan ve üzerinde dahili GPS bulunan tüm nokia serilerinde kullanılabiliyor. (Ben N95 serisini kullanıyorum ve KRON XC 1000 marka bisikletimin üzerine kolayca monte ettim. Ve gerçtekten çok sağlam oldu :) Resminide aşağıda sizlerle paylaşıyorum :D

  [​IMG]


  Öncelikle sizlere uygulamanın önce çıkan bazı özelliklerini açıklamak istiyorum. Uygulamanın özelliklerini sıralamadan önce, N95 i bisikletime monte ederek, Mp3 Çalar, Telefon, Fotoğraf Makinesi, Kamera, Navigasyon ve daha bir çok özelliğe birden sahip olduğumu belirtmeden geçemiyecem :D

  Gelelim uygulamanın öne çıkan özelliklerine,

  Bu özellikler :

  • Uygulama: Koşu, yürüyüş, bisiklet, kayak, tırmanma veya buna benzer aktiviteler için ayrı ayrı detaylar sunuyor (yükseklik, ortalama hız, enerji kaybı vs gibi) (*1)
  • Aktivitelerinizi uygulama sayesinde CANLI olarak internet üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz (*2)
  • Aktivitelerinizi internet ortamında filtreleyerek aktiviteleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi oluyorsunuz
  • Herhangi bir bisiklet bilgisayarının verebileceği ayrıntılardan çok daha fazlasını sunuyor ve bu verileri tarihe göre kayıt altına alıyor
  • Uygulamanın açık kaldığı süre içerisinde, dinlediğiniz müzikler, çektiğiniz resimler ve kaydetmiş olduğunuz videoları sizin için ayrılmış olan alanda tekbir tuş yardımı ile kayıt altına alabiliyorsunuz. ( Media bilgilerini otomatik olarak saklıyor) (*3)
  • Uygulama, tur bilgileriniz veya sportif aktivitelerinizi Google Maps üzerinde ayrıntılı bir şekilde görebilmenizi ve arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi sağlıyor
  • Antreman yapan arkadaşlarımız içinde bulunmaz bir fırsat olarak değerlendiriyorum. Çünkü bu uygulama sayesinde hem GPS yardımı hemde manual işlemler ile aktivitelerinizi kayıt altına alarak geçmişe dönük bir profil oluşturabiliyorsunuz
  • Daha bir çok faydalı özelliği olduğunu belirtmek istiyorum. Ancak açıklayarak değil uygulamayı deneyerek görmenizi isterim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Uygulama için yapılması gerekenler :

  1. Öncelikle http://sportstracker.nokia.com/nts/main/index.do adresine üye olmanız gerekiyor
  2. Daha sonra http://sportstracker.nokia.com/nts/main/download.do bu adresten sahip olduğunuz cep telefonu modelini seçerek uygulamayı indirmeniz ve cep telefonunuza yüklemeniz gerekiyor
  3. Uygulamayı yükledikten sonra, settings bölümünde Users adlı bölümü seçerek daha önceden kayıt yaptırmış olduğunuz kullanıcı adıyla giriş yapmanız ve bu işlemi tamamladıktan sonra kullanıcıyı seçerek "Options" bölümünden Pair Service seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor.
  4. Pair Service işlemini gerçekleştirdikten sonra, New Workout bölümünden istediğiniz herhangi bir uygulamayı seçip OK tuşuna basınız
  5. Karşınıza gelen ekranda, GPS işaretinin SARI renkten YEŞİL renge dönmesini bekleyiniz
  6. GPS işareti Yeşil duruma geçtikten sonra start tuşuna basarak aktiviteniz başarıyla aktif hale gelmektedir ve kayıtlarınız tutulmaktadır.
  7. Aktivite işlemini bitirdiğinizde, Training Diary bölümünden o günkü aktiviteyi seçip Options bölümünden "Upload to Service" seçeneği ile aktivite bilgilerinizi otomatik olarak internet ortamında yayınlayabilirsiniz.
  8. Ayrıca New Workout bölümünde Aktiviteyi seçtikten sonra alttaki "Live Sharing" bölümünü aktif hale getirip, aktivitenizin canlı olarak arkadaşlarınız tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz

  (*1) Örnek profil sayfası ( Benim profilim :D ) http://sportstracker.nokia.com/nts/user/profile.do?u=Cyclopower

  (*2) CANLI seçeneğini aktif durumdayken, Settings -> General -> Access Point bölümünden aktif bir bağlantı seçmeniz gerekiyor. 3G abonesi arkadaşlar bu seçeneği rahatça kullanabilirler. Diğer alternatif bağlantıları (GPRS, Wap vs ..) bu bağlantıları tavsiye etmiyorum. Ücret konusunda sorun yaşabilirsiniz.

  (*3) Örnek aktivite içeriği : http://sportstracker.nokia.com/nts/workoutdetail/index.do?id=1454132


  Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar arkadaşlar. Uygulamayı deneyip sorun yaşayan arkadaşlar olursa msn ( soulhex@live.com )den yardımcı olabilirim.

  Ayrıca siteye üye olan arkadaşlar "Training Buddies -> Find a friend" bölümünden "Cyclopower" kullanıcısını (beni) kendi arkadaş listelerine eklerlerse çok sevinirim. Malum türkleri bulmakta zorluk çekiyorum.

  Son olarak Antalya Bisiklet Topluluğu adlı gurubuma davet ediyorum. Grubun linki : http://sportstracker.nokia.com/nts/group/group_member_view.do?id=2179

  Görüşmek dileğiyle hoşcakalın.
   
 2. #2
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Eklemeyi unuttuğum bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yukarıda bahsetmiş olduğum www.endomondo.com adlı siteyi GARMIN adı verilen GPS cihazları ilede rahatça kullanabilirsiniz. Uygulamadan faydalanmak için illa cep telefonu gerekmemektedir :D .

  Not : Yukarıda bahsettiğim ve kullanmakta olduğum N95 cihazıyla bu işlemleri yapabilmek için herhangi bir internet bağlantısı gerekmemektedir. Bazı arkadaşlar GPS olayını GPRS ile karıştırıyor. Bu hizmet ücretsiz olarak uydudan gerçekleşmektedir. Sadece internet bağlantısı verileri internet ortamına aktarmak için gereklidir. Bilgilerinize..
   
 3. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Bende Nokia 5800 XperssMusic var, verdiğiniz linkin telefon listesinde benim telefonum yok, en yakını olan 5730 XperssMusic indirdim, fakat telefonum programı kabul etmedi. Ne yapmalıyım?
   
 4. #4
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Merhaba. Ben sizin için biraz google göz attım. karşıma şöyle bir adres geldi :

  http://symbianworld.org/1187-sports-tracker-finally-available-for-nokia-n97-and-5800/

  burada programı indirmek için verilmiş link aşağıdadır :

  http://s60blog.com/wp-content/uploads/2009/02/SportsTracker_S60v5_S60BLOG.COM.sisx

  umarım işinize yarar :D
   
  temucin90 bunu beğendi.
 5. Ayberk Türk

  Ayberk Türk Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  508
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  KONYA-ANKARA-ANTALYA
  Seviye:
  gercekten güzel bir paylasım olmus sadece nokia icin gecerli galiba
   
 6. #6
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bende Nokia olduğu için onunla test ettim. Belki diğer marka cep telefonları içinde aynı uygulama sözx konusu olabilir. Araştırmak lazım..
   
 7. #7
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Özelden mesaj atan bazı arkadaşların sorularını burada cevaplamak istiyorum.

  SORU: Uygulama için ne kadar ödeme yapılması gerekiyor ?

  CEVAP : Uygulama tamamen ÜCRETSİZ dir. Uygulamayı kullanabilmek için herhangi bir abonelik ücreti ödemeniz gerekmemektedir.

  SORU : Uygulama için abone olmamız şart mıdır ?

  CEVAP : Uygulamayı kullanabilmek için Nokia Sports Tracker sitesine üye olmanıza da gerek yoktur. Sadece bilgilerinizi internet ortamında yayınlayabilmek için bu üyelik gerekmektedir.

  SORU : Uygulamayı kullanabilmek için INTERNET gerekli midir?

  CEVAP : Uygulama INTERNET bağlantısına ihtiyaç duymamaktadır. Internet bağlantısı aktivitelerinizi internet ortamına taşımak için gereklidir. Aygıt üzerindeki Wireless tarayıcısı yardımı ile kablosuz ağdan bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  SORU : Aktivite esnasında kayıt edilen fotoğraf ve kamera görüntülerini yüklemek için program gerekiyor mu ?

  CEVAP : Uygulamanın açık kaldığı süre içerisinde çekmiş olduğunuz fotoğraflar, kamera görüntüleri ve dinlemiş olduğunuz müzik gibi medya bilgileri programdan tarafından OTOMATİK olarak site üzerine depolanmaktadır. Tek tek bu bilgilerini girmenize gerek yoktur. Ayrıca eklemek istediğiniz ayrıntılar var ise bunlarıda manuel olarak yapabilirsiniz.


  SORU : Uygulama epey karmaşık gözüküyor. Daha basit bir anlatımı var mıdır?

  CEVAP : Uygulama yukarıda anlatıldığı gibi karmaşık ve zaman alıcı değildir. Kurulum ayarlarını yaptıktan sonra Sadece 2 tuş yardımı ile aktif hale gelmektedir. ( Bazı arkadaşlar çok fazla yapılması gereken işlem varmış. kim uğraşacak onlarla diye dert yandılar :D )

  Şimdilik cevaplayabildiğim sorular bu şekilde. Başka sorular geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

  Not : Umarım birçok arkadaşımız ellerindeki imkanları kullanarak aktivitelerini kayıt altına alırlar ve kurulan gruplar sayesinde aktivitelerini bizlerde yakından takip edebiliriz. Görüşmek dileğiyle..
   
 8. ScottScale

  ScottScale Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ADANA
  Seviye:
  koşucular için buna benzer bir uygulamada nike ın var çok güzel.
   
  Cyclopower bunu beğendi.
 9. #9
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bahsetmiş olduğunuz uygulama hakkında detaylı bilgiye nereden ulaşabiliriz ? Uygulamaları karşılaştırmak amacıyla soruyorum. Farklı özellikleri varsa onuda deneyebiliriz. Gerçi bu uygulamanın en güzel tarafı cep telefonu aracılığı ile yapılıyor olması. Cep telefonumuzu mecburen heryerde yanımızda taşıyoruz ve extra herhangi bir cihaza ihtiyaç duymuyoruz.

  Ayrıca araştırmalarım sonucunda Nokia'nın 5500 Sports adlı bir cihazınında sportif aktiviteler için özel olarak üretildiğini farkettim. Cihazın göze çarpan en güzel özelliği darbelere ve suya karşı dayanıklı oluşu. Aynı zamanda bisiklet ve buna benzer araçlara bağlantı için özel aparakları oluşu. Eğer kullanan arkadaşlarımız varsa bu cihaz hakkında bizleri aydınlatırsa memnun olurum :D

  Cihazın görünümü :

  [​IMG]


  Cihaz ile ilgili video :

  http://www.techeblog.com/index.php/tech-gadget/nokia-5500-sport-video-review
   
 10. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Arkadaşın bahsettiği olay : nikeplus.
  nike ile ipod un ortak uretimi.ayakkabiya yerleştirilmiş bir algilayici ile ipod bağlantı modülünden oluşuyor.
   
 11. ScottScale

  ScottScale Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ADANA
  Seviye:
  Cyclopower bunu beğendi.
 12. #12
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bu uygulama sadece koşu için mi geçerli ? Yoksa diğer aktiviteler içinde bir opsiyon sunuyor mu ? Teşekkürler
   
 13. ScottScale

  ScottScale Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ADANA
  Seviye:
  koşu için yapılmış biisklet için uygulaması varmı bilmiyorum.

  birde çok güzel bir koşu bileklik bandı var nike ın. fiyatını bende bilmiyorum. bulamadım henüz piyasada :)

  http://www.teknoloji-blog.com/teknoloji-haberleri/nike + sport band/sayfa/3
   
  Cyclopower bunu beğendi.
 14. #14
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Teşekkürler. Uygulamayı inceledim. Ancak sadece koşu için olması eksik bir özellik bence :(

  Bu arada biraz daha araştırırken nokia nın yeni bir ürününe daha rastladım. Bende tam olarak bunu istiyordum. Kalp atışlarını ölçen bir cihaz :D


  [​IMG]

  [​IMG]

  Detaylı bilgi : http://www.letsgodigital.org/tr/21333/nokia-spor-cep-telefonu/
   
 15. #15
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Uygulamayı kullanmaya başlayan arkadaşlar var ise özel mesaj yoluyla iletişime geçip bir grup adı altında toplanabiliriz :D
   
 16. olcay gülsever

  olcay gülsever Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  peki bişi sorcam bende nokia 5800 var onu nasıl bisiklete sabitleyebilirim?
   
 17. umut kaplan

  umut kaplan Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  iyi düşünül müs allah korusun bi kaza anında gitiiii...
   
 18. #18
  Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Daha önce bisikletim ile gecirdigim bir kazada cebimde bulunan telefonum 5 parca olmustu.
  Hergun bisikleti ile kaza yapan birisi icin bile telefonu gidona baglamak bence en mantiklisi ve saglami. Şimdiye kadar kaç kişi bisikletinden düştüğünde km saati zarar gördü?

  Açıkcası ben çok uzun bir zamandan bu yana telefonumu bu şekilde kullanıyorum ve tek bir çizik dahi olmadan.

  Önemli olan kaza anında telefonun bisikletin gidonundan firlayip gitmemesi ki benim kullandığım aparat ile downhill bile yapsanız fırlama şansı 0%.
   
 19. olcay gülsever

  olcay gülsever Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  işte o aparatı nerden aldın?
   
 20. ercan dogan

  ercan dogan Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  çanakkale
  sevgili cyclopower kullanıcısı.
  emeğiniz için teşekkür ederiz.ben de hem bisiklet hem koşularımı kayıt altına almak için polar saat ve göğüs bandı satın aldım.E71 telefonuma sport tracker ve garmin xt kurdum.yalnız şunu merak ediyorum:
  sport tracker programına ve garmine google earth ı nasıl kurabilirim.birde nabız ve performans bilgilerini gösteren polarla bu sisteme bağlanma durumum olabilirmi.bilgisi olan arkadaşların ayrıntılı olarak bilgilendirmelerini rica ediyorum.tesekkürler..
   

İlginizi Çekebilir

1260442400631-53b3fvc497a2-1468594337430-170idxc1zvy8a-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
upload_2016-6-24_11-13-48.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...