Tüketiciler Birliği İSPARK'ı Mahkemeye Taşıdı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında krankmili tarafından paylaşıldı.

 1. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  İSPARK’ın cadde ve sokakları gelir kapısına çevirmesini değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Akıbeti meçhul otopark harçlarını gölgede bırakan yasadışı uygulamalar nedeni ile İSPARK’ın park uygulamalarının son bulması için yargıya başvurduk.” dedi.

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:


  İstanbul’da park sorununu çözmek ve diğer sorunları gidermek amacı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan İSPARK A.Ş., sorunları gidermek yerine İstanbul trafiğinin başlıca sorunları arasında yerini almıştır.

  1994 yılında yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği gereği kentin otopark sorununun çözümü için yerel yönetime yetki ve görev verilmiş; otoparkları inşası için gerekli kaynağın inşaat sahiplerinden temini sağlanmıştır. Büyükşehir Belediyesi otopark yapımı için tahsil ettiği bedelleri amaç dışında kullanmış; otopark sorununu çözmek için ise kamusal alanlar olan ve kamu bütçesi ile yapılan cadde ve sokakları işgal ederek yeni bir gelir kapısı oluşturmuş, haksız kazanç elde ederek sebepsiz zenginleşme sağlamıştır.

  Park ücretlerinde kademeli fiyat uygulanmaması nedeni ile katlamalı ücret ödenmektedir. Halihazır uygulama, kısa süreli parkı teşvik etmek yerine yüksek kazanç elde etme arzusunu göstermektedir. Kent içinde bir çok cadde ve sokağın İSPARK’a tahsisi nedeni ile sürücülerin günlük park maliyeti yüksek miktarlara çıkmaktadır. İSPARK’ın uyguladığı katlamalı ücret politikası nedeni ile özel otopark işletmeleri de yüksek tarifeler uygulama fırsatını yakalamış, tüketicinin mecburiyeti kötüye kullanılmıştır.

  İSPARK’ın özelleştirilme ihtimalleri dikkate alındığında İSPARK’ın varlık gerekçesi ve yaygınlaştırılmaya çalışılması gerçek niyetleri ortaya koymaktadır.

  Kamu binaları ve kurumsal firmaların otoparklarının varolduğu dikkate alındığında İSPARK’ın gelir kaynağının tamamen tüketiciler ve küçük çaplı işletmeler olduğu görülecektir.

  Büyükşehir Belediyesi İSPARK uygulaması yanında Otopark Yönetmeliği ile kendisine yüklenen genel ve bölgesel otoparkları yapmamakla görevini ihmal ettiği gibi, ihmalini gelire çevirmek için yüksek gayretler göstermiştir.

  İSPARK plakaya borç yazmakla kolay para kazanma yolunu da keşfetmiş; İstanbul trafiğinde dolaşan birçok araç İSPARK’a borçlu hale gelmiştir.

  Tüketiciler Birliği, özrün kabahati gölgede bıraktığı mevcut uygulamanın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştır. İstanbul’da bugün açılan dava ile birlikte umuyoruz ki diğer iller’de aynı yargısal girişimlerin başlayacağı ve haksızlıklara son verileceği ortadadır.

  Otopark yönetmeliği gereği hiçbir ilde bir tane otopark yapılmadan ücretli otopark uygulaması ile yolların işgali uygulamasında bütün yerel yönetimler birbirini takip etmiş ve haksız kazanç elde etme amacını sergilemiştir. Yapılan uygulama ile yerel yönetimler, samimiyet sınavını kaybetmiş seçmenine hizmet ve huzur getireceği sözleri fiyasko ile sonuçlanmıştır. Bu dava’nın açılması ile,


  - İSPARK tarafından cadde ve sokakların işgali işleminin iptal edilerek sonlandırılması,
  - Haksız kazanç ve sebepsiz zenginleşmenin engellenmesi,
  - Plakalara yazılan borçların silinmesi talep edilmiştir.


  Yapılan haksız uygulamaların ve işgalin son bulacağı ve tüketici lehine karar verilerek İstanbul trafiğinin ve tüketicinin rahatlayacağı hususunda yüce yargıya inancımız tamdır.

  Nazım Kaya
  Genel Başkan


  Kaynak: turk.internet.com Haber Merkezi, 7 Temmuz 2010
   
  ahmet türkölmez bunu beğendi.
 2. ahmet türkölmez

  ahmet türkölmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  319
  Şehir:
  İSTANBUL / G.O.P.
  Seviye:
  çok güzel bir konuya el atmışssın

  sağolasın

  ben zaten bu duruma uzun zamandır kızmaktan ote kopuruyordum

  haksız kazancın dik alası

  davanın kazanılmaması için bir sebep yok

  zaten bütün yolların vergisini veriyoruz
  bir de üstüne üstlük park parası ve otoyollara ve köprülere para ödüyoruz
  hiçde adil bir durum değil

  kimin malı kime satılıyor anlamış değilim

  ALLAH akıl fikir versin bu durumlara izin veren amirciklere

  nasıl hak yediklerinin farkına varamayan zübükler
  hakkım helal değil sizlere
   
  krankmili ve Bora bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-6-24_11-14-9.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
upload_2016-9-20_11-39-13.png
Forum selam, işler nasıl gidiyor? Umarım her şey yolundadır :) Form tutmak diye bir laf var. Ya da bir atlet iddialıysa onun için 'bugün formunda' deriz. Bu terimin bir geçmişi varmış. 1800'lü...