Tubless lastik, jant, sıvı ama ya hava :(

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Uzun süreli gezilerde MAvic Tubless jant setimle Hutchinson lastik kullanıyorum. Tabii bir ölçek Stan sıvısı ile birlikte. Buraya kadar sorun yok. Ancak ortalama 6 ayda bir bu sıvıyı değiştiriyorum. Her değiştirdiğimde ise elde lastik en yakın oto tamirci yahut benzin istasyonu yolunu tutuyorum. İçindeki sıvı dökülmesin diye aracıma koyamıyorum. Malum lastik kenarları kavrasın diye sabunlu oluyor. Sorum şu;

Basınçlı hava basabilen hesaplı bir pompa yok mu? Yurtdışında ciddi rakkamlara satılıyor. Haliyle buradaki kompresör fiyatına geliyor. Eve de kompresör alamayacağımıza göre sizler buna nasıl çözüm buldunuz?

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
İlla kompresöre gerek yok,ufacık sedona pompayla bile defalarca şişirdim tubeless lastiklerimi ama tabi biraz uğraştırıyor tek dikkat edeceğiniz şey sibop tarafından hava kaçırmaması orayı elle biraz desteklemek şart sadece. Sıradan ayaklı pompalarla hayli hayli rahat edersiniz.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Ben zefal de dahil olmak üzere CrankBrothers pompalarıyla denedim ama yüksek başınçla ilk hava verilmeyince yanaklar kenara tam oturmuyor ve 24 saat içinde iniyor. yoksa sibopta bir sorun yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Yeni konu açmadan buraya devam edeyim. Aşağıdaki ürün tubless te başarılımıdır. Yurtiçinde bu ürünü satan bir firma var mı ya da sizin önerecveğiniz bir markanın benzer modeli?

(link)

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Ben ayak pompası ile basabiliyorum. Bendeki pompa Michelin, iyi birşey..
Önemli nokta bayaaa bir sabunlu su kullanıp, hemen pes etmeden bir süre seri şekilde basmak. Yanakları oturtduktan sonra gerisinde problem olmaması lazım. İlk olarak 80 psi gibi yüksek bir basınçla şişirseniz yanaklar iyice oturur. Stan'in sitesindeki videolardaki gibi çevire çevire çalkaladıktan sonra kaçırmaması lazım.
Bir de sıvıyı değiştirirken her seferinde lastiği sökmemek için iğnesi sökülebilen siboplardan kullanıyorum, sıvı bitikçe siboptan ekliyorum.. En azından birkaç sıvı eklemede bir lastiği söküp içindeki lateks kalıntılarını temizlemek yeter..

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Tr de bulabildiğim şu an için sadece (link) var. Sizdeki michelin modeli nedir ve nereden almıştınız? Bahsettiğiniz detayları uygulayarak bol sabunla etrafını çevirince olur diyorlar ancak ilk taktıkdığım yerdeki pompa şişirmiş, sabaha kadar da sönmüştü.
Sıvı değiştiriken içindeki kalıntıları tamamen temizleme gereği duyduğum yahut patladığında içerideki yabancı cisimleri çıkarmak için malesef sökmem gerekli. Lateks zamanla lastik içinde de rahatsızlık verebiliyor.
Neticede 2 model arasında kararsız kaldım. Yurtdışındaki daha üst kalite ama getirirken takılma ihtimali yüksek. Malum postacı elince 1mt lik aparatı taşımaz. :(

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Dünyanın en verimli küçük pompalarından birisi. Kadroya takılabiliyor. 120psi kolayca basabiliyorum.

(link)

Önce bunu alıp daha sonra büyük ayaklı pompa alabilirsiniz. Böylelikle yolda lastiğiniz patladığında evden çok uzakta bile olsanız kolayca 100psi üzerinde hava basabilirsiniz. Daha sonrada ayaklı pompa alırsanız küçük pompanın yükünü hafifletip ömrünü uzatmış olursunuz.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Bendeki ayak pompası, iyi birşey ama öyle ahım şahım birşey de değil. Bauhaus'tan almıştım galiba.

İlk şişirdiğinizdeki problem Stan's sıvısını iyice gezdirip lastik ile jant arasındaki sızdırmazlığı sağladığınızdan emin oldunuz mu? Bence problem budur.. Stan'in web sitesinde nasıl yapılacağını anlatan güzel videolar var.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@Tuncay Üner

Şimdilik zaten kadroya takılı bir zefal pompa var. Evde de yedek bir Crankbrothers (link) mevcut. o sebeple ufaktan ziyade tabiri caiz ise ortalığı ağlatan bir ayaklı pompa alacağım.

Burçak Bey; Stan sıvısı ile bir sorunum yok. Gerçi sıvının orjinal kutudaki ömrü nekadar bilmiyorum ama 3 yıldır kulanıyorum ve teker içinde çok bvaşarılılar. Ah o ilk basınçlı hava yok mu, o işte bana lazım olan. Geçen sene neredeyse hata yapıp kompresör alacaktım ama son anda uyandım :) Piyasada Topeak bulamazsam linkini
verdiklerimden bir tane alacağım artık

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Konunuzu yeni okudum Bülent Bey. Bende yeni tubeless sisteme geçtim. XT jant seti Schwalbe Smart Sam Evo ( Düz lastik tubeless ya da tubeless Ready değil ). İlk seferinde şişirmekde inanılmaz zorluk çektim. 60 cc Doc Blue ( Stan yapıyor ) sıvıyı iki tekere paylaştırdım yetersiz geldi. Kaç tane lastikçi gezdim olmadı... Sonunda Doc Blue Sıvının miktarını arttırdım. ( 60 70 cc arasında her tekere ) buzdolabı motorundan yapılmış bir kompresör ile tek denemede hava vurduk ve teker oturdu. Sonrasında her gün tekerleri gözlemledim inme de olmadı. Aslınada bu kadar yazıyı neden yazdım :) Kullandığınız sıvı kapağı açıldıktan sonra 1 sene içinde kullanılması gerekiyor. Bence sorununuz sıvının özelliğini kaybetmiş olması.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@Ahmet Can KÖKSAL

Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Ancak 2 farklı durum var. Sıvı özelliğini kaybetmiş olsaydı merak edip batırdığım çivinin deliğini kapatmaması gerekmez miydi? Elbette performası açısından bir ömrü vardır ancak benim asıl sorunum sıvı olsun olmasın tekerin yanaklarının şişirme esnasında tam oturması. Bu gerçekleşince zaten sıvısızda iş görüyor ama sıvı elbette önemli. Üstelik 1 lt lik sıvı 1 sene içerisinde ortalama 2 kez takviye ile bitmez. Bu gidişle 5 yılı bulur :)))
Ya sonunda bir buzdolabı motoru alacağım ya da bahsettiğim pompaya satıcı kefil olursa onu alacağım.

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
1 litre sıvı kesinlikle bitmez =)
1 sene ömrü olması da tam performans açısından yazmış olabilirler katılıyorum.
Bende normal lastiği tubeless olarak kullanmaya çalıştım ( oldu da ). İlk şişirme denemesi tamamen hayala kırıklıydı.
Size önerim (link) bu sitede olan pompalardan edinmeniz.
Tubeless sisteme geçmeden önce incelediğim bir videoyu sizinle paylaşayım. (link)
Burda levye kullanarak otutturuyor. Ben denedim gösterdiği kadar kolay değil. :( Ama lastiğin bir bölümünün oturmasını sağladım ki şişirme esnasında işe yaramış olduğunu düşünüyorum.
Umarım burda ki yöntem işinize yarar.
Kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Bülent Gökmen

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Ahmet Bey öneriniz için teşekkür ederim. Firma yetkilisi Eyüp Bey ile yazışmalarımız sonucunda (link) bu modelin tamamen işimi göreceğini söyledi ve bende dün siparişimi verdim. Pazartesi pompa elimde olacakmış. Shimano ürünü olduğu için içim biraz rahat. Malum shimano fiyat politikası gereği yurtdışı ile bu tip ürünlerde en fazla 5 tl oynadığı için buradan almak daha avantajlı oluyor.

Videoyu izledim. Eleman ölçü bile kullanmamış ama aşağı yukarı aynı ölçüde stan dökmüş. Ancak lastiği yanaklara oturtma yöntemi pek sağlıklı olmamış. Kaldı ki havanın yapması gereken işi elindeki aparatla yapmaya çalışmış. Pratikte işe yarar ama yanakların ömrünü azaltır diye düşünüyorum. Elindeki parçanın ne olduğunu tam çözemedim. Plastikvari birşey ama sert olmalı ki bu işlemi yapabilsin. Zaten 3:15 inci dk dan itibaren bunun nekadar zor bir yöntem olduğundan da bahsetmiş. Soluk alışından da belli zaten :) 4:30'da da pompaya rağmen hüsran yaşıyor. Kannatimce benzer pompayı alsak bile bu yöntemi uygulamadıkça yanaklar oturmayacak. Bunu yeniden ziyade eski bir tubless lastikte deneyeceğim.

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Güzel bir ürün tercih etmişsiniz güle güle kullanın.

Elinde ki parça plastik levye (link) burda bir örneği var.
Biz çok fazla uğraşmadan direk şisirdik. Sizin de derdinize derman olacağını düşünüyorum.
Ürün eline geçtikten sonra tecrübelerini burada yazar mısınız?

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
İyi niyet temennileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Plastik levye setini görmem çok iyi oldu. Linkini paylaştığınız site dışında bisiklet bayilerinde satılıyormu bilmiyorum ama sanırım tubless lastik içinde uygundur.

Jantın içindeki sıvıyı mayıs ayı içerisinde değiştirmeyi planlıyorum, sanırım o zamana kadar zaten pek zamanım olmayacak. Pompayı aldığım yer hassas bir şekilde kargolamış ve ürün Topeak ile neredeyse birebir aynı. Shimano grubuna ait olması karar vermemde etkili oldu ama plastik levyeyi de edinir edinmez testini bizzat yapacağım.

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Hayırlı olsun tekrar.

Levyeleri bulunduğunuz sehirde bulmak çok kolay. Delta ya kaçkar gibi bisiklet dükkanlarından rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
bir hurdacıdan buzdolabı motoru bulun ben şahsen kompresör yerine buzdolabı motoru kullanıyorum

• Beğen
Tepkiler: Bülent Gökmen

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@Derviş ÖZCAN
Sanirim buzdolabi motorundan baska bir secenek kalmadi cunku aldigim pompa ve plastik levyeye ragmen yanaklar tam oturmuyor. Ayrica tubless yanaklar youtube videolarindaki gibi cuk oturmuyor. Yine arac arkasinda tanidik benzincinin yolunu tutmak zorunda kaldim :(

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)
bu videoyu youtube'da ilgili videolara bakarken buldum. işe yarar mı bilmiyorum. sessiz izlediğim için adamın dediklerini duymadım.

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Yarından itibaren BİM'lerde bulabilrsiniz(sınırlı).

Yanlız erken kalkan yol alır benden söylemesi:islik:

(link)