Tübitak Depremi Önceden Bildi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında dr.pseudopot tarafından paylaşıldı.

 1. dr.pseudopot

  dr.pseudopot Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Adana-Erzurum
  Seviye:
  TÜBİTAK'ta "depremin önceden kestirimi" konusunda araştırma yapan ekip İstanbul'da önceki gün olan depremi büyüklüğüne kadar bildi.

  TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde "Depremin Önceden Kestirimi" çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Sedat İnan, önceki akşamki depremden önce Tuzla ve Armutlu istasyonlarında radon gazı çıkışında artış olduğunu belirlediklerini kaydetti. İnan, "Depremin büyüklüğünü de biliyorduk, beklediğimiz bir şeydi. Bölgede anomaliler düşüşe geçti. Şu anda herhangi bir anomali yok, her şey normal" dedi.
  İnan, büyük bir depremi önceden belirleyebilecekleri konusunda da ümitli olduklarını ve her şeyin yolunda gittiğini de ifade etti. İnan, Eskişehir'deki suların ısındığı yolundaki iddialara da "Bizim Güney Marmara'da istasyonlarımız var. Herhangi bir şey olsa mutlaka görürüz. Ülke olarak şanslıyız" karşılığını verdi.
  Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ruhi Saatçiler de, 4.0 büyüklüğündeki son depremin ana fay üzerinde değil, Çınarcık Çukurluğu'nda meydana geldiğini kaydetti. Adalar fayının kırıldığına dair birtakım emareler olduğunu belirten Saatçiler şunları söyledi:
  "Toplanan verilerden bu kırığı belirleyemedik ama emaresi var. Ancak bu çatlak mıdır, kırık mıdır bunun belirlenmesi gerekir. Çatlakla kırık arasında fark var. Bir arabanın camı çatladı mı dağılmaz, bir darbe daha yedi mi kırılır. Bir yer, çatlak veya kırıksa hareketlilik gösterir. Deprem bir yerin yırtılmasıyla oluşur. Yırtılmada 40 km kabuk dediğimiz kısım resmen yırtılıp birbirinden ayrılır ki, bu kırılmadır. Zaman içinde de yine sıkışarak birleşirler. Her oynayan yeri de kırık diye nitelendirmemek lazım."
   

İlginizi Çekebilir

2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-10-3_16-59-34.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...