tubeless sisteme geçiş hakkında (dönüşüm kiti değil)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ayhan Kıravat

Evet ben azizligine ugradim diyelim, ya sen neyine ugradin? ....yazacaklen... derken herhalde yazakken olacakti. :)

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
jantımın tubeles olduğunu öğrendikten sonra şimdide gelelim hangi lastiği alacağıma :D

şuanki lastiğim continantal race king . havasını 60 psi de kullanıyorum ve asfaltta çok iyi verim alıyorum. kendimi fazla yormadan 40 km/s yapabiliyorum.

gene asfaltta fazla yormayacak ve araziye uygun hangi tubeles lastiği alsam işimi görür acaba.

marka model ve alabileceğim bi site.

şimdiden ilgilenecek olan arkadaşlara teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@muratcolakoglu

Konuya tekrar bir geri dönüp bakmak istedimde, benim yazdıklarımda en ufak bir çelişki yok sevgili Murat bey kardeşim. Ben sisteme geçiş hakkında bilgi edinmek istemişim. Kimse şöyle yapıp geçersin dememiş. Sen de kalkmış orası çelişiyor burası çelişiyor demişsin -ki çelişen birşey yok. Ben bütün sistemleri araştırdım artıları ve eksileriyle ve tubeless sistemde karar kıldım. Ama ilk mesajımda yazdığım gibi bu jantı en uygun nasıl elde edebileceğim konusunda desteğe ihtiyacım var. İdi tabi. Artık kalmadı. Koca başlıkta bilgilendirici olan sadece 3 (yazıyla üç) mesaj var. Gerisi ajitasyon. Tubeless i ne yapacaksın diye soru bile var :) yahu ben kararımı vermişim almak istiyorum adam bana ne yapıcan diyor. Tubeless lastiği hula hop yapıp belimde çeviricem! Ondan sonra forum neden böyle forum neden böyle. Aha bundan dolayı böyle. Açılan her konuya ne yapıcan mesajı atılmaz yahu ayıptır.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
tubless lastik için sibob ne önerirsiniz. hangi siteden hangi ürün. yoksa rastgele alacağım ürün beni zaten üzmez mi ?.

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama aklıma takılan birşey var.Bu tubeless sistem neden bu kadar pahalı yahu ? 2 sibop bile 90 lira.Lastiği desen 200 lira.

Tepki
163
İsim
Koray Kuşçu
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tubeless ready jant ve lastik var takılı şuan. Tubeless sisteme geçsem ağırık olarak ne değişir? Tahmini ne kadar hafifler? Ortalama iki lastik de 400gr'lık iç lastikler iptal olacak sonuçta.(Not: patlak sıvısı kullanmayı düşünmüyorum.)

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
@Koray Kuşçu

Lastik ve jant her ikisi de UST değilse sıvısız olmaz. Tubeless ready sıvı ile kullanmak için tasarlanmıştir.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
UST'de de sıvı kullanmak faydalı oluyor. Tubeless lastiklerdeki patlakların tamiri biraz daha zahmetli çünkü. Sıvı sayesinde lastik kendi kendini onarıyor :)

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
Benim bildiğim bir lastik sıvıyla kendi kendini onarmaz. Gerçekten öyle bir teknoloji varsa ilginçmiş. :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@demir.demiray Yaklaşık 2 yıldır UST jant, UST lastik ve Slime tubeless sıvı kullanıyorum ve sürekli arazi sürüşü yapıyorum. Onlarca kez bu şekilde patlak yaşadım, lastiklerime ekstra bir onarım yapmadım ve hala sorunsuz bir şekilde kullanıyorum lastikleri. Kullanmadığım bir şeyle ilgili bu şekilde kesin hüküm vermem zaten.

Latex bazlı patlak önleyici sıvılar, diken, çivi gibi cisimlerin sebep olduğu patlaklarda lastiği kalıcı olarak onarıyor. Lastikte derin yarık oluşursa elbette ki tamir edilmesi ve hatta lastiğin değişmesi gerekir.

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
@Mehmet Altuğ
Bunu bilmiyordum teşekkürler.

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@Serdar AĞAYA

Siviya arazide de gerek yok, ben senelerdir tubeles kullaniyorum, ilk basta sivili kullanmistim ama sonra sivi koymadan kullanmaya basladim. Eger bir bisiklet arazi de kullanilacaksa, sivi degil celik de olsa yaninda daima bir ic lastik bulundurmak gerekiyor.

@Ayhan Kıravat

Eger tubelese gecme sansin varsa gec, kesinlikle tavsiye ederim. Sivi falanda kullanmani da tavsiye etmem, gereksiz agirlik oluyor. Bir lastik yarilinca sivi bile o lastigi kurtaramaz.
@Murat Cömez
Merhaba, ben yenilerde giant contend ar 1 all road bisiklet aldım, bisiklet üzerinde giant fondo gavia 2 tubeless system lastiklerle geldi. Sıvı basıldı mı? bilmiyorum yalnız, 40 ar ml schwalbe doc blue sıvı ekledim. Sıvı olayı sonrasında bir çok sorun olabileceği için beni düşündürüyordu(nasıl değişecek, temizlenecek ve sair...) fakat sizin cevabınızdan sonra aklıma yattı, ben de arabadaki gibi olmuyor mu diye düşünüyordum ki ilk temizlikten sonra kullanmayacağım.
Diğer taraftan başka konular aklıma takıldı, birincisi tubeless ile tubeless ready farkı, jant ve sair anlıyorum tubeless ready olunca tubeless a aparatla çevirebiliyorsun ama, tubeless ready lastik ne oluyor? sıvısız kullanılabiliyor anlamında mı? sanırım bendeki safi tubeless 😀
İkincisi gavia fondo tipi kenarı dişli ortası düz lastikler hoşuma gidiyor fakat, TR de 28 olsun 32 olsun çok alternatif yok ve fiyatlar pahalı, bir çok üründe olduğu gibi üretimde kısıt olduğu için mi ? bilmiyorum.

Lastiklerim 32 mm bu arada ama, yenilersem birdahakine 28 mm alacağım
Ek olarak birde tubeless ın "ust" olup olmadığını nasıl anlıyoruz?

Son düzenleme:

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba, üstte yazdım ama, giant fondo gavia 2 lastik kullanıyorum, 32 mm
Şu anda sıvı var yalnız, ileride 28 mm boyutunu alacağım ve sıvısız kullanacağım, sıvı olmadan kullanan arkadaş varsa bilgi verirse sevinirim, ona göre tubeless tankı alacağım.

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
790
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba, üstte yazdım ama, giant fondo gavia 2 lastik kullanıyorum, 32 mm
Şu anda sıvı var yalnız, ileride 28 mm boyutunu alacağım ve sıvısız kullanacağım, sıvı olmadan kullanan arkadaş varsa bilgi verirse sevinirim, ona göre tubeless tankı alacağım.
merhaba. sıvısız kullanmakta amaç nedir? benim bisiklette gavia 1 lastik var ondan soruyorum. bir avantajı varsa değerlendirelim

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@a.erkan Önceki yazışmalarda @Murat Cömez arkadaş yazmış sıvısız kullandığını yalnız, dağ bisikleti sanırım, mesela yolda teker yarıldı, buna yapacak bir şey yok, eve gidince kauçuk ve sair tamir edilecek, beni korkutan tekerin içinde sıvı varken hava ile temas ettiğinde yapış yapış olup kuruyacak iç lastik zor takılacak...
Önceki yazışmalarda da var iç tekeri taktıkları zaman akort bozuluyormuş, bu yüzden yanlarında sabun gibi bir şey taşıyorlarmış, ben arabadaki gibi kullanayım ufak tefek diken tel girerse eve kadar idare eder herhalde, evde de tamir ederim, diğer türlü hem zor hem masraflı. O yüzden kullanan arkadaşlar bilgi versin dedim, eğer devam edeceksem tubeless için pompa ya da benim tabirimle tubeless tankı alacağım.

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
790
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@a.erkan Önceki yazışmalarda @Murat Cömez arkadaş yazmış sıvısız kullandığını yalnız, dağ bisikleti sanırım, mesela yolda teker yarıldı, buna yapacak bir şey yok, eve gidince kauçuk ve sair tamir edilecek, beni korkutan tekerin içinde sıvı varken hava ile temas ettiğinde yapış yapış olup kuruyacak iç lastik zor takılacak...
Önceki yazışmalarda da var iç tekeri taktıkları zaman akort bozuluyormuş, bu yüzden yanlarında sabun gibi bir şey taşıyorlarmış, ben arabadaki gibi kullanayım ufak tefek diken tel girerse eve kadar idare eder herhalde, evde de tamir ederim, diğer türlü hem zor hem masraflı. O yüzden kullanan arkadaşlar bilgi versin dedim, eğer devam edeceksem tubeless için pompa ya da benim tabirimle tubeless tankı alacağım.
1 senedir kullanıyorum geçen haftaya kadar hiç sıkıntı çıkarmadı. öğlen sürüşten gelince havanın indiğini farkettim. söktüm sıvı kalmamış. 6 ayda bir yenileyin diyorlar ya, hesapladım tam 6 ay olmuş. sıvıyı tamamladım ama bu arada o sıvının ne pis bişey olduğunu anladım. yapış yapış dediğiniz olay tam bir baş belasıymış. neyse sıvı kapattı boşta dururken. sürüşe çıkınca bir süre sonra o noktadan fışkırdı her yana. heralde kapatamayacağı büyüklükte bir delikti. çünkü lastiği inceledim ufak tefek bikaç yerinde sıvıyı farkettim. küçük yerlerde işini yapmış. lastikçiler yapmaya yanaşmayınca normal bisiklet yamasını içten uyguladım lastiğe, sıvıyı ekledim tekrar şimdi deneme sürüşleri yapıyorum. dün 60 km kadar yaptım problem yok gibi. eğer tutmazsa fitil deneyeceğim. iç lastiğe kadar yolu var.

• Beğen
Tepkiler: wolverin

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@a.erkan evet, işte ben ondan korkuyorum, daha bir aydır kullanıyorum şükür sorun yok ama, eğer herşey muntazamsa hava kaçırmaz diye düşünüyorum (sıvı olmasa da) bilemedim ne yapayım üzerindeki tubeless, tubeless tankı alayım mı devam edeyim mi? bilmiyorum, tabiki üzerindeki eskiyince kadar devam edeceğim, gavia fondolar da hoşuma gitti fakat tubeless lastik hem çok alternatif yok hem pahalı, gavia fondo aliexpress te var o da 2000-2500 TL ye geliyor