Troya'nın galası yapıldı

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
Genel sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı ''Anadolu Ateşi'' dans topluluğunun yeni gösterisi ''Troya'' seyirciyle buluştu.

Anadolu Ateşi'nin, "Bir Anadolu Efsanesi, Anadolu'nun Dans Diliyle Anayurdunda Canlanıyor" sloganıyla hayat verdiği "Troya"nın galası, İstanbul Gösteri Merkezi'nde yapıldı.

Gösteri öncesi sahneye çıkan Mustafa Erdoğan, "2001 yılında bu sahnede Anadolu Ateşi sahne aldığı sırada konuşurken size, projenin tüm dünyayı gezeceği, Türk kültürünü tanıtacağı ve kültürümüze layık olacağı sözünü vermiştik. Bu sözümüzü de tuttuk" dedi.

Perdenin arkasında gecesini gündüzüne katan yüzlerce dansçı olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu projenin gerçekleşmesi için dünyanın en iyileriyle çalıştık. Çünkü siz dünyanın en iyilerine layıksınız" diye konuştu.

Bugüne kadar 65 ülkede 8,5 milyon kişiye gösteri yaptığı kaydedilen Anadolu Ateşi'nin Türkiye'deki en büyük sahne prodüksiyonu, 120 dansçı ile seyirci karşısına çıktı.

Işığından kostümlerine, sahne şovlarından dünyaca ünlü virtüözlere kadar birçok ilke imza atan "Troya"nın biletleri, 28 ile 112 YTL arasında satıldı.

Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği gösteride, 2 bin kostüm, 12 bin metre kumaş ve 850 başlık kullanıldı.(Alıntı)

Scudo

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Türklere ait o kadar efsane varken yunan efsanesini sergilemek niye, nedir bu eziklik anlamıyorum. Batılılaşma yalakalıkla değil çalışma ve kendi kültürünle sanatı özümsemekten geçer.Alper tunga lara, dadaloğullarına, köroğluna ne oldu.Bir İstanbul un fethini,bir kurtuluş savaşını sergileyelim.Bırakın yunanı tarihi ve mitolojik geçmişe sahip olmayan batılılar yüceltsin.

• Beğen
Tepkiler: Önder Özdoğan

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@baranozhan

Anadolu ateşi sadece bu konuya çalışmadı ki... Daha önce türk kültürüne dair bir sürü gösterisi oldu. Bu topraklar üzerinde gerçekleşmiş her olaydan esinlenebilirler, adı üstünde "Anadolu Ateşi" :bilmiom:

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethinden sonra Truvanın intikamını aldım, Hektor'un intikamını aldık der. Çanakkale'ye gider ve Truvalı şehitler hatırasına kurbanlar kestirir.Mustafa Kemal Büyük taarruzda Yanındakilerin duyacağı şekilde Truva'nın intikamını aldım der.
Truva sanıldığı gibi yunanların değil Türk yurdudur.Truva Fransızca okunuşudur.Asıl adı troia.Britanya, Almanya, Rusya gibi...Yani Trolar ülkesi...
Arkadaşlar bu bir kültür emperyalizmidir.

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
Burada paylaşılan gurur duyulması gereken başarılı bir olaydır.Lütfen konumuzu başka taraflara çekmeyelim.

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Güzel bir gösteri ve organizasyon oldu çok beğendim,bu kadar iyi olabilirdi..Paylaşım için teşekkürler.

(baranozhan'ın yazdıklarına katılmamak da elde değil):cool: