Trİklosan ve antİbakterİyel sabun

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar kendimi felaket tellali gibi hissediyorum artık. Sabah gazeteyi okurken "Sabundaki tehlike" konulu haber ilgimi çekti.

Sizleri de buı konu da uyarmak, bilgilendirmek istedim.

Antibakteriyel sabunlarda kullanılan " triklosan " adlı madde insan ve hayvanda :

• kalp kası fonksiyonlarının etkilediği belirgin şekilde etkilenmesi
  • Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.
  • Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.
  • Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir
  • Hormonlar üzerinde bozuçu bir etkisi, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.
  • klorla (suda mevcut) birleşince zehirli kloroform gazı oluşuyor
  • karaciğer rahatsızlıklarına sebebiyet veriyor.

Triklosan Nedir?
Mikropları bertaraf etmek için kullanılan bir maddedir ancak suyu mikroplarından arındırmak için kullanılan Klor, bazı diş macunları, deodorant, sabun, losyon, krem ve deterjanlarda bulunan triclosan adlı maddeyle birleşerek çok tehlikeli olabiliyor.

Triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde %25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat süreyle %18 azalma olduğu belirlendi. Bu balıklar 7 gün süreyle triklosan bulunan suda bulundurulduklarında yüzme aktivitelerinin hem normal yüzmede ve hem de yırtıcı bir hayvan tarafından tehdit edildikleri durumu taklit eden yüzme testinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldığı belirlendi.

Genelde pedli taytlardan sonra antibakteriyel sabun çok kullanılır ve mikroptan, mantardan uzaklaştığımızı düşünürüz ama bu konuyu bir kere daha düşünmeliyiz demektir. Ph 5.5 sabun kullanmak şimdilik en iyisi zannedersem.

İlginç bir haber okumuştum, Afrika'da cinsel ilişkiye giren hayat kadınlarının genital temizliği ph 5.5. olmayan sabunla yapılmış ve sadece su ile temizlenen kadınlardan mikrobun ve cilt kızarıklığının daha çok olduğu belirtilmiş. Normal sabun cildin yapısını bozduğu için deformeler oluyor ve mikroplar daha çok barınıp, üreyebiliyor. Eğer pişik, kaşıntı sizde çokça mevcutsa ph 5.5. sabun kullanın derim.

Scudo

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Piyasada bir sürü sıvı sabun var rengarenk.Bunların durumu nedir onu da merakla bekliyoruz.

oğuz d.

Üye
Tepki
6
Valla incelemeye kalkarsanız yediğimiz içtiğimiz kullandığımız bi' çok şey zararlı madde içerebiliyor ya da zararlı olabiliyor.
Mesela meyve ve sebzelerdeki zirai ilaçlar suyla ya da sirkeyle yıkayınca çıkmıyor ve onları bi' güzel yutuyoruz.
Ya da kullandığımız tuvalet kağıtları klorla ağartılmış olabilir.
Plastik kahve makinesi, kettle gibi cihazlar zararlı olabilir.
Bi' çok elektronik eşya elektromanyetik dalga yayıyor olabilir.
Plastiği soğutmak da zararlıdır diyen biri vardı kim hatırlamıyorum. Ama eğer doğruysa yandık zira buzdolaplarının iç rafları plastik.
Yani say say bitiremem ki... İrdelemeye hiç gerek yok.
Şimdi de birileri çıkmış yumurta da sigara kadar zararlıdır diyor yemin ediyorum o yararlı bu zararlı haberlerinden bıktım!

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Kim bıkmadı ki, herkes bıktı! Yumurta haberini sabah kahvaltı ederken izledim.Bir televizyona bir elimdeki yumurtaya baktım, öylece kala kaldım.

Bir gün önce "elma süper dişlere mekanik temizlik yapıyor" deniyor, bir gün sonra "elmadaki meyve asidi dişleri çürütüyor" deniyor.Atmasyon yok.Tam olarak 1 gün ara ile bu iki haberi radyodan dinledim.

Bende şöyle bir kanı oluştu:bu sağlık ve "ne yararlı ne zararlı" haberleri büyük ilgi görüyor, yani reyting alıyor.O yüzden dikkat ediyorum her gün mutlaka böyle bir haber var.Sizde dikkat edin bakın; mutlaka bu türden bir haber ya televizyondan ya radyodan duyacaksınız.Bu cihazları kullanmayanlar da gazeteden okur!