Triathlon Giysileri Nasıl Olmalı?

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
İnternette triathlon giyimi olarak wetsuitler var bunlar soğuk sular için sanırım. Bir de trisuitler var bunlarda yarışın başından sonuna kadar giyiliyor anladığım kadarıyla. Bunların ayrıca ince de olsa bisiklet için pedleri de var. Ayrıca sadece alta giyilen yine ince pedli şortlat var. Türkiye de trisuitler çok pahalı ebay den almayı düşünüyorum ama trisuit mi almak gerekir yoksa sadece alt alıp denizden çıkınca üzerine bir forma giymek daha mı mantıklı olur? Veya hiç birini almayıp mayonun üzerine formayı giyip bisikleti ve koşuyu da mı tamamlamalı ? Ne dersiniz ?

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper
Scudo

jankat

Aktif Üye
Tepki
46
ben trisuit kullanıyorum ve memnunum.pedi yüzerkende koşarkende rahatsız etmiyor ve bisiklet üzerinde oldukça rahat ediyorsunuz.ama sadece alt alıp sudan çıktıktan sonra formanızın üstünü giymek de olabilir.
Not:trisüitle daha güzel yanıosnz :D

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

cansın

Aktif Üye
Tepki
180
@mcaliskan23

Bende suit'i öneririm. Suit en güzel yanı değişimlerde zaman kaybını en aza indirmesi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Wetsuit

(link)

Trisuit

(link)

Bildiğim kadarıyla wetsuit giyimine her yarışta izin verilmiyor. Nispeten soğuk mevsimler için düşünülen bir kıyafet. Eğer düşünülecekse de isim yapmış bir marka olan Aquaman değerlendirilebilir.

Ben de trisuiti tavsiye ederim, pedli olması çok önemli. Hem bisiklet üzerinde, hem de koşarken maksimum konforu ve sağlığı baz alın.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sene federasyon tri de kullanılacak kıyafetler için belli standartlar getirmiş( Gerçi adamlar getirmemiş yurt dışındaki organizasyonlardan ÖZENİP bu sene değişiklik olsun diye uygulamaya koymuşlar. Hani kendilerini geliştiriyorlar ya o bakımdan :D

Buyrun buda link i
(link)

cansın

Aktif Üye
Tepki
180
Talimat şık E:
Fermuar sadece mayonun arka tarafında olacak ve maximum 30cm uzunluğunda olacaktır.Ön tarafta fermuar kesinlikle olmayacaktır.

Talimatnamedeki E şıkkı saçma, Zuhal'in üstte koyduğu trisuit fotoğrafında da görüldüğü gibi tüm trisuitlerin fermuarları öndedir. Bizde triatletlerin çoğu bulmak zor ve pahalı olduğu için suit yerine petsiz arena yüzme mayosu kullanıyorlar, bu mayoların fermuarları arkada.

"Dünya gider mersine biz gideriz tersine"

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Evet bende baktım çoğu önden fermuarlı arkadan fermuarlı olanları tek başına giyip çıkarmak mümkün değil neden böyle bir kural gelmiş anlayamadım doğrusu

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mcaliskan23

Çünki Adamlar çoğu şeyden habersiz kendi kafalarına göre ordan alıntı burdan alıntı işler yapıyorlar.

Speedo triler için özel mayo yapıyor (önden fermuarlı ) türkiyede kullanamıyorsunuz böyle saçmalık varmı...

Neyse konuşmaya bile değmez.

• Beğen
Tepkiler: cansın

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
wetsuitler sadece su sıcaklığı 19 santigrad derecenin altındaki yarışlarda kullanılabilir.Bu sıcaklığın üstündeki sularda kaldırma özelliği kullanan sporcuya haksız rekabet sağlayacağından dolayı kullanımı yasaktır.(Su sıcaklığı değil,kullanan sporcu kullanmayan sporcuya göre daha avantajlı yüzeceğinden dolayı)
Oksal'ın eleştirilerini de aşırı buluyorum.Federasyon ulusal yarışlarda daha fazla katılımı teşvik etmek için kıyafet konusunda hali hoşgörülü davranıyor.Uluslararası yarışlarda ise ITU temsilcisi uluslararası kurallar ne ise onları uyguluyor.

sezerbakar

Üye
Tepki
7
Benim de en büyük derdim bu. Bu spora yeni başladığım için masrafım çok fazla. Şimdilik sadece alt mayo alıp, sudan çıkınca üstümü giymeyi düşünüyorum. Zor olacak ama imkanlar bu kadarına elveriyor!:)

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
aslında triathlon bisiklet sporuna göre daha az masraflı 1 spor..
dağ bisikletiyle uğraşırken yaptığım masrafları düşünüyorum da..
havuz antremanları için bone gözlük mayo havlu yetiyor, koşu desen tek ayakkabı 1 de yol bisikletin oldumu :D
ben asics in mayosunu aldım hem fiyat olarak gayet uygun hem de kaliteli...
havuz ve diğer antremanlarımda denedim bana göre 1az fazlalığı olduğu için 1az su alıyor ama o kadar etkileyeceğini zannetmem, kaçkar da çok güzel 1 mayo vardı fiyatı da uygundu fakat önden fermuar olduğu için alamadım maalesef, zaten bu tip mayoları sadece en önemli antremanlarınızda ve yarışlarınızda giyseniz yeter...
fiyat bilgileri için iletişime geçebilirsiniz..

mcrapci

Üye
Tepki
1
arkadaşlar bende triathlona yeni başladım ve bir formaya ihtiyacım var.
Yarışlara katılımda sorun çıkarmayacak bir forma önerirmisiniz. Giysiyi iki parça alsam sorun olurmu.

Tepki
7
arkadaslar ben de bu sene yeni basliyorum ve bir suru detay var aslinda, mesela arastirmasam ben de fermuarin arkada olmasi gerektigi ve 30 cm maksimum uzunlugu olan fermuara izin verilmesi, wetsuit'in kullanilmamasi gibi bir suru kucuk ama onemli detayi kaciracaktim. zaten trisuit satan yer bulmak zor, denemeden etmeden internetten almak zorunda kalicam ben de. fiyatlari da ates pahasi, benim gorduklerim 150-200 usd civari. tavsiyem triatlon federasyonunun sitesindeki kurallari okumaniz. bu arkadan fermuar olayi ITU'nun kurali, bizim federasyonun uydurmasi degil bu arada.
bununla birlikte bugun baktigimda bir de forum olusturmuslar, herkes uye olup bu dertleri anlatsin bence. ben mesela niye bu kadar basibos ve desteksiz oldugumuzu soracagim :)
bir de sorum var, mesela mugla triatlonu geliyor, simdi ilk triatlonum olucak bu, arkadaslar otobus kaldirip gidelim dediler ama istanbuldan heralde en az 10 saat otobusle yolculuk edip triatlona katilip 10 saat geri otobusle geri gelmeyi dusunemiyorum, dayaniklilik da bi yere kadar :)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Benim de merak ettiğim, Trisuit'lerde, denizden çıkınca üzerince tuzlu şekilde bisiklet ve koşu yaparken tuz yüzünden deri tahriş olmuyor mu?
Yoksa Ironman dışındaki bütün triatlon yarışlarında transition'dayken bol bol yıkanıyor mu millet? :)

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
@athletic

Genelde denizden çıkınca(Bütün yarışları birinci ayağı budur)Çıkışta duşun altından geçerek bisiklete başlanıyor.
Ama,Tatlı sudan da çıksan ne tuz ne de iyot aklına bile gelmez.Zaten yarışırken yeteri kadar tuz üretiyorsun terinle.Denizdekinin lafı bile olmaz.

• Beğen
Tepkiler: duyguny

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Tabiki terleme oranı had safhada oluyor, merak ettiğim kıyafetin pedinde toplanan tuz için ne yapılıyor?
Mesela vazelin mi kullanılıyor veya hiçbir şey yapmadan devam mı ediliyor?

trionur

Üye
Tepki
41
vazalin kullaniliyor. ama onemli olan vazalini is isten gecmeden kullanmak.yariskan once surtunmenin oldugu bolgelere vazalin v.b suruluyor...burada puf nokta vazaline el deymemek.cunku cikarmasi cok zor oluyor ve yuzmede engel teskil ediyor.

Tepki
9
@Oksal Özdöl

uluslararası triatlon federasyonu sitesinde uniforma kuralları var.23.10.2008 tarihli kural.linki aşağıda.bir bak bakalım.dalga geçmeye devam et sen....(link)

@cansın

ITU sitesine bir girip bakar mısın? (link) burada ne yazıyor.sonra ne gördüğünü yazıver.teşekkürler

@mcaliskan23

(link)

@bikernomad

(link)

@Ozden Ozturan

bu forumda başıboş kaldığına bende katılıyorum.triatlon foruma bekliyorum.ilgine teşekkürler

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Sayın Buldan ben trisuit denilen triatlon için üretilmiş formalardan bahsediyorum zahmet edip bir internette araştırıp bana bulursanız arkadan fermuarlı trisuit çok memnun olurum. Yüzücü mayosu olmasın ama trisuit bilmem anlatabildim mi?