Trek FX Ön Vites Problemi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar,

Benzer konuları okudum, kullanım kılavuzuna da baktım ancak problemi çözemedim. Bu nedenle bu konuyu açtım.

Sorun şu, yolda giderken, ön vitesi 1 den 2'e değiştirirken bazen vites 1. vitesin sol tarafında ki boş kısma düşüyor. Ama sıkışmıyor, 1 tur pedal çevirdiğimde düzeliyor.
Vitesleri düzgün bir biçimde kullanıyorum. Ön vites 1 de iken, arka vites de yalnız 1-2-3. vitesleri kullanıyorum. Ardından arka vitesi 4 e alıp ön vitesi 2'e geçiriyorum. Ancak üstte de yazdığım gibi bazen geçmiyor.

Üstelik bu bir defa oldukça tehlikeli bir zamanda da oldu, caddenin ortasında bir aracı sollarken bu durum oldu. Sorun nedir acaba ? Vites değiştirirken pedala aşırı güç uygulamıyorum, oldukça dikkatli bir şekilde kullanıyorum.
Muhtemelen basit bir problemdir, ancak hiç olmaz ise daha iyi.

Ayrıca bisikletimin ömür boyu bakım garantisi de var. Muhtemelen Ortaköy de ki alındığı bayiye götürsem hemen hallederler ancak oraya bisiklet ile gidip, toplu taşıma ile dönmeyi şu sıralar hiç istemiyorum :) Bu nedenle bu sorunu evde halletmek istiyorum, muhtemelen vida ayarları ile hallolur.

Ön vitesin arkadan bakıldığında sol tarafa gitme sınırını belirleyen vida ile zincirin o tarafa gitmesi engellenebilir. Ancak vitesi 1den 2e alırken bu durumun olması çok garip.

Yardımınızı bekliyorum

Scudo

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Sanırım ayar vidalarıyla çözülücek bir soruna benziyor. Vites telinin tansiyonunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum bisikletinin 6'ıncı vitesteki durumu ön arttırıcına en yakın olduğu haldir eğer buradaki boşluk fazla ise o boşluğu L vidası ile ayarlamaya çalış bu ayarı yaptıktan sonra işi sağlama alıp her vites kombinasyonunu tekrar bir gözden geçir. Bu işlemi yapmadan önce aşağıdaki video yu izlemeni tavsiye ederim.
(link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ortaköy'e gitmene gerek yok. Evinin yakınında bir bisikletçiye de gitsen onlar da sana bu ayarı ya ücretsiz ya da çok düşük fiyata yaparlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sorunu evde hallettim.

Aynı problemleri yaşayanlar için yazayım, bisikletin sağ tarafından baktığınızda size yakın olan vida (ön aktarıcı üzerindeki), aktarıcıya arkadan bakıldığında sol tarafa gitme sınırını belirliyor.
Benim aktarıcının normal konumunu biraz sağ tarafa kaydırmak gerekiyordu, 2 tur vidayı gevşettim, şu an evde normal görünüyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sorun halen devam ediyor maalesef.

Vidaları ile ön vitesi ayarladım. Ancak halen bir problem var. Sorun tam olarak şu.

Mesela 1-3 vites de ilerliyorum, yokuşu çıktım hızlanmak istiyorum düz yolda. Arkayı 4 e alıyorum, çıt sesi ile hemen geçiyor. Ardından ön vitesi 2'e almaya çalışıyorum. Burada eğer pedalı hızlı çeviriyorsam ya da zincir arka tekeri çevirmek için bir kuvvet uyguluyorsa ön vites 2'e geçmiyor. Ancak pedalı boşa döner bir hızda çevirirsem ön vites anında 2'e geçiyor.

Sorun nedir acaba ? İlk mesajda da yazdığım gibi, Ortaköy Trek de ömür boyu ücretsiz bakım yapılıyor ancak bisikletsiz kalmak istemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ön vites de ufak bir ayar problemi var anlaşılan. En rahatı servise göstereyim ben.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Hocam sorununuzu anladım aynı meseleyle sadece yarım saat uğraştım ön aktarıcı ayarını komple öğrendim ama,Trek bisikletinizi velespit'e götürün.Bizim hocamız Fx4'dü yanılmıyorsam bir tur bisikleti aldı,Velespit Trek bisikleti Türkiye'ye getiren ilk firmaymış herhalde,ilgi ve alakalılarmış.İstanbuldasınız mesafeleri yerleri bilmem ama çevrenizdeki yerlere güvenemiyorsanız bir gidin derim.Bir kere güzel ayar çektirin sorun yaşamazsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet Trek Ortaköy den alınmıştı, oraya götürmeyi düşünüyorum.
Siz 30 dk uğraşmadan sonra sorunu hallettiniz mi ?