Trek FX 7.0 Arka vites attırıcı. Teknik bilgiye ihtiyacım var.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar aşağıda vermiş olduğum link'te göreceğiniz 2007 model, 21 vites, Trek FX 7.0 bisikletimin arka vites attırıcısı arızalandı.(Ömrünü tamamladı) Henüz bisikletimin tüm parçaları orijinaldir. Bir arkadaş kullanmadığı SRAM X 5 arka vites attırıcısını verdi. Ancak ben bu parçayı (Sram x 5) taktığımda;
1 - Yalnız vites attırıcıyı değiştirsem uyumlu çalışırmı.
2 - Ruble, zincir, vites kolları, arka göbek vs. gibi hangi parça veya parçaları değiştirmem gerekebilir.
3 - Ayna kol'u 26 / 36 / 48 yaparsam Sram x 5 arka attırıcıyla uyumlu olurmu.

Üçüncü şık çok önemli değildir.

(link)
Resim 2011 model olması lazım. Benimki 2007 Elimdeki listeye göre orijinal parçaları şöyledir.

Tekerlekler = Alloy hubs;Matrix 550 alloy rims
Vites Kolları = Shimano EF 50, 7 speed
Ön vites = Shimano C 102
Arka vites = Shimano TX 50 (Tourney)
Ayna kol = SR NEX-200 48/38/28 W/chainguard
Kaset = Sunrace 13 -34 (7 Speed)

Bulunduğum yerde bu bilgilere ulaşmam mümkün değil. Kısacası elimdeki
SRAM X 5 arka attırıcıyı bisikletimde en uygun nasıl kullanabilirim.
Saygılarımla...

Scudo

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@İbrahim Yurtseven

Shimano vites kolları ile sram arka aktarıcı uyumsuzdur.Bu nedenle birlikte kullanılamıyorlar.
Aşağıdaki linkte,sayfanın sonundaki tablo'ya bakabilirsiniz.
(link)

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Sedat bey demektir ki vites kollarıda değişmesi gerekecek. İlginize çok teşekkürler.

Ek bilgi verecek arkadaşların yorum ve cevaplarını bekliyorum. Teşekkürler.

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Bildiğim kadarıyla 7.0 da Tourney kullanılıyor...
Niyetiniz bisikletinizi bir an önce faal hale getirmekse aynı tip arka attırıcıdan 1 adet almanız sizin için çok daha ekonomik olacaktır...Zira tourney arka attırıcının fiyatının maksimum 30 tl olacağını zannediyorum..
Eğer başka bir arka attırıcı ile kombine etmek isterseniz yazılmış olduğu gibi ilave masraflar çıkarabilir...

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@emir arıca

Emir bey ilginize çok teşekkürler. Arkadaşın biri kullanmadığı SRAM X5 arka attırıcı verdi de o nedenle en ekonomik ve uygun nasıl kullanabilirim onu araştırıyordum. Bizde de gençler kadar teknik bilgi olmayınca:) buradan danışayım dedim. Tekrar teşekkür ettim.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
İbrahim abi x5 aktarıcı 9 lu sisteme cıkabilen bir aktarıcı sizin 7 li oldugun düşünürsek uyum probelmi yasarsınız.

Rubleyi arttırsanız vites kolları da deişmesi gerekir zincirde cabası belki aynakol kurtarır.

Aynakol deişseniz yine zincir ile uyum saglamayabilir gene ruble ve koların deişmesi gerekebilir. Ektra oalrakta işcilik masrafı cabası.

Yani ekonomik cözümse eger şimdilik kullanım için yine toruney almanız uygun yada altus alabilrsiniz en fazla onun üstü için baska seyelr deiştrmeniz gerekebilir.

Aktarıcıyı deiştirmek için zincirinizi sökmeniz şart zincir aletiniz varsa kendiniz yapabilirsiniz. Kendiniz yapıcaksanızda internet üzerinden tourney ucuz satan adresler bulabilirsiniz 20 tl kadar tutar diye düşünüyorum. Cebinizden 20 tl+kargo ödersiniz ve aktarıcınızıda sıfırlamıs olurusnuz. Kolay gelsin.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@Uğur Recep AKGÜL

Uğur kardeşim çok teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı ve bana yetti sanırım.:) Ben arkadaşın verdiği arka attırıcıyı değerlendirebilirmiyim diye öğrenmek istiyordum, ancak anlattığınız gibi masraflı olacakmış. En mantıklısı Tourney'i alacağım veya sizin tavsiye ettiğiniz Altus ta olabilir. Sağlıkla kalın.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
(link)

Siteden daha önce alısveriş yapmadım fakat uygun fiyat var 12 tl ye var aktarıcılar. Önce telefonla irtibata gecerke bilgi alabilrsiniz diye düşünüyorum kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Yurtseven