Trek, Focus Sizce Hangisi

Tepki
1
Herkese merhabalar arkadaşlar. Foruma yeni katıldığım için bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Uzun zamandır yol bisikleti almak için araştırma yapıyorum. Düşündüğüm modeller arasında hangisini almalıyım sizce. Daha önce Trek 3900D kullandığım için gönlüm yine Trek'ten yana ama Focus'larda kullanılan malzemeler kaliteli gibi duruyor. Boyum 1.94 olduğu için hiçbir bisiklet satıcısı yarış bisikleti almamı tavsiye etmedi. Bu konudaki görüşleriniz de benim için çok önemli. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo
Tepki
56
Bisiklet
Trek
İyi günler Göksel Bey, bence aralarında en şık duranı Fx 7.5 üstelik 2013 modeli kadrosunda isozone ile geliyor. Fakat boy konusunda 22.5 in size tam uyar mı emin olamadım. .

Tepki
1
merhaba ahmet, boy konusunda benimde tereddütlerim var ama izmirde şu anda trek'in herhangi bir 22.5 boyunu bulamıyorum, sanırım biraz beklemem gerekecek.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Benim boyum da 1.98.
Yaklaşık 20gün önce Trek'e FX7.5 almak için gittim.
22.5" yoktu. 20" denedim ama çok ufak geldi.
O yüzden 22.5" siparişi verdik. Hala bekliyorum gelmesini.

Araştırma yaparken yol ve cyclocross bisikletlere de baktım, ama forumdan bir arkadaşım "Abi onlarda çok eğilirsin kullanmak için" dedi ki benim için önemli bir kriterdi bu.
Zaten uzun boylu ve biraz kiloluyum (1.98 ve 104kg), bu yüzden dönem dönem bel ağrım oluyor, bir de çok eğilmenin belimi iyice zorlayacağını düşündüm.

Bu yüzden tercihimi 7.5'ten yana kullandım.

Tepki
1
Merhabalar Edip Bey, Benimde gönlümde bir yol bisikleti kullanmak var ama aynen size dendiği gibi bana çok eğilirsin rahat edemezsin dediler. Bende izmirde yaklaşık 1.5 aydır bekliyorum 22.5 bir Trek. Yalnız tek sıkıntım Trek 7.5 fiyat olarak neredeyse yol bisikletine yaklaşan fiyatı. Ama diğer yandan sanırım 7.4 ten çok daha üstün özellikleri var. Şu anda tek sorun İzmir'de uygun kadrolu bir bisiklet bulamam maalesef.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sorun sadece İzmir'de değil merak etmeyin =)
Ben de daha önce dağ bisikleti kullanıyordum ki onu da ufak kullanıyordum. Boy uzun olunca her şey sorun oluyor.. =)

Donanım açısından çok bir bilgi birikimim yok açıkçası o yüzden çok deneyim sahibi gibi yorum yapamam ama zaten Fx7.5'in sayfasın 7.4'e olan üstünlükleri yazıyor;

- FSA Vero compact road 50/34 crank (FSA Veri 50/34 aynakol)
- Bontrager Evoke 1 saddle (Bontrage Evoke 1 sele)
- 2x9 gearing (2x9 vites sistemi)
- E2 fork (E2 maşa)

denmiş. Özelliklere bakınca da naçizane şunları söyleyebilirim;
- Ahmet Bey'in dediği gibi 7.5 'te IsoZone Monostay var arka çatalda ( yoldaki titreşimleri azattığı yazıyor sitede, hiç denemedim, ne kadar doğru bilemem)
- 7.5'in çekiş sistemi 7.4'ten bir iki tık daha üstün sanırım.

Sonuç olarak 7.4 de 7.5 de gayet güzel bisikletler. Hangisini alırsanız alın kaliteli bir bisikletiniz olur. Zaten bir yerden sonra yükseltme işlemi yaparsınız. =)
Ben daha bisiklet gelmeden fren sistemini yeniledim =)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bende 7.4 var çok memnunum. 7.5 kafamı karıştırmıştı. Önde iki dişli yol bisikletlerinde olan bir uygulama. Yokuşlarda zorlanabilirim diye düşündüm ve 7.4 aldım.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@muratcolakoglu

Onu ben de tam olarak anlamış değilim. 7.5'in sayfasında 2x9 olmasını yükseltme (upgrade) olarak yazmış.
Acaba hafiflik açısından mı demiş bilemedim..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7.5 7.4 ün upgrade edilmiş hali.Her ikisinin de kadro aluminyum,maşa karbon.7.4 üçlü aynakol 26-36-48 ön,11-32 ruble oranlarıyla daha fazla çıkış kolaylığı sunarken,7.5 yol bisikletine yaklaşan compact donanımı ile FSA 34-50 ön,11-34 arka,dik yokuşlarda minimum(1.vites) 34/34 yani bire bir vites oranıyla,biraz daha güç istemekte.Bir başka deyişle "Amanın bu yokuş ta ne? Diyebileceğiniz cinsten bir yokuşu 7.4 ün 26 ön 32 arka kombinasyonuyla çok rahat çıkarken;aynı yokuşu 7.5 ile çıkmak için daha fazla güç harcamanız gerekir.(Elbette 7.4 ten çok önce de çıkmış olursunuz.Acı nek adar erken biterse,o kadar iyidir;zorlayın gitsin)

Her ikisini de gayet yakından bilen biri olarak-ki halen 7.5 kullanmaktayım,üst model üst modeldir.Bununla beraber,mevcut fiyat farkını gözönünde bulunduracak olursak,o fiyat farkıyla kendinizin yükseltemeyeceği bir fark değildir.7.4 sağına soluna sele sepet takıp,rahatlıkla Türkiye turuna bile çıkabileceğiniz kadar güvenilir bir bisiklet olup,çadır dahil bütün ağırlıklar dikkate alındığında,mevcut vites oranlarıyla öne çıkar."Hayır gerek yok.Daha dik bir oturuş(Yol-Yarış bisikletine göre) pozisyonu ve mümkün olduğunca performans,diyorsanız kesinlikle 7.5

Yaptığım değişikliklerle 7.5 (2012) in 9.2 kilo olduğunu söyleyeyim.Bu,bir şehir bisikletine göre çok iyi bir ağırlık.
9.5-11.5 kilo aralığında yol bisikletlerinin bile peynir ekmek gibi satıldığı ve ballandıra ballandıra anlatıldığı dikkate alınırsa yani.

Tepki
56
Bisiklet
Trek
Bu sırada şunu da belirtmek isterim, benim boyum 1.82 ve ben 20 in 7.2 kullanıyorum. Boyu sanırım bana tam fakat uzun süreli sürüşlerde, çok az da olsa bisiklet bana küçük geliyor gibi hissediyorum.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Edip Dinçer

Bisikletine göre değişiyor. Konfor-uzunyol odaklı yol bisikletleri var. 1,76 boy 110 kiloda Madone 3.1'e çok rahat biniyorum ki en son 10 önce bisiklete binmiştim. :)

Bu arada, bisiklet seçimine gelince... Burada amaç ön plana çıkıyor. Her nekadar benzer gibi dursalarda amaca göre yapılacak seçim nokta atışı olacaktır.

Derya abi gerekli açıklamaları yapmış zaten, orası referans alınarak seçim yapılabilir. :)

Tepki
1
Değer bilgileriniz için çok teşekkürler Derya Bey, kadro boyu konusunda bana 22.5 olurmu yoksa zorluk çekermiyim acaba? Zaten Trek 7.5 konusunda hiç şüphem yok adını kanıtlamış bir marka, 22.5 bulabilirsem alacağım bir bisiklet. Ama nedense kimse Focus'tan bahsetmiyor. Acaba Türkiye piyasasında yeni bir bisiklet olmasından dolayımı bu yoksa gerçekten çok iyi bir bisiklet değilmidir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Focus'lar "design in Germany" ve "made in Germany" olduğundan gözü kapalı alabilirsiniz.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gokselonder

Yol bisikletinden bahsediyor olsaydık,kadro boyu konusunda çok daha hassas hesaplar yapmak gerekirdi.Bu saatten sonra kafanız karışır.Sadece şunu söyleyeyim.Ben 1.84 üm ve 20'' kullanıyorum.Bacak boyum 85 cm.Sizin bacak boyunuz muhtemelen 92-95 cm arasındadır.Bu bisikletler fitness bisikletleri olduğu için,1.95 boya kadar 22.5 '' kadrolara rahatlıkla binebilir.
22.5 '' kadro demek,alt borunun (Orta göbekten,sele borusunun başına kadar olan mesafe)57.15 cm uzunluğunda olması demektir-ki bu da sizin için gayet uygun olur.25'' boyu 1.95 ve üstü 2 m cıvarında olanlar için uygun olur.Zira o irtifalarda:) ayak boyu 1 m cıvarındadır.

Öte yandan,bisikletçilerin boyunuzun uzunluğu sebebiyle size yol bisikleti tavsiye etmemesi gülünç.Bunca marka o XL kadroları 1.70 lik insanlar için mi üretiyor.Ya 1.94 ün üzerinde yıllardır yarışanlar? Evet profesyoneller için kendilerine göre kadrolar üretilmekte ancak 2 mm ve üzerindeki insanlara göre bile kadrolar rahatlıkla bulunuyor.Bu da yol bisikleti ile ilgili yanlış bilgilerden biri.Tıpkı çok eğilmekten kaynaklı bel ağrısı yaptığı hikayesi gibi.Sanki bar'ın üstünden tutmak yasak.Bilinenin aksine çok uzun boylu insanlar,drop barlı yol bisikletlerinde daha rahat ederler zira bisikletin geometrisi,ağarlık merkezi,diğer bisikletlere oranla daha kısa olması,çok yüksek basınçlı hava içermesi sebebiyle lastiklerinin daha az patlaması....uzar gider.Sizin boyunuzda biri,emin olun bir MTB de yol bisikletinden daha az eğilmez.Ya da şehir bisikletinde daha az mı eğileceksiniz?Drop bar her zaman flat bar'dan raht ve tartışmasız üstündür.Gerek tutuş açısı rahatlığı,fren rahatlığı,vites arttırıp eksiltme ve manevra rahatlığı,aero dinamik yapısının hava direncine daha uygun oluşu...

Focus güzel ve yakışıklı yol bisikletleri üretir.Son zamanlarda bazı turlarda da Focus bisikletleri görmeye başladık.Marka demek zevk ve tercih demektir.Bir çan eğrisi ve bunun en tepesinde ve altında ürünlerden bahsedemeyiz.Adından hiç bahsedilmediği halde bunların alayını kenara koyacak el yapımı kadro üreten markalar var.Yani iş zevk işi.Pinarello dogma mı,Trek Madone mi;Specialized S-Works mü; Orbea mı;scott mu Cannondale mi,Colnago mu? Yabancı ve yerli forumlarda yıllar yılı sorulmakta.Tek fark bizde bisikletin donanımına takmışlar,bisikletin daha geliştiği ülkelerde ilk olarak bakılan unsur Kadro set.

İşte böyle.

Tepki
1
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim Derya Bey. Kafama takılan neredeyse tüm sorunları uzun uzun cevaplamışsınız, tekrar teşekkür ediyorum.

Kadro konusunda 22.5 benim için uygun olacağını düşünüyorum. Her ne kadar gönlümde yatan bir yol-yarış bisikleti de olsa sanırım bunu biraz ertelemem daha iyi olacak. Onun yerine 1-2 sene bir şehir-tur bisikletinde biraz tecrübe kazandıktan sonra yol bisikletine geçmem daha mantıklı olacak gibi. Zaten MTB 'den şehir bisikletine geçmem bile benim için çok büyük bir değişiklik olacak.

Marka ve model konusunda da dediğiniz gibi tamamen zevk ve tercih meselesidir. Benimde terchim (tabi 22.5 kadro bulabilirsem) Trek 7.5 olacaktır. Hem rahat kullanımı hemde yol bisikleti geçişte benim için çok büyük avantajları olacağını düşünüyorum.

Herkese değerli yorumları için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Yine de her konuda yorumlarınızı bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci