trek ds 8.2 donanım yeterliliği

deniz ü.

Üye
Tepki
0
merhabalar.
trek ds 8.2 almayı düşünüyorum. asfalt ağırlıklı yollarda süreceğim, ama ormana girmekten, patikaya girmekten çekinmek de istemiyorum. o yüzden bu dual sport serisi çok mantıklı geldi bana.
iki sorum var;
vites-fren sistemi giriş seviyesi, bu sorun çıkartır mı? yani hangi seviyede biri için kritik önem taşır?
ikinci olarak, bu şekilde hem şehirde hem patikada üzmeyecek bir bisikleti başka markada bulabilir miyim? trek'in sağlamlığını bir kenara atmak gerekir belki ama böylece vites ve frende daha iyi bir şey alabilirim belki?
liste fiyatı 590 euro, 1500 tl'ye filan bırakıyorlar. bütçem de maksimum bu kadar.
ve bonus soru; fx serisine kıyasla şehirde dezavantajı nedir? (süspansiyonun 1 kg civarı bir ek ağırlığı var onu göze alıyorum sorun değil)
(link)
özellikleri kolaylık olsun diye kopyalıyorum.
Kadro
Alpha Gold Aluminium
Ön Amortisör
SR Suntour NEX w/coil spring, preload, 63mm travel
Ölçüler
15.5, 17.5, 19, 21"
Jant Seti
Jantlar
Formula FM21 alloy front hub; Formula FM31 alloy rear hub w/Bontrager AT-750 32-hole double-walled rims
Lastikler
Bontrager LT1, 700x38c
Vites Grubu
Vites Kolu
Shimano Altus, 7 speed
Ön Vites
Shimano Tourney
Arka Vites
Shimano Altus
Aynakol
Shimano M131, 48/38/28 w/chainguard
Ruble
SunRace Freewheel 14-34, 7 speed
Pedal
Wellgo nylon platform
Komponentler
Sele
Bontrager SSR
Sele Borusu
Bontrager SSR, 27.2mm, 20mm offset
Gidon
Bontrager Riser, 25.4mm, 30mm rise
Boğaz
Bontrager Forged, 25.4mm, 25 degree
Furş Takımı
1-1/8" threadless
Fren Seti
Tektro alloy linear-pull brakes w/Shimano Altus levers

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Ben şahsen 8.4 ve daha üstü modelleri öneririm.Çünkü 8.4 ve sonrakilerde alpha gold aluminum kadro var(yani üst seviye kadro)
Ayrıca vites donanımı da 8.4'ten sonra güzelleşiyor. Ama 1500 tl'yi geçemem diyorsanız Merida markası da oldukça iyi ve daha hesaplı....

• Beğen
Tepkiler: Usame Kocaman

deniz ü.

Üye
Tepki
0
maalesef 1500 son noktam. :) üst modellere çıktıkça her şey güzelleşiyor, merak ettiğim şey 8.2'deki donanım bana problem yaşatır mı?

merida'yı bugün gezdiğim bisikletçide de gösterdiler, tekrar detaylı bakacağım ona.

teşekkür ederim.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
24 vitesten aşağı düşmeyin, bisiklet bir bütündür, tamam kadro iyi olacak ama donanım da iyi olacak, yoksa bir bisiklet parası dökersiniz ilerde yükseltmek için... 1500 lira verip 21 vitesli bisiklet almayın yazık paranıza. Merida var sedona var cube var birsürü iyi marka var.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Vites oranlarınız yeterli seviyede. Bir bisikletin kaç vites olduğundan çok dişli oranları önemlidir. Seçtiğiniz modeldeki vites oranlarıyla istediğiniz yolda sürebilirsiniz. Her yerde size yetecektir. :in:
Aynakol: 48/38/28
Ruble: 14-34
Elbetteki daha üst donanım daha iyidir. Ancak şu bir gerçek 24 vites komple Shimano Acera vites olsa bile aradaki farkı hissedemezsiniz. Vitesler arasında bariz model farkı olmadıkça kazanç yapılamaz.
Özetle buradaki 21 vites bütün işinizi görür.
İsterseniz Trek DS için şuradaki incelememe bakabilirsiniz
(link)

Trek DS 8.2 önerir misiniz diye sorarsanız. Evet öneririm. Çok iyi bir kadro almış olacaksınız.
Yalnız bu bisikletin toplam ağırlığı biraz fazla. Sele borusu mesela yarım kiloya yakın:) Onu da ekleyeyim.

@Emre Yönlüer
Emre DS serisini FX serisiyle karıştırmışsınız. Hafızanızda yanlış kalmış heralde. DS serisinin bütün modelleri Alpha Gold Alüminyumdur. FX sersinde ise 7.3'e kadar Alpha Silver, 7.3'ten sonra Alpha Gold alüminyum.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Ü.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@MehmetAliB.

Ooo... Evet karıştırmışım yavvv.... Sağolun :rolleyes:

deniz ü.

Üye
Tepki
0
Mehmet ali bey, yanıtınız için çok teşekkürler. Viteslerin seviyesi açısından aradığım cevap buydu.

barbaros soylerkaya

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Barbaros Söylerkaya
Bisiklet
Trek
@MehmetAliB.
Bende 8.3 var siteleri kopleShimano Alivio vites grubundan, 27 ile değiştirdim hızdan biraz dustu fakat vites geçiş kalitesi ve yokuslarda ki performans bakımından çok ciddi bir artı sağladı. Verdiğim paraya deydi dogrusu.şimdi de toplam ağırlığı düşürmek adına Carbon bir kadro düşünüyorum. Aynı companent leri kullanarak sadece kadro ve lastikleri değiştirerek ciddi bir ağırlık tasarrufuna gidebilir miyim. Tavsiyede bulunacak arkadaşlar varsa marka rica ediyorum.