Trek Ds 8.5 Ds

Scudo

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
İkiside çok asil bir an ikiside aynı sadece gidon ve maşa değişmiş sandım :), cannondale bad boy tarzında havaları var. Kazasız bol pedallar dilerim.

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Ahmet bey, öncelikle bisikletleriniz gerçekten çok güzel, Allah kazasız belasız güzel günlerde kullanmayı nasip etsin. Fakat benim cyclo cross bisikletinizde takıldığım bir kaç nokta var. Frenler aldığınızda disk fren miydi?Cyclo cross bisikletler genelde düz V fren olur gerçi Disk modelleride var fakat pek tercih edilmiyor.Zira cyclo cross kullananlar genelde Türkiye'nin yollarının yol bisikletine göre yeterince iyi olmadığı için çok abartı olmadığı sürece araziyede girebilecek bir bisiklet istedikleri için cyclo-cross tarzı bisiklet tercih ediyorlar.Sizin seciminiz neden disk frenden yana oldu ?

Tepki
27
Selam Ozan kardesim,

Benim tercihimde v fren'di, fakat burada bulamadigim icin disc fren aldim.
Disc frenleri, "Cyclo cross'larda yagmurda camurda daha iyi fren tutusu" slogani ile pazarliyorlar. Fakat cyclocross'ta "v" fren bence daha iyi ve extra agirlik yapmaz.

Crossrip'in frenleri mekanik , trek ds 8.5 ise hidrolik fren. Hidrolik fren cok iyi ve buyuk bir konfor hybrid bisiklette. Tek parmaginizla hafif donunmaniz yetiyor.

Bulundugum sehirde toplamda 30 km kesintisiz bisiklet yolu var. Ayni zamanda bisiklet yolu disinda, tam cyclocross'luk toprak parkurlar var. Her iki tarafada uygun bisiklet.

Trek ds 8.5'de uzun turlar icin...

Saglicakla kalin, bol pedallar

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güner

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
çok güzel bisikletler güle güle kullanın.

disk fren aldığınız bence iyi olmuş, kışın çamurlu bir arazide sürüş yaparsanız v-frende çamur toplanması problemi oluyor.

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
Merhaba saygıdeğer, bisikletforum ailesi 28.03.2018 tarihinde Ortaköy Trek Mağazasına babamla beraber gidip üstünkörü 8.5 Ds Beyaz olanını aldım ama sorun şu ki ben bu bisikleti standattan kurulu bir şekilde aldım ve sadece yanında Faturasını verdiler (Garanti Belg, Kullanım klavuzu vs vermediler) Benim de aklıma takıldı acaba teşhir ürünü mü diye sizce değiştirip kutulu mu alayım ve rengini Mavi-Lacivert olarak değiştirim mi? Aslında hep aklımda olan babamın cahilliğiyle tekerlekleri çok ince düşersin dediği Fx 7.5 ile mi değiştireyim? Kullancağım yer Maltepe Sahil ve aradığım özellik rahatlık ve konfor hangisi daha rahat sürüş sağlar (Fx 7.5 mi Ds 8.5 Mu)? Boyum 1.70 ve Kilom 48 bisiklet kadrosu 17.5 44.5 cm aldim yardımcı olur musunuz bisiklet hakkında hiçbir bilgim yoktur. Size soramadığım için de pişmanım yarına kadar yardımlarınızı bekliyorum.

Dosyalar

Tepki
65
İsim
Ufuk
Bisiklet
Trek
FX 7.5 ve DS 8.5 çok farklı kategoriler aslında. FX serisi şehir bisikleti ile yol bisikleti arasında iken DS serisi MTB ile Tur bisikleti arasındadır.

Konfor açısından DS daha iyidir. Ancak şehir kullanımında çeviklik ve aradan sıyrılma konusunda FX serisi daha iyi olur.

FX serisini asfalt yol harici kullanmak çok zor. En ufak taş parçasını bütün bisiklette hissedersin. Yani en azından yeni aldığım FX 3'te ben hissediyorum.

DS serisini dağlara taşlara istediğin gibi vur gitsin, bana mısın demez.

Yeni aldığım FX 3 daha Türkiye'ye yeni gelmişti, kutudan çıkmadan Çanakkale'ye gönderildi ve kurulumu yapıldı. Kutu içinden kullanım kılavuzu çıkmıştı. Ortaköy mağazasını arayıp konuşun bana kullanım kılavuzu vermediniz diye.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
Sizce 1.70 boya 50 kiloya 17.5 44.5 cm kadro boyu uygun mu ? Ve Mavi rengi mi daha hoş yoksa yukarda attığım beyaz rengi mi siz olsanız kutulu olması için değiştırirmiydiniz ?Screenshot_2018-03-30-10-39-35.png

Dosyalar

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Mtb tecrübem yok o yüzden DS serisinde 17.5 sizin boyunuza nasıl olur bilemiyorum muhtemelen sizin için uygundur ama fx de 17.5 size tam oluyor. Vaktiyle denemiş ve geometrilerini falan incelemiştim. Hatta ikna olmayıp trek canlı destekle yazışmıştım. Benim tavsiyem şehir içi kullanacaksanız (deli gibi dağa taşa sürmeyecekseniz veya şehir içinde akrobatik hareketler koşturmayacaksanız) ve hala imkanınız varsa fx serisi olacaktır.

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
@Ufuk Dönmez Sizce mavi rengini mi beyaz rengini mi tercih etmeliyim ? Ve tercihiniz beyaz ise sizce kutulu bir şekilde gidip mağazadan değişim isteyim mi ?

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Ramis Selam Ramis,

Ufuk beyin söylediği gibi Ds ve Fx farklı kategoriler. Zamanında ben de ilgilendiğim için biraz fikir sahibiyim.

Aldığın bisiklet Ds serisinin üst versiyonlarından. Aynı şekilde Fx7.5 da o serinin üst versiyonu. Yani her ikisi de iyi bisikletler. Şuradan her ikisinin teknik özelliklerini ve kullanım alanlarını inceleyebilirsin;

(link)

(link)

Ds biraz daha ağır arazi şartlarına uygun, Fx ise daha asfalt işi bir bisiklet. Bana sorarsan, her ikisi de sahip oldukları komponentlere göre pahalı makineler ama işte Trek iddiasına göre parayı kadroya veriyoruz :)

"Kullancağım yer Maltepe Sahil ve aradığım özellik rahatlık ve konfor hangisi daha rahat sürüş sağlar"

Şu açıklamanı okuyan hemen herkes sana Fx serisinin daha uygun olduğunu söyleyecektir ki, doğrudur...Ama sen hep aynı yerde kullanmayacaksın ve belki ailecek gideceğiniz küçük kamplarda sürmek de isteyeceksin. Ayrıca asfalt dışına çıktığında kendini çok daha rahat ve güvende hissedeceksin. İşte bunu elde etmek için de Ds serisine ihtiyacın var.

Tekerlek kalınlığı ile düşme arasındaki korelasyon babanın düşündüğünden çok daha zayıftır emin ol :) Kısaca tekerlek ince diye düşmezsin.

Renk konusu tamamen göreceli. Ben bu Trek'lerde alüminyum rengi çok beğeniyorum ama senin aldığın seride sanırım bu renk seçeneği bulunmuyor. Mavisini daha albenili buluyorsan tabii düşünebilirsin ama sattıkları ve dükkandan çıkan bisikleti tekrar geri alacaklarını sanmıyorum.

Bence hiç canını sıkmana gerek yok, aldığınız bisiklet çok güzel ve keyifli. Sana güzel bir yaz diliyorum...:)

• Beğen
Tepkiler: Ramis

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
@Punctum Öncelikle uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ederim , ben bisikleti standdan aldığım için acaba teşhir ürünü mü vb tereddüt ettim sizce ds 8.5 mavisi mi beyazı mı ?

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Ramis O değilde Bontrager lastiklerinin dehşet bir yol tutuşu var(ama biraz yorar) :):harika:

Tepki
65
İsim
Ufuk
Bisiklet
Trek
@Ramis Renk konusundan ziyade FX'mi DS'mi ona karar vermeniz gerek.

Şehirde kullanacaksanız kesinlikle FX diyorum. Tabi arada bir kendimi toprak yollara vurarım derseniz DS.

FX serisi 2017'de ve 2018'de yenilendi. Artık kodlamalar FX 1, FX 2, FX 3, FX Sport 4 diye gidiyor (4 serisine geçince Sport ibaresi ekleniyor). 1-2-3 Türkiye'ye geldi ama 4 henüz yok.

Yeni seri eski seriden fiyat olarak daha uygun ve kullanılan komponentler (vites sistemleri, maşa) yeni versiyonlar veya değişik daha iyileri.

FX 7.5 yerine FX Sport 5 getirtmenizi öneririm. Fiyat olarak neredeyse aynı hatta daha az olacaktır.

Tabi DS'i elinizde tutmak istiyorsanız sorun yok bence. Kutudan yeni çıkıp kurulmuş ile 3-5 ay önce kurulup teşhir için mağazada bekleyen bisiklet arasında (kullanılmadıkça) fark olmaz.

FX serisi için 17.5 kadro uygundur ama DS serisi için bilgim olmadığından birşey diyemem.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Ramis Selam Ramis,

Renk konusunda fikir vermek yanıltıcı olur, yan yana izleyip değerlendirmek gerek...

Ayrıca ben hala sattıkları bisikleti geri almayacaklarını sanıyorum. Önce siz bunu bir sorun, olumlu yanıt alırsanız ona göre devam ederiz...

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
Selam Bisikletforum ailesi , 28.03.2018 tarihinde aldığım Trek Ds 8.5 Beyaz bisikletimi satma kararı aldım ,Trek Ortaköy Mağazasından 7.000 liraya aldığım bisikleti şuan kaça satabilirim , güncel fiyatı sitesinde 7.800 TL , 2.el piyasası nedir ? Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum , şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim .

@Punctum @Ufuk Demirtürk @Emre Yönlüer Beyler sizlerin yorumlarınızı bekliyorum.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Ramis Bana kalırsa 6500tl yapar ama başka sitelerde kaça satılıyor bakmak lazım:kötü::kötü:

• Beğen
Tepkiler: Ramis

Ramis

Üye
Tepki
5
İsim
Ramis Kaymakçı
Bisiklet
Trek
Yani yanlış anlamadıysam 6.500 e satabilirsiniz diyorsunuz

Velespitte vardı şuan sitesinde yok tükenmiş sanırsam sadece Trek Türkiye sitesi Alatin'de var.

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Ramis Selam Ramis,

Mesajını maalesef çok geç farkettim. Öncelikle henüz çok yeni olan bisikletini neden sattığını anlamaya çalışıyorum. Çok güzel bir bisiklet ve önceki yazdıklarından bisiklet değiştirmenin çok da anlamlı olmayacağını düşünüyorum. Eğer çok acil değilse bence Ds ile devam etmelisin.