Trek 7.2 ile Rampaları Daha Kolay Çıkma

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar, bisikletim Trek 7.2 özelliklerini alta yazdım. Bisikletimin 1. vitesi, yani rublenin en büyük dişlisi, yeterince büyük değil. Rampa çıkışlarında belirli bir kadansın altına düşmek istemiyorum, özellikle yüklü bisiklet ile çok zor oluyor. Ancak bisikletimin çekiş sistemi sebebi ile, hem normal bir kadans ile pedal çevirirken yavaş bir şekil de rampa çıkamıyorum.

Yavaş çıkmak için kadansı düşürürsem, dizlerime çok yük biniyor.
Kadansa dikkat ederek çıkarsam da, hızlı bir şekil de tırmanıyorum ve çok yoruyor.

Bu durumdan en ucuz şekil de nasıl kurtulabilirim ? Benim ruble 11-32, 8 vites. Aynı şekil de 8 vites, 11-36 ruble var mı ?

Shifters Shimano Altus, 8 speed
Front derailleur Shimano M191
Rear derailleur Shimano Alivio
Crank Shimano M131, 48/38/28 w/chainguard
Cassette Shimano HG31 11-32, 8 speed

Scudo

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Benim görüşüm şu, rubleniz standart 11-32 dişli lakin aynakol 48 diş, ben 44-32-22 dişli aynakol kullanıyorum, rublede en büyük dişlide iken zincir (32) aynakolda 22 dişlide ve çok rahat bir şekilde tırmanıyorum. Aynakolu değiştirmeniz gerekiyor rahat tırmanış için. Tabi burada çok daha bilgili arkadaşlarımız var ben şuan yanlış şeyler aktarmak istemem onları da dinlemek gerekiyor.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Ozgur 8' li sistemde kalacaksan Alivio 22 32 44 aynakol isini cozer. 70 - 80 TL gibi fiyati var.

HUAWEI P6-U06 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Murat B.

Diğer başlığa bunları yazmıştım, görmemişsiniz sanırım.

8 vites, 11-36 ruble olsa bile arka aktarıcınız 36 dişli ruble ile uyumlu değil. Ayrıca 11-36 ruble ve 48/38/28 aynakol kullanırsanız en büyük ve en küçük dişli kombinasyonları arasındaki fark 43 dişlik kapasiteyi aşmış olacağı için hem rublede hem aynakolda en büyük dişlilere geçirmeyi denerseniz (tavsiye edilen birşey değil ama dalgınlıkla yapılabilir) zincirin uzunluğu yetmeyeceği için çarka tam geçmeden sıkışacak ve muhtemelen zinciriniz ve dişlileriniz zarar görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dik tırmanışlar için tasarlanmış Mega range çarklı rubleler var. İşini görür. haata bu tek çarkı rublene monte edebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: gok

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, o halde bir adet 44-32-22 aynakol alacağım.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Bence aynakol almak yerine kondisyonunu geliştirmeye uğraşın.
44-32-22'lik aynakolla daha rahat rampa çıkabilirsiniz ama uzun yolda 44'lük dişli yetersiz gelebilir.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Bende aynı durumdaydım.Delta bisiklette geçen sene aynakol u değiştirdim.Benim ön vites yeni ayna kola uyduğu için ön vites, değiştirmeye gerek kalmadı.
Hiç uğraşmayın.Ayna kol bulucaksın taktırmaya adam arayacaksın isten anlamayan birine denk gelicen canın sıkılacak .bisikletiniz ile beraber hafta ortası delta kızıltoprak'a gidin.Size yardımcı olacaklardır.Emir usta nın gittiğiniz gün olup olmaması konusunda önceden telefon açın.
Kolay gelsin.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Hafif inişlerde pedallayarak hız yapmak gibi bir amacınız yoksa hiç de yetersiz kalmaz bence:

http://i.imgur.com/DvYdgcO.jpg

44x15 vites oranında 70 kadans ile saatte 27 kilometre hız yapılabiliyor, günde 2-3 değil en az 6-7 saat pedallanacağı için yüksek sayılabilecek bir hız, daha süratli gitmek isterseniz iki vitesiniz daha var.

Farklı vites ve tekerlek oranları ile benzer hesaplamalar yapmak için (link) adresindeki hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar Delta bisiklete durumu anlatan bir mail atmıştım, Emirhan bey yanıtlamış.

Aynakol değişimi yerine, rubleyi değiştirmemi önerdi. Daha düşük maaliyetli ve daha yüksek verimli olur bu şekilde dedi. Ve ruble olarak da SHIMANO HG31 RUBLE 8S 11-34T önerdi . (link)

Ve zinciri de değiştirmemi tavsiye etti.

Ruble konusunda siz ne dersiniz ? Bu şekilde aynakol değişiminden daha verimli olur dedi.

Ek olarak, akort ayarı ve bu parçaların da montajını yaptıracağım, onlar da 50 tl gibi bir miktar tutacakmış.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Arka aktarıcının azami kapasitesine(43) uygun; fakat 2 diş ile istediğin rahatlığı elde edemezsin. Aynakol değişimi daha mantıklı...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Hiçbrşey değiştirmene gerek yok. Elindeki dişli oranları her türlü rampayı çıkartır. Zamanla alışırsın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

Zamanla alışmak ile alakası yok, zaten bu donanım ile 2.000 km kullandım. Sarıyer-Garipçe yolunda ki rampayı, Anadolu Fenerine giderken ki dik rampayı, Çatalca-Bakırköy arası tüm rampaları tırmandım.

Benim burada ki sorunum şu, birlikte turladığımız kişiler benden daha çok pedal çevirmesine rağmen daha yavaş tırmandılar ve daha az yoruldular. Ben ise kadansı 60 ın altına düşürmemeye dikkat ederek, mesela 70 kadansın altına düşmeden 1. vites ile aynı rampayı tırmandım ve onlar 4 de 3ünü ancak bitirmişken ben rampanın tepesine onları bekliyor oluyordum.

Bu durumda, bisiklet de 10-15 kg yük olduğunu düşünelim, dik bir rampayı bu şekil de rahatça nasıl çıkabilirim ? Ya hızlı çıkacağım, yada dizlerimi çok zorlayacağım.
Şu an yüksüz bir sorunum yok zaten, günde 150 km yaptığım da oldu sorunsuzca. Ama ön ve arkada 10-15 kg toplam yük ile nasıl olacak bilmiyorum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Özgür KK

Kadansınızı düşürün rahat edersiniz. Rampada kadansın düşmesi normaldir. Rahat ettiğiniz kadansta kullanın. Ayağa kalkmak da başka bir çözümdür.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Merhaba, tur bisikletinde aynı dertten muzdariptim, eğer 8li vites sisteminde kalacağım derseniz ki bence kalın gereksiz masrafa girmeyin, sadece aynakolu değiştirmeniz yeterli, ruble de olur kolay olur ama 32-34 diş arasında o aradığınızı yüklü yokuş çıkma rahatlığını bulamayabilirsiniz.

aynakol değişecek kökten çözüm zor birşey değil bilen usta 20 dakikada yapar... yeterli gelmezse hem aynakol hem ruble değişebilir o da mümkün, ruble ucuz zaten.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Özgür K. Ben de aynı dertten muzdaribim ve donanımım sizinkiyle neredeyse aynı. Nasıl bir çözüm buldunuz acaba? Ya da buldunuz mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kaan.Özçelik

22-32-44 deore aynakol + 11-36 ruble :harika:
Her turlu egime, bolca yukle rahat bir sekilde cikabiliyorum

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Merhaba. Ben de aynakol değişimine gitmek istiyorum. Aynakolum 28/38/48. (fcm 131) Rublem 7'li 14/28. (tz21) Bu rubleyle deore 8'li 22/32/44 aynakol kullanabilirmiyim? Ya da bulabilir miyim?