Trek 6500 - Scott Scale 40 (Kararsızım)

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Şu anda biraz pahalıya gelir o şekilde. Tani ben tubeless almak istiyorum. Ancak almışken onun da iyisi olsun isterim. Bu yüzden çok pahalı bir sistemi biraz ertelemeye çalışıyorum.

O açıdan sordum mevcut mavic i crossride ile değiştirmeye değer mi değmez mi diye. Değmezse zaten hiç ellemeyeceğim jantları şimdilik...

Scudo

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Ben senin yerinde olsam ilk önce çok iyi bir teker seti alırdım. Mesela Mavic Crossmax SLR o bisiklete çok şık duracaktır, veya SL'de olabilir. Evet çok pahalılar ama performansı çok yüksek ve uzun yıllar kullanırsın. Frenlerden taş çatlasa 100gr ama teker setinden sağlam hafiflersin.

Teker seti haricinde fazla masraf yaratmayacak fiyat/performans oranı yüksek bir iki değişiklik daha yapardım, mesela Berkay'ın dediği XT 770 Ruble ama 11-32 lisini al. 11-34 lüye göre 40gr daha hafif. Ayrıca yine fazla harcamadan Egg Beater MXR veya C alabilirsin 100gr da buradan hafiflersin ama hepsinden önemlisi daha kullanışlı bir pedalın olur.

Şu an için bu üç değişiklik gayet kafi sanırım. Daha ilerde daha özel bir bisikletim olsun dersen fren ve viteslere o zaman bakarsın artık.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Eğer crossride ile değiştirecekseniz değiştirmeyin bekleyin bence.. Daha sonra üst seviye bir jant seti ile değiştirip çok büyük farklılık yaratablirsiniz.. Ancak Bende diğer arkadaşlar gibi frenler vs. gibi değişikler yerine direk jant setinii değiştirmenizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum..

Rublede XTR kesinlikle gereksiz masraf olacaktır.. XT kadar uzun ömürlü değiller ancak xtlerin 2 katından daha pahalılar.. Ayrıca şu aşamada hafiflik olarakta diğer donanımın yanında gereksiz olur..

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
:) Haklısınız çok iyi olurdu ama şu anda o farkı veremem. Belki tersten başlıyorum bilmiyorum. Önce yükseltebildiğim parçaları yükseltiyorum. Daha sonra belki jantlara geleceğim. Çünkü jant ve tekerler başlı başına bir bisiklet parası... O yüzden şu anda zaten sınırlarımı çok zorlamış olduğumdan vites takımı, fren takımı gibi alternatifleri değerlendiriyorum.

Aslında sorum şu olmalı:

XTC 1 alıyorsunuz. Jant takımını Crossride ile değiştirir miydiniz değiştirmez miydiniz ve düşünün ki sadece buna yetecek paranız kaldı :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Eğer ileride üst model bir jant alabileceğimi biliyorsam değiştirme gereği duymazdım.. Ama nispeten uzun bir süre kullanacaksam belki değiştirirdim daha sağlam ve akıcı oldukları için.. Ha birde şu var ileride crossride'ı elinizden daha rahat çıkartabilirsiniz, bunuda göz ardı etmeyin:)

• Beğen
Tepkiler: Kaan Aslan

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Ok ben şu anda kesin kararımı verdim :)

Artık kafamı karıştırmak istemiyorum. XTR alacağım birçok parçayı. Çünkü baştan bunların farkını vererek alacağım. 6 ay sonra elimdeki parçalar ikinci el fiyatından gidecek ve bu durumda çok daha pahalıya gelecek.

Aldığım yer ile de görüştüm ve ayırttım hayırlısıyla.

Ön ve arka vites XTR
Ruble XTR
Vites kolları XTR
Frenler Juicy 7
Crossride Jantlar
Continental 2.2 Road King Lastikler

Baştan bu maliyete katlanıyorum ileride de inşallah alacağım jantları yine beraber seçeriz.

Herkese tavsiye ve destekleri için çok teşekkürler.

Tepki
13
Merhaba ben de xtc1 almayı düşünüyorum ve yaptırdığınız değişikliker ile bisikleti ne kadara almış oldunuz acaba? :)

Tepki
13
Teşekkürler umarım kazasız belasız ve keyifli günler geçirirsin :) . Bu yorumları okumadan önce bisikleti aldığım zaman üzerinde hiç değişiklik yapmam diye düşünüyordum ama galiba ben de göbekleri xt yapıp çemberleri ve telleri değiştireceğim gibi gözüküyor şimdiden. Kaçkar bisikletten almıştın değil mi?

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Aslında benim normal şartlarda bu kadar değişikliği yapmama da gerek yoktu. Yani XTC 1'in üzerindeki donanım zaten güzel gerçekten. Benimki tamamen kişisel zevk. Yoksa zorunlu ihtiyaç değildi bunlar. Ama tamamen toplandığında çok hoş duracağını düşünüyorum.

Hayırlısıyla inşallah yarın kavuşacağım bisiklete...

Tepki
13
Bu aralar sınavlarımdan dolayı fazla ilgilenemedim forumla. Bisikletinizi almışsınızdır heralde, umarım beklentilerinizi karşılayıp keyif alabiliyorsunuzdur bisikletinizde tekrar hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmanız dileği ile.