trek 6500 de tel sorunu

muamyildiz

Daimi Üye
Tepki
412
haziran başında bi trek 6500 disc aldım. forumlardaki tüm "çok pahalı, bu bisiklet için değmez" yorumlarına rağmen aldım ve bu hafta sonuna kadar gayet memnundum. almadan önce eski bisikletimle gürsel abinin yanına ugradığımda bi 6500 disc gelmişti, "nasıl memnun musunuz?" diye sorduğumda o arkadaş da arka jantta birkaç kez tel koptugunu, yeşile getirip yaptırdığını söylemişti, gürsel abiye sorunca bu sorunun bikaç kez daha yaşandığını söyledi bana. nitekim bu hafta sonu yaptığımız izmit-kerpe gezisinde benim de telim koptu, arka janttan 2 tane. ilk telden 5 dk sora ikincisi koptu 7-8 tel arayla, sanırım ilk kopuştan sonra ikinciye aşırı yük bindi çünkü ilk tel kopuşunu duymadım ama ikincisi ciddi bi gürültü yaptı. önümde gidip dönmem gereken toplam 80 km yolum vardı ve frenlerim disc olmasaydı ya ön frenle gitmek zorunda kalacak ya da otobüsle dönecektim.

bu kadar hikayeden sonra diyeceğim şudur ki 1.8 mm jant teli benim bisikletime zayıf geliyor. 6500 kullanıcıları bu konuda tetikte olsun, her an sizin başınıza da gelebilir, şehir dışında gelmesi de cidden can sıkıyor. ben dt swiss competition taktırıyorum, umarım böyle can sıkıcı problemler tekrarlamaz.

Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
uyarıların için saol..o zaman uzun yolu çıkarken jant teli almak lazımmış...

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
competition la benzer sorunlar yaşaycağını zannetmem

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Diskli bisikletlerde jant telinin kopmasının en büyük nedeni kullanıcının ağırlığıdır.fren sistemi göbekten olduğu için teller kasılıyor ve ince ise kopuyor..bu hakanın toplama 6700'ünde de başına geldi..komple jant tellerini değiştirmekle çare buldu..

magirus

Üye
Tepki
5
kullanıcı ağırlığı da olabilir, gergin yapılan akort ayarı da olabilir gevşeyen tellerde bu sorunu yapabilir benim her türlüsü başıma geldiği için tecrübe ile sabittir. :)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bi disc alınca yanında "akord yapmanın 100 yolu" adlı kitabı veriyorlar mı acaba? eğer disc alırsak düzenli olarak akrod yapmak gerekmiş...ben bu msjlardan bunu anladım...yanlışım varsa birisi düzeltsin lütfen...

muamyildiz

Daimi Üye
Tepki
412
kullanıcı ağırlığı deyip moralimi bozmayın, 75 kg yum şuracıkta :) akort ayarımda bir problem olmadığını a garanti edebilirim ama fren sistemi merkezden olduğu için olması muhtemel sanırım. örnegin ön jant tellerimde biraz boşluk oldugunda biisklet dururken ön freni sıkıp hafif ileri geri yapıyorum, lastik bikaç mm oynuyor ama hazne oynamıyor, önce maşada boşluk mu var diye düşünüyordum ama tamamen merkezden frenlemeden kaynaklanıyor.
yorumlar için teşekkürler.