trek 3900 mü? yoksa sedona 751 mi? lütfen yardııııım

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mrb oncelikle ikisinin ozelliklerini veriyim .

SEDONA SD751
Kadro:Sedona SD751
Maşa:Suntour XCM-LO kilitlemeli
Furş Takımı:NECO 142
Vites Kolları:Shimano ST-Ef 50 8"li
Arka Vites:Shimano Alivo MC-20,siyah
Ön Vites:Shimano Acera
Aynakol:Shimano Acera 341
Ruble:Shimano 8"li Altus
Zincir:KMC Z-51
Arka hazne:Shimano Acera Rm-60 36H Siyah
Ön hazne:Shimano Acera Rm-60 36H Siyah
Jantlar:Alexrims AC-18 36H
Jant teli:2x260 taiwan siyah
Gidon:Amoeba HB-M310-1
Gidon boğazı:Amoeba STM-310 100mm
Sele borusu: Amoeba 101 27,2 mm
Sele: 1445
Sele Kelepçesi: Amoeba 31,8
Dış Lastik:Schwalbe Little Albert 26"
İç lastik:CST 26"
Pedal:SP-932
Elcik:Amoeba
Renk:Yeşil-Kiremit
Kadro Ölçüsü:16"-18"

TREK 3900
Frameset
Sizes 13, 16, 18, 19.5, 21, 22.5"
Frame Alpha White Aluminum w/externally relieved head tube, bi-axial down tube, disc compatible dropouts
Front Suspension SR Suntour XCT V2 w/preload, 80mm
Wheels
Wheels Alloy front hub, Shimano RM30 rear hub; Matrix 550 rims
Tires Bontrager Connection Trail, 26x2.0"; 27 tpi
Drivetrain
Shifters Shimano EF50, 8 speed
Front Derailleur Shimano C050
Rear Derailleur Shimano Acera
Crank SR Suntour XCC-T102 42/34/24
Cassette SRAM PG830 11-32, 8 speed
Pedals Nylon platform
Components
Saddle Bontrager Approved
Seat Post Bontrager Approved
Handlebars Bontrager Approved, 30mm rise
Stem Bontrager Approved, 25 degree
Headset Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed
Brakeset Tektro V w/Shimano EF50 levers

ben trek kullanıcısıyım suan 3900 kullanıyorum gayet memnunum ozellikle kadrosu cok saglam sedonaya gelince hic sedona kullanmadıgımdan , onun icin bir sey soyleyemiyecegim. sd751 hakkında forumdaki kullanan arkadaslar sana bilgi vereceklerdir. iyi forumlar..

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Tabiikide 3900 derim..hem trek ömür boyu garantili ve sedonanın selesi amoeba trek'inki ise bontrager.Bende TreK 4500 kullanıyorum çok memnunum trekten şaşma bence..Bütçen varsa 4500 al onun fiyatıda 1 milyar.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kesinlikle Sedona.
Çünkü amortisörü daha iyi ve kilitleme özelliği var. Göbekleri daha iyi ve donanımının tamamı Shimano. En azından ne olduğunu biliyorsunuz.

Dış lastikleri daha iyi ve jantları çift katlı.

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Açıkçası bende bi amoeba hussara ve amoeba scuda bak derim ben scud kullanıyorum onun fiyatı 650 dolar ama hussarın fiyatı 650 ytl civar ve full acera ve mekanik disk de var üzerinde amoeba tavsiye ederim onun dışında burdaki bisikletlerden trek 3900 ün kadrosu daha ii ama sedonanın donanımı daha ii biraz fark verip trekin donanımınıda arttırabilirsin haberin olsun

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
@HaliliOzturk

abi trek'in ne olduğu belli değilmi ? bence trek.. bontrager lastikler ve selesi ayrı bir hava katıyor ve kadrosu süper..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@koray_1459

Üzgünüm Koray. Trek'in ne olduğu belli tabi ki, ama bu "ne olduğu belli" yargısı insanın zihnine ne yazık ki Trek'in "top model"lerinden gelen bir çıkarım.
Ama burada Trek'in en düşük modelinden bahsediyoruz. 3000 serisi kadrolar "Alpha Alu" kadrolardır. Herhangi bir hafifleştirme vs gibi işleme tabi tutulmazlar. (4000 serisi Alpha SL'dir, 2 defa dipçiklenmiştir, 6000 serisi SLR'dır o da 2 kez dipçiklenmiştir, R harfi Race anlamına gelir, yarışa uygun geometri ile tasarlandığını vurgular).

Durum böyle olunca, her ne kadar Trek marka da olsa burada süper kalite bir kadrodan bahsetmiyoruz ne yazık ki. Anlayacağın bu fiyatın içinde "Trek" adının çok büyük yeri var, o nedenle benzer fiyat aralığında daha iyi donanımlı bir Sedona, Corratec, Geotech, Kron, Amoeba vs almak daha mantıklı.

Bontrager lastikler çok güzel görünüyor olabilir, ancak Sedona'da da Schwalbe Little Albert var. Hiç de yabana atılacak bir lastik değil. Yine Amoeba komponentler de 3900'ün üzerindeki Bontrager'lara göre daha kaliteli. Bir defa CNC'de işlenmiş hepsi, üzerlerinde kaynak yok. Yine 3000 serisinde bisikletlerin gidonları çelik ve jantları tek katlı.

Sakın yanlış anlaşılmasın, bu dediklerim Trek kötü bisiklet yapıyor demek değil. Üst modellerinde ve yol bisikletlerinde benim de çok beğendiğim modelleri var. Yine sadece tasarımı, rengi veya markası için bu bisikleti alacak bir çok arkadaşımız var haklı olarak. Onlara da söylenmiş bir sözüm yok.

Ama bu iki bisiklet arasında kalan kişi ben olsam, 751'i tercih ederim. Tabi yine bu fiyat aralığındaki Amoeba ve Geotech'lere de bakmak gerek. Çünkü bu bisikletler nispeten daha iyi donanıma sahipler.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler Halil abi...

ayrıca bu iki model arasından bende Sedona 751'i seçerdim.

sultibac

Üye
Tepki
45
İlla ikisi kıyaslanıyorsa 3900 sahibi biri olarak Sedona almanızı tavsiye ederim...

Lakin dediğiniz bütçeye çok güzel 2.el satılık bisikletler görüyorum forumda...Alacağınız sıfır modellerden kat kat üstün donanıma sahip...

Ben olsam onlardan seçerdim...

tolgadede

Üye
Tepki
7
sedonası olan sedona diyiyor trek i olan trek, ağzı olan konuşmasada bilen biri konuşsa...

Burak Özen

Forum Bağımlısı
Tepki
601
Bisiklet
Corratec
@tolgadede

hayır dikkat ettiyseniz trek'i olan da sedona diyor:D:D
=>>@sultibac

ve bence de sedona 751

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Marka kalitesini ve parça kalitesini birbirine karıştırmamak lazım. Halil arkadaşımız bu konuya değinmiş. Sanırım yazılanları okumuyoruz.
Trek dünayda kalitesini kanıtlamış bir markadır. Bunu tüm dünya kabul eder. Ancak 3000 serisi Halilin dediği gibi Trek in giriş seviyesi modelidir. Ve aynı fiyata sedonanın daha iyi bir modelini alabilirsiniz. Ama Sedonanın kadro olarak 3000 serisine göre ne kadar üstündür değildir tartışılır. Ama komponent tarafına bakılırsa kesinlikle sedona tercih edilmelidir. Birde Trek 4500 1 Milyar diyerek cevap verilmiş. Ona bakılırsa Trek in 4500 modeline vereceğiniz parayla yine sedona veya kron gibi markalarda daha üstün komponentlerde modeller alabilirsiniz. Bunun sonu yok. Trek, Scott, Cannondale vb bunun gibi markalarda her zaman fiyat diğerlerine göre yüksektir. Bunun sebebi de kadro için yapılan arge ve geliştirme yatırımlarıdır. Çünkü bu markalar bisiklet teknolojilerini yönlendirirler. Ancak pazar gereği ve her kullanıcıya hitap edebilmek için bunun yanında da giriş seviyesi ürünleride piyasada tutmak zorundalar.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Trek i şimdi alma 2 ay sorua nasılsa indirim olur kampanya olur o zaman ucuza alırsın :D satacağın zamanda satamassın öle durur vitrinde :D

parmakizi

Daimi Üye
Tepki
103
ne alırsanız alın karsınızda muhatab birini bulamadıktan sora herzaman zararlı cıkıcanızı da bi köşeye yazın..

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@sessiz nehir

trek trek dedinde niye dedin?
AÇıkla niye trek olduğunuda öğrenelim.Ayrıca sedona kullandınmı direk trek :rolleyes: dedin.

Belki bende Trek alırımda belki?? trekte sana karından pay verir:D

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Hayırlı olsun diyelim şimdiden

parmakizi

Daimi Üye
Tepki
103
arkadaslar ben 2 taraf için iyi kötü yorum yapmadan insanların kişisel secimlerine cok fazla müdale etmeden şunu söylicem
bahsedilen rakam 600 700 ytl'dir.bu fiyata alınabilcek 2 marka var tartışılan arasındaki farkların kullanıcıya hiçbişey hissettirmeyecegi ortada apaçık!!
burda en düşünülmesi gereken şey servis alabilmek muhatap bulabilmektir..
gittiginiz zaman ilgi görebilmektir..Trekin servisi trektir sedonanın serviside satıcısıdır.bence başlık şöyle degişsin? hangi markanın prestji daha yüksek? yada hangi marka daha iyi servis veriyor! yada hangi marka hayat boyu ücretsiz bakım veriyor. garanti vs vs vs... siz size hizmet edecek olan markayı secin aceranın alivionun santurun ıvırın zıvırın hesabı ucuz hesap oluyo böyle.. bilmem anlatabildm mi ;)