Trek 3900 mü?-Scott Reflex 50 mi?-yoksa Kron XC 1000 mü?

taha001

Üye
Tepki
2
Trek 3900 mü?-Scott Reflex 50 mi?-yoksa Kron XC 1000 mü?

Arkadaşlar yeni bir bisiklet alacağım seçim yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim sizce hangisini tercih etmeliyim? Fiyatları 3’nünde aynı 390€. Başka model tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.
Ayrıntılı bilgi için bisiklet modellerine tıklayınız.

http://www2.trekbikes.com/images/bikes_my07/large/3900_transblue.jpg

http://www.scottusa.com/i/images/products/205226.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/2797/1371239res3op9.jpg

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Özellikle bana danışma isteğinizden dolayı teşekkür ederim.
Yeni bisikletinizi de bu markalar arasından seçecek olduğunuz güzel bir başlangıç yapacağınızı gösteriyor.
Her 3'ü de marka bisikletler.Yine de Scott ve Trek, Kron'a göre apayrı bir yerdeler marka olarak.Dünyanın en büyük 4 markasından 2'sidir Scott ve Trek.Alırken de kullanırken de memnun kalacağınız gibi, satarken de zorluk çekmeyeceksiniz.
Yine de bisiklet modeli danışırken mümkün oldukça, hangi ortam ve zeminde, hangi sıklıkla (hergün, haftada 2-3gün, haftada bir, ayda bir vb) ve günlük kaç km bineceğinizi de belirtirseniz, ayrıca tavsiyelerimiz de olabilirdi.
Öncelikle Vites sayısı hepsinin de 24.
Diğer deyişle 8'li sistem.
3'ünün de vites donanımı birbiriyle aynı kalite ayarında.
Amortisörlerine baktığımızda, Trek'te Insync Grind 1 var.
Insync Grind'in 323 modelini kullanmıştım, elastomerli bir maşa idi, benim her kategoride hayli sert kullanımıma rağmen 2.5 yıl bana hizmet verebilmişti :)
Bu maşa 70mm esneme mesafeli.
Scott ve Kron'da ise Suntour XCM var.Onu da kullandım, rahat kullanımı, kilitleme özelliği ile XCM biraz öne çıkıyor.Esneme mesafesi 100mm olarak belirtilmiş Scott'ın sitesinde.Ben de 80 mi 100 mü diye tam hatırlayamadım ama her halükarda Trek'in maşasına göre daha fazla mesafeye sahip olduğu aşikar.
Tekerlere bakacak olursak, ön-arka göbekler giriş seviyesinde hepsinde de.
Önde aluminyum, arkada Shimano göbeklere sahipler.
Trek'te Matrix 550 çemberler var, sağlamlardır.
Scott'ta Rigida Cyber 10 çember var, markalı.
Kron'da da Rigida Zac19 var ki, fiyatı en makul markalı giriş seviyesi çemberdir.
Lastiklerde,
Trek'in Bontrager Connection Trail, 2.0 modeli var.
Bu lastik ile çok kaydırma yapmadığınız sürece, 10.000km dayanabilecek bir lastik.Şahsen kullandım, İstanbul-İzmir turlarımda da bu lastikleri kullanmıştım.

Scott'ta, Scott markasının Manx serisi 2.0" lik 27tpi lastiği var.
2.0" iyi bir genişlik ve Scott lastikleri pahalıdır, üzerinde gelmesi güzel.

Kron'da Irc Mythos XC, 1.95" lik lastikler var.Onlar da 27tpi.Arazi lastiğidir, dişli yapısıyla uzun yolda yorar haberiniz olsun :)

Ağırlıkları da birbirlerine yakındır.Scott belirtmekte çekinmemiş 14kg.Diğerleri de bu civarda olacak.

Daha büyük markalar olduğu için Kron'u baştan elerdim, yine de tarafsız bir karşılaştırma olsun diye onu da hep hesaba kattım.
Trek ve Scott'tan ise, her 2 markayı da kullandım, marka taraftarı olmadan karşılaştırma yapabiliyorum.
Genelde millet hangi markaya biniyorsa, o marka en iyisidir diyebiliyor :)
Scott bana göre Maşası ile biraz daha önde fakat ister Reflex 50 yi ister 3900'ü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aslında Fatih neredeyse söylenecek başka söz bırakmamış :).
İzninle Fatih çok minik bir düzeltme yapmak istiyorum, 3900'ün üzerindeki ve Scott Reflex 50'nin üzerindeki jantlar tek katlı. Bu nedenle sağlamlık olarak Zac19'la pek rakip olamazlar.
Öte yandan amortisör konusunda da kesinlikle Scott ve Kron'un bariz üstünlüğü var. Sadece çalışma mesafesi değil, performanslı çalışma da söz konusu olduğunda XCM daha ön planda bir amortisör.
Ayrıca Trek kadronun disk kulağının olmaması, aşırı ağır ve hantal görünümlü gidon - gidon boğazı seti de eksi puanlar almasına neden oluyor.
Burada bence seçenek olarak Kron ve Scott'ı değerlendirmeye almak gerekir. Marka adı ve geçmiş olarak her ne kadar aralarında dağlar kadar fark varsa da Kron ve Scott arasında, yarış performansı beklenmeyecek bir bisiklette ben şahsım adına sanıyorum Kron'u tercih ederdim. Ancak burada bir diğer detay da "yarış performansı beklenmeyecek" tanımlaması. Çünkü bu tanımla beraber işin içine keyif giriyor :). Konfor giriyor... Açıkçası duygular karışıyor :D.

Taha yerinde olsam, bu iki bisikleti de yakından inceler içime sinip sinmediğini düşünür, buradaki yorumları kulağıma küpe yapar, bu ikisinin karışmıyla da karar verirdim :).
Biliyorum zor, ancak bu şekilde seçtiğin sürece bu 3 bisiklet de seni üzmeyecek bisikletler ;).
Şimdiden güle güle kullan...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Kağıt üstünde Scott birinci. Hayırlısı olsun.

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
bende tahaya trek in cok hantal bi gorunumu oldugunu hatta 28 bisiklet gb durdugunu soylemistim ancak benim kafama takılan bir sorun war scotta we kronda da trekte oldugu gibi omurboyu garanti warmı ?

• Beğen
Tepkiler: taha001

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
KRON'da ömür boyu garanti var. Scott'da yok diye biliyorum. TREK dışında Cannondale ömür boyu garanti veriyor.

taha001

Üye
Tepki
2
Fatih bey verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.Tam istediğim cevaplar :D Gerçekten benimde kafam karışık HaliliOzturk kardeşimizin dediği gibi Scott un amortisörü daha fonksiyonel ve kullanışlı gibi görülüyor. Ancak durum şu ki hangi bisikletçide, hangi bisikleti daha iyi pazarlık yaparsam onu alacağım.:cool: Gönlüm Trekten yana ama bilmiyorum bakacağım artık duruma göre, Scott da olabilir :D Yorum yapan herkese teşekkürler. Saygılarımla... Taha
Not:Bisikleti aldığım zaman buradan ne aldığımı belirteceğim. Ek kısa zamanda görüşmek üzere.:)

• Beğen
Tepkiler: M.Haktan Derin

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
@taha001

hadi simdiden hayırlı olsun taha umarım memmnun kalırsın seciminden

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
önemli olan alacağın bisikletin hayırlı olması ve bence scott reflex 50 alderim ondan sonraki tercihin xc1000 olsun bence

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
@HaliliOzturk

Selam halil trek kadrolarda disk kulağı yok ancak aparatları mevcut ayrıca bu sene disk frenli modelide var gidon ve boğaz konusunda doğrusun onların yerinede amoebanın vitra serisi iyi gider ayrıca ekonomiktirde. ayrıca ben trekde scottda kullanıyorum bide kronum var ancak ona pek alışamadım diğerleri daha dengeli kadrolara sahip

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ben şu an alıcak olsam Scott'ı tercih ederdim...
Tabiki son karar senin...
Şimdiden hayırlı olsun...

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
Bir kron kullanıcısı olarak,kron XC 1000'İ öneriyorum yüzünü güldürür.