Transist'te bisikletli ulaşım konuşuldu!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Sozenen tarafından paylaşıldı.

 1. Sozenen

  Sozenen Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  157
  Beğeniler:
  412
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, 18 Aralık 2015 Cuma günü İETT’ nin bu yıl sekizincisini düzenlediği Transist kapsamında “Bisikletli Ulaşım Planlaması Çalıştayı” ile 9 farklı şehirden 22 yerel ve merkezi yönetim temsilcisi bir araya geldi.
  [​IMG]Bisikletli ulaşımda dikkate alınması gereken noktalar, bisikletli ulaşımın sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarındaki yeri, Kasım 2015’ te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın yürürlüğe giren “Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik”, kalkınma ajanslarının mali destek programlarında ve planlarında bisikletin yeri ve güvenli bisiklet yollarının tasarımı konuları ele alındı. Çalıştayın ikinci bölümünde, yerel yönetimlerin bisikleti ulaşım planlarına dahil etme sürecinde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.
  Çalıştay dahilinde kent içi ulaşıma bisikletin entegre edilmesi hususunda yerel yönetimlerin[​IMG] dikkat etmesi gereken dört noktanın altı çizildi:
  Katılımcı süreç: Bisiklet yolu güzergahının belirlenmesi noktasında vatandaşın da fikrinin alınması süreci.
  Kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon:Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki koordinasyon ve yerel yönetimdeki farklı birimler arasında koordinasyon sağlanması.
  Denetim kriterlerinin belirlenmesi: Yapılan çalışmaların takip edilmesi ve planlanan hale uygun bir şekilde gerçekleştirilmesinin sağlanması.
  İzleme ve değerlendirme süreci: Uygulamanın hangi mevzuatlarla ve kimin tarafından gerçekleştirileceğinin belirlenmesi.
  [​IMG]“Bisikletin ulaşımdaki payı artırılmalı”
  WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir, yerel yönetimlerin kendilerine bisiklet yolları için uzunluk hedefi koymak yerine bisikletin ulaşımdaki payını artırmaya yönelik hedefler koymaları gerektiğini belirtti. Tekir, “Planlanan hedeflerin, bisikletli ulaşımın kent ekonomisine katkısı, hava kalitesi ve halk sağlığına etkilerinin, gerçekçi analizlerle desteklenmesi gerekir. Yapılan planlarda ise insanların bisikleti ulaşım amaçlı kullanmaları öncelik olmalı; seçilen güzergahlar da insanların iş, okul gibi sıklıkla gittikleri yerlere ulaşabilecekleri şekilde planlanıp uygulanarak trafik yükünü azaltabilmelidir” diyerek görüşlerini ifade etti.
  Çalıştaya katılan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, politik kararlılığın önemini Lüleburgaz’da kent merkezinde gerçekleştirdiği yayalaştırma projesi örneğini vererek vurguladı. Farklı bakanlıkların bir araya gelerek, bisikletli ulaşımın geliştirilmesine ilişkin işbirliği yapmasının, ayrı ayrı yürütülen projelerden daha etkili sonuç vereceğini de sözlerine ekledi.

  Bisikletli Ulaşım Transist’ te konuşuldu
   
 2. Candan Biberci

  Candan Biberci Böğü Alp •ϜϓſϞ•

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.199
  Beğeniler:
  10.317
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Candan Biberci
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @Sozenen ”Katılımcı süreç: Bisiklet yolu güzergahının belirlenmesi noktasında vatandaşın da
  fikrinin alınması süreci.” Umarımki bir neticeye varır temennimiz bu.Genelde hep böyle söylenir ama yapım aşamasında belediyeler kendi kafasına göre takılır..Kendi bildiklerini okurlar yani işine geldiği gibi davranırlar..
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-15_10-56-13.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...