Transformatör cızırdaması hk. yardım

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Alttaki resimde görülen transformatörlerin vızıldamasını nasıl kesebiliriz?

379977867_776.jpg

Sarı metal kısmı rahatlıkla diğer kısımdan ayırıyorum. İç içe girmiş tüm plakalar (özel bir ismi var mı bilmiyorum) elle ittirince hareket ediyor... Deliklerden zemine vidaladığım zaman altta boşluk kalıyor mesela. Oraya ek parça mı koysam ne yapsam? Dıştaki sarı metali söküp biraz çekiçle ezdim ve daha sıkı şekilde yerine oturttum ses azaldı. Ama tamamen kesilmedi. Zemine monte edip üzerine hafifçe tıklayınca tamamen kesiliyor, sonra yine ses başlıyor. Elektrikten anlayan arkadaşlar vardı aramızda, yardım ederlerse sevinirim.

Scudo

Hrii3y

Üye
Tepki
6
Merhaba;
Metal plakalar arasındaki Boşluğu almanız gerekiyor. O plakalar titreşerek bu sesi yaratıyor, ısıya dayanıklı bir yapıştırıcıyla da yapıştırabilirsiniz(yapıştırıcı hakkında bilgim yok bulmanız gerek).

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Hrii3y Teşekkürler.

Elimde yarımşar tüp şu linkteki üründen var:
(link)

Ürün açıklamalarını okuyunca işime yarayabileceğini düşündüm.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Trafoya mekanik müdahalede bulunurken dikkatli olmakta fayda var, zira primer ve sekonder katların izolasyonuna zarar gelirse kaçak akım riski ortaya çıkar.
Isı ile eriyen silikon yapıştırıcı tabancası ile plakaları güvenli bir şekilde sabitlemek mümkün. Ancak en doğru çözüm kaliteli bir transformatör ile değişim.
Marka olarak Telemecanique tavsiye ederim. Büyük elektrik malzemecilerinde bulunur.

• Beğen
Tepkiler: S26 ve Hrii3y

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@chnkrmz

Merak edip ilgili parçayı dinledim (dayanabildiğim kadar) lakin trafo izolasyonunun nasıl bir çağrışım yaptığını çözemedim. Vardır herhalde bir benzerlik.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Sadettin Z. spekülatif düşüncelerin spazmını anlamadığım gibi zira primer ve sekonder katların izolasyonu da anlamadığımdan birden aklıma o parça geldi :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Sadettin Z. Teşekkürler. Uyarı için ayrıca teşekkürler. Müdahale sonrasında kontrol ettiğimde kaçak yoktu. Tekrar kontrol ettim, yine gözükmüyor. Çok da zorlamadan sıkmaya çalıştım umarım sıkıntı çıkmaz. Kaçak tespit edersem değiştiririm yoksa yenisine sıcak bakmıyorum şimdilik.

Açıkçası trafonun yük halindeyken ısınıp ısınmadığını bilmiyorum. Bu nedenle soruyorum: Eğer yeteri kadar ısınıyorsa; sıcak silikonu gevşetmez mi?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Serden Us

Trafo eğer dokunamayacağınız kadar ısınıyorsa kapasitesinin üzerinde akım çekiyor demektir. Sadece sıcak silikonu değil izolator reçineyi de eritip kaçınılmaz sona doğru ilerlemektedir.

Böyle bir durum varsa trafoyu derhal büyük kapasiteli bir başka trafo ile değiştirin. Eğer ısınma kabul edilebilir seviyelerde ise ve sıcak silikonun yeterli olmayacağını düşünüyorsanız epoksi bazlı komponentli yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Piyasada 300C dayanıklı ürünler mevcut.

• Beğen
Tepkiler: S26

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet forumu arıyordum.yalnışlıkla transformatör foruma geldim galiba

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@????

Hayır doğru geldiniz. Bisiklet hakkında merak ettiğiniz ve etmediğiniz herşey ve daha fazlası bu forumda mevcut.

Lakin çoğu forumda bulunduğu gibi burada da bir "Serbest Kürsü - Konu Dışı" bölümü var. Bu bölümün amacı ise yukarıda da görüldüğü gibi bisiklet harici konularda bilgi paylaşımı. Yani trafo forumu gibi bir durum söz konusu değil.

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Sadettin Z.

Yok yok aşırı ısındığına tanık olmadım, sadece "acaba?" oluştu yapıştırıcı adına. Teşekkürler tekrar.