Trans Doğu Karadeniz Dağları 2012 (8 etap); 5. etap: zamana karşı Pokut tırmanışı

Konu, Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları kategorisinde Hüseyin Çelebi tarafından 30 Eylül 2012 tarihinde paylaşıldı.

 1. Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.085
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  Rekorum 43 gün. Yaylada bir seferde en uzun süre güneşi görmeden geçirdiğim gün sayısı. Hangi yıldı bilmiyorum ama ufaktım; hava sürekli dumandı, gece bile sisin kalkmadığı çoktu. Nisbeten düz çimenler batmaya başlamıştı, herşey çürüyordu. Sonunda güneşi göremeden döndüm Trabzon'a, benden sonra 4 gün daha hava kapalı kalmış ve 47 günün ardından açmıştı. Hayatımda 2 defa hatırladığım bir haftalık blok açık havaya denk geldim yaylada. 1986-2004 arası dönemi yazları oralarda geçirdiğim ve hatırlayacak yaşta olduğum dönem olarak kabul edersek 8 günlük bir turu apaçık havaya denk getirmenin ne demek olduğu anlaşılır.

  Bu nedenle sabah uyandığımda bitkin vücudumun -abi kafede oturalım bugün, gazete falan!? -Ciple araziye çıkalım abi, he abi!? -Zaten İkizdereye geçeceğiz, bir rafting yapar öyle geçeriz di mi abi? gibi önerilerini dikkate almadım. Yaşlı bir bedene ve genç bir ruha sahip olmak zor işmiş onu da tecrübe ettim bu arada.

  Neyse elimde fazla alternatif yoktu, dünün rotasıyla İkizdere'ye dönmeyi anında çıkardım kafamdan; birincisi aynı rotayı tekrar geçmek çekici bir fikir değildi, ikincisi rotayı geçsem bile etkisini atıp 6. etaba devam edebileceğime inanmıyordum. Pro Tour bisikletçisi olmadığıma göre.. Hem Pro Tour'larda bile böyle 8 gün ardı ardına tırmanma olmuyor. Arada bir de zamana karşı oluyor ki araya karışan insanları ayıklasınlar.

  Antrenman yaparken en sevdiğim şeylerden biridir yorgunken TT yapmak. İlk gün 90 dakika tempo, ikinci gün 4-3-1 merdiven intervaller ve üçüncü gün 3x20 TT :) Yorgunken gidebilmeyi bir hak değil ayrıcalık olarak görmüşümdür hep. Çoğu performans kim tarafından yapılırsa yapılsın izole edilip incelendiğinde tekrar edilip geçilebilir gibi görünse de tüm programın içinde incelendiklerinde olağanüstü bir yorgunluk birikimiyle gerçekleştirildiklerini görürüz. İşte o yüzden yorgunken gösterdiğim performansa çok dikkat ederim, onu ayrı bir yere koyarım. Ne kadar zavallı da olsa bitkinkenki eforumunun beni babaların dünyasına bağladığına inanırım.
  Climbingcyclist, cyc2max vb gibi siteleri bilenler dünyadaki dişe dokunur tırmanışların listelendiğini ve buralara yapılan tırmanışların kayıt altına alınabildiğini görmüşlerdir. Dağlık bir ülke olan ülkemiz her zamanki gibi bu zevkli aktivite'de de ortalıkta gözükmüyor. Fakirlikle falan alakası yok, Slovenya mesela bize göre haritada gözükmeyecek bir ülke ama bir Marko Baloh çıkarabiliyor.
  Neyse zamanında yaptığım Pokut çıkışında buranın memleketin sayılı rampalarından biri ve bir tırmanış yarışı için çok uygun olduğunu yazmıştım. Pokut ayrıca dillere destan bir manzaraya sahip ama kötü havada denk geldiğimden birşey görememiştim.
  Günün nereye gittiğini hepimiz görüyoruz sanırım :)
  Bugün doğruluk yarışı olacaktı, bugün test günüydü, bugün Pokut'a çıkılacaktı.
  Kahvaltıdan sonra bisikletin üstündeki çantaları vb söküp kendi başına bıraktım, yapabildiğim kadarıyla da temizleyip yağladım. Biraz muhabbetle kahvaltının enerjisinin gelmesini bekledikten sonra üstümdeki baskının verdiği suskunlukla büyük sınavıma doğru yollandım. Trainer üstünde geçen onca saat, onca hazırlık, araştırma, yatırım bugün içindi. Şimdi içindi.

  [​IMG]

  profil bu, kesintisiz bir tırmanış ortalama %12.6 eğimle yaklaşık 12.2 km içinde 428 m'den 1954 m'ye çıkılıyor. Şakası yok yani, geçen seneki hesaplamalarım yaklaşık, ortalama vb ile yapılmış ve yokuşun bitimine kadar değil Pokut yaylasına kadar olan yolu dikkate almıştı. Yokuş bitince yol 3 km daha devam ediyor yaylaya kadar. Ben yaylaya da gideceğim elbette ama sadece yokuşu hesaplıyorum bu sefer.


  [​IMG]

  rota bu şekilde. Sağ alt köşede Sal ve Pokut yaylaları, rotanın bittiği yer Sal yaylasının hizasındaki rota ikonu. Devam edip Pokut Doğa Konuk evine uğradım. Dönüşte yine Doğa pansiyon'a uğrayıp duş aldıktan sonra eşyalarımı sırtlayıp Çamlıhemşin merkeze indim. Burada rotanın devamı görünmüyor.


  [​IMG]

  bisikleti temizlerken nemli hava ve ıslak zemin jant teline tırmanan misafirle kendini gösteriyor. İstediği kadar güneş olsun yüzeyin 5-10 cm altı bildiğini okuyor.


  tırmanışta fotoğraf çekemedim haliyle. İnişte durup biraz çektim onlar var elimde. 2011 yılındaki çıkışta ve inişte bol bol fotoğraf çekmiştim.

  [​IMG]

  Yokuşun sonlarına doğru son virajlar.


  [​IMG]

  çıkış sırasında dünkü bulut denizine benzer bir manzara.


  [​IMG]

  bulut denizi sahili nemden boğarken bize dokunmuyor. Bisiklet çanta olmadan gayet kıvrak görünüyor.


  [​IMG]

  çıkış gerçekten acımasızdı.


  [​IMG]

  sporculardan veya aqrkadaşlarımızdan sık sık duyarız -nabzımı yükseltemedim!!
  İşte buna iyi bir örnek. Sebebi ise açıktır, eğer kaslar yorgunsa nabzı zorlayacak eforu üzeremeyip dolaşım sistemine yük bindiremez ve nabız görece düşük kalır. Nabız grafiğini incelediğimde 160-165 aralığında 2 birim, 155-160 ve 165-170 aralıklarında da 1'er birim kalmışım. Eğer bacaklarım değil de nabzım su koyverseydi yani çok yüksek nabız değerlerine rağmen görece düşük tempoda ilerleyebiliyor olsaydım o zaman bunu kronik yorgunluğun işareti olarak alıp bir dinlenme günü planlayabilirdim. Ama göstergelere göre uçuş iyi gidiyordu, sıcaklık, yağ basıncı, yakıt tüketimi kontrol altında ve limitler dahilindeydi. Zamana karşının geri kalanına ve ardından gelecek etaplara yeşil ışık yakıldı.


  [​IMG]

  çıkışın verileri böyle. Benim için süper bir derece değil, dinlenmiş halde daha iyisi yapılabilir. İyi sporcular gidip kendilerini dosta düşmana kanıtlayabilirler burada. Açılışı 1:37:52 ile yapıyorum ben. Mesafe ve irtifa kazanımı ortada, saatte 935 m tırmanmışım. Tur sırasında tutturduğum 500-600 m'den hayli yüksek ama daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum. Belki birgün sırf orası için giderim.
  Neyse açılış benden geliştirme sizden.
  Artık yaylaların tadını çıkaralım.


  [​IMG]

  şu güzelliğe bakın. Bu sırt üstündeki evler Pokutun amblemi adeta. İlk görüşte tanınıyor, hangi yaylaydı dur dilimin ucunda vb olmuyor. Karşıdaki manzara ise gayet iç açıcı.


  [​IMG]

  aşağıda bir yerde Palovit şelalesi.


  [​IMG]

  Amlakit vadinin epey yukarısında tam hizamızda. Sol tarafta Hazindak görünüyor.  [​IMG]

  Pokut ve çevresindeki yaylalar.  [​IMG]

  Sal yaylası.  [​IMG]

  Varendaya oturup biraz dinlendim, etraf epey sessiz. Bu sürede kayıt cihazını açık tutup herşeyi kaydettim ki b.ktan İstanbul günlerinde banttan izleyeyim. Bir ülkenin gelişmişliği insanların doğdukları yerde mutlu yaşamalarıyla ölçülür, eğer insanlar yurtlarını terketmek zorunda kalıyorlarsa ne olursa olsun o ülke yeterince gelişmemiştir.  [​IMG]

  kalkıp etrafta dolaşmaya çıktım. gecikmeden inişe geçmem lazım.  [​IMG]

  ve sürpriz. Kaçkar zirve beni izliyor sabahtan beri. Pokut'un en önemli özelliklerinden biri zirve manzarası!!  [​IMG]

  zirve yakın görünse de epey uzak. Zirvenin hemen sol altında büyük deniz gölü ve güney taraftan yapılan tırmanışların durağı Dilber düzü görülüyor.


  [​IMG]

  biraz yakından bakılınca Hazindak ve arkasındaki vadide bulunan Samistal yaylasına giden yol görünüyor. Bu yoldan geçip Samistal'a ulaşmış ama kendisini görememiştim. Yanında mola verip bir soda içtiğim kayalıklar sırtın orta yerinde yolun en yüksek noktasında.


  [​IMG]

  Pokut hatırası.


  [​IMG]

  görüş alanı gerçekten çok geniş. benim gibi dar canlı biri için ideal bir yer.


  [​IMG]

  bu evlerdeki manzara paha biçilemez, fotoğrafta yok ama solda zirve de görünüyor.


  [​IMG]

  çevrede güzel patikalar var.


  [​IMG]

  yorumsuz.


  [​IMG]

  Trabzon ve Rize Türkiye'de bisiklet için en ideal yerlerdir. nokta.


  [​IMG]

  vadi dosdoğru Çamlıhemşin Ayder yoluna iniyor.


  [​IMG]

  Sal'a doğru. Üzerinde olduğum yol Hazindak yolu.


  [​IMG]

  güzelim patikalar. Manzarasının yanında oldukça fazla düz alana da sahip burası.


  [​IMG]

  çevrede daha çok patika vardır, bulduklarımı değerlendirdim kısıtlı zamanda.


  [​IMG]

  bir yere çıkıyordur herhalde.


  [​IMG]

  Şenyuva'ya inişin sonlarında konaklar.


  [​IMG]

  ve Fırtına. Renginde bile asalet var.


  [​IMG]

  insanların hayatlarını ağaçlar gibi ağır ağır, tadını çıkara çıkara, mevsim mevsim yaşayabilecekleri yerler.


  [​IMG]

  Pokut yukarıda bir yerde kaldı.


  [​IMG]

  köprüyle vedalaşma, seneye görüşebilme dilekleri.  [​IMG]

  bugün toplam 35 km yapmış, 1690 m tırmanmışım.


  İdris baba ve Doğa pansiyonla vedalaşıp Çamlıhemşin merkeze yollandım. Kafamdaki oradan bir araç ayarlayıp İkizdere'de otele geçmek. Hiç ama hiç süresim yok hava 35 derecelerde, sahili düşünemiyorum.

  Tam istediğim oluyor ve taksici Osman abiyle anlaşıyoruz. Sohbet ede ede otele atıyor beni. Çamlıhemşin merkeze çöplerden beslenmeye inen ayılar ve bölgedeki genel problemlerden konuşuyoruz. Neredeyse kurumuş olan İkizdere ise epey canımızı sıkıyor.

  Otele yerleşip yarınki etap için dinlenmeye geçiyorum, güney yamaca geçme zamanı..
   
 2. Emre Akcan

  Emre Akcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  383
  Şehir:
  Antalya / Arapsuyu
  Bisiklet:
  Scott
  her zaman ki gibi muhteşem devamını bekliyorum
   
  Yusuf Taş ve Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
 3. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.274
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Anlatılmak istenen her şey,doğru ve içten.Bir Karadenizli olarak "Fırtına" da yaşanan kederleri,köylerden kentlere umutsuzca uzanan göçleri iyi bilirim.Kısa ve mükemmel cümlelerle anlatmışsınız.Gerçekten de doğduğumuz yerlerde mutlu yaşayamıyoruz ancak bedenlerimiz terketse de ruhumuz hep orada;kalbimiz hep o yaylalarda çarpıyor.Siz güneşsiz gün sayısını verince,birden, günlerce aralıksız yağan yağmur ve ardı sıra,inen sel görüntüleri belleğimde canlandı;ürperdim...Tekrar tekrar kutlarım.Ben her ne kadar yol'cu olsam da,dağ etaplarına büyük saygı duyuyorum;yollarda karşılaşmak umuduyla.
   
 4. Hasan 16

  Hasan 16 Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.166
  Beğeniler:
  256
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Cannondale
  Hüseyin yine harikalar yaratmışsın.Tebrikler .Canavarı da değiştirmişsin herhalde.Yoksa yükseltme miyaptın.
   
  ulaş kaya ve Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
 5. ihtiyar

  ihtiyar Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.600
  Beğeniler:
  3.665
  Şehir:
  Federal Almanya
  Adı:
  Bülent B.
  Bisiklet:
  Diğer
  Bana sorsaydin tecrübeye gerek kalmadan söylerdim sana. Bir haftadir anjin olmama ragmen dayanamayip antrenman yapiyorum. Ilk defa bugün oturdum evde bisikletsiz. Haziran sonundan beri bisikletsiz ikinci pazarim.

  Yine güzel yerler sunup tahriklere devam etmissin, Beni zorla cikaracaksin bu daglara bu gidisle, öyle görünüyor. Zaten Türkiye' nin görmedigin tek yöresi, bir de isin icine bisiklet girince daha bir cazip! Tebrik ederim. Bakalim gücüm yetecek mi arazide satte 935 metre irtifaya!
   
 6. #6
  Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.085
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  Arkadaşlar önceki etaplar için linkler aşağıda, acele yazınca unutmuşum eklemeyi. Yazım hataları ve düşük cümleler için kusura bakmayın, işim vardı kontrol edemeden hemen yollayıp çıkmam gerekti.

  1.etap (Trabzon-Taşköprü)
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=105891
  2.etap (Taşköprü-Uzungöl)
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=105971
  3.etap (Uzungöl-İkizdere)
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=106073
  4.etap (İkizdere-Şenyuva)
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=106377

  tırmanış rotası
  http://en.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=3361941

  bu da tüm günün rotası
  http://en.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=3415404

  teşekkürler. eski bisikletim duruyor, Gürkan'ın topladığı bu bisikleti aldım. Aslında tura Scott ile çıkacaktım ama son anda fikrimi değiştirdim.
  karşılaşmak umuduyla abi.
  İstanbul'a ilk geldiğim günlerde öğrenci evimiz TEM'e oldukça yakındı ve sürekli ama sürekli bir trafik sesi geliyordu. Ben bazı geceler derin uykuda kendimi yaylada sanıyordum, orada da sürekli bir dere sesi gelirdi. Uyanınca nasıl bir çöküntüyle geri yattığımı anlatamam. Bazen kalkar gecenin köründe bir çay koyar oturur, gün açmaya yakın uyku bastırınca da geri uyurdum. Hatırladıkça içim burkulur hem kendim için hem tüm vatansızlar, gurbetçiler ve sürülmüşler için.
   
  ihtiyar ve Derya Keçeci bunu beğendi.
 7. #7
  Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.085
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  abi tecrübe etmeden direk sana sorarak öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki..

  Trans doğu karadeniz rotası geliştikçe onur konuğu olarak hep bekleneceksin. İleriki senelerde de yalnız geçmek istemiyorum bu yolları. Beni bir tür akıncı olarak düşünün, düzenli ordu gelmezse çabalarım boşa çıkabilir :)
  Bu antrenman temposuyla o düzeye gelmeniz uzun sürmeyecek galiba.

  Pokut öyle böyle güzel değil, yüzlerce yayla görmüş biri olarak söylüyorum bunu. Param olsa gözüm kapalı bir ev ayarlardım oradan.
   
  ihtiyar ve İslam Gölge bunu beğendi.
 8. serge mersin

  serge mersin Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  izmir
  Selamlar,
  Ben trabzon karaçam köyünün yaylalarında kalıyorum bazen.Orada pansiyon kuracağız yapı hazır biraz daha işi var bahara açıcaz diye umuyorum.Yaylanın arka tarafından giden çok güzel bir yol var.Fotoğraflarını çekememiştim.Köyün yaylanın çok fotoğrafı var ama.Aynı sizin bulunduğunuz yerler gibi.
  Benim de aklıma açacağım pansiyonda yapacak bazı etkinlikler geliyor.Mesela pansiyonu açtığım zaman 3-5 tana dağ bisikleti alacağım.Sağlam fren aksamı olan ve bunları müsterilere kiralıyacağım.Yayladan aşağı kadar virajlı topraklı yokuş,burdan aşağı geze geze inebilsinler.Zaten yokuş aşağı olacağı için kondisyonsuz kişilere de uygun olacaktır.Aşağıya geldiklerinde ise bisikletleri ve yolcuları bekleyen araca yükletip yukarı geri çıkaracağım.Böylelikle o heyecanı yaşatabileceğimi düşünmüştüm.
  Tabi sizin yaptığınız apayrı şahane bir şey.O kadar yolu tırmanmak sağlam sabır,cesaret ve kondisyon ister.Devamını bekliyorum.
   
  Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
 9. SerkanNamazcı

  SerkanNamazcı Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.646
  Beğeniler:
  1.819
  Şehir:
  Giresun/Görele
  Adı:
  Serkan Namazcı
  Bisiklet:
  Giant
  Kaptan öğle bir his ve özlem kokusu saldınki ortalığa istanbul'dan pantolan dahil her şeyini kacıp memleketine sığınan ben bile ortadan 2'ye bölündüm bazı cümlelerde..
  Ben yapmış olduğum gezi ve bütün gösterdiğim fotoğraflarda karadenizi ne kadar çok sevdiğimin acık ve net kanıtıdır..
  Eylül'de denize girilmezmiş..
  Ben girdim..
  Oraya buraya gidilmezmiş..
  Gittim..
  Hüseyin abimi daha önce tanısam belki daha çok şey kapabilirdim..
  Fakat şimdi daha fazlası var :)
  Karadenizli ruhun varmı ? Bir avatara ihtiyacın da yok o zaman..
  Kaptan pedalı kutluyorum..
  Vadilerden gecerken kendinden korkmak,aslında hem korkuyu hem güveni bir arada yaşamak için karadeniz secilmeli..
  Risk olmadan tat ve zevk olmaz..
  Tabi risk alırken tetbir'i almak'da bize düşüyor.
  Taktir ise allah'tan dır..
  Kaptan pedal ve tüm dostları selamlıyorum..
  Nerede benim tirebolu42 cayım ;)
   
 10. #10
  Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.085
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  teşekkürler, vakit buldukça yazacağım geri kalanı da. Saatler alıyor tek bir günü toparlayıp yazmak.

  Karaçam köyü eğer Çaykara-Bayburt yolu üzerindeki Karaçam ise çok iyi bir yerdesiniz demektir. O çevre bisiklet için de muhteşem rotalar sunuyor. Sadece gidiş-dönüş değil daireler şeklinde de rotalar çok. Araç destekli turlar da yaptırabilirsiniz isteyenlere; yorulanı toplarsınız çıkışın sonunda bırakırsınız. Sigorta ve sorumluluk belgesi vb hazırlamak, ilk yardımdan anlayan insanlarla çalışmak önemli yalnız :)
  Hayırlı olsun pansiyonunuz, açıldığında buradan paylaşmanız iyi olur. Birgün mutlaka uğrarız.
   
  İslam Gölge ve SerkanNamazcı bunu beğendi.
 11. z. usta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  633
  Beğeniler:
  758
  vay be..:)
   
 12. serge mersin

  serge mersin Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  izmir
  Teşekkür ederim.Sizin bahsettiğiniz mevkideyim.Yapılacak çok iş var.Pansiyon tamamlanmak üzere,içinin dekoru için biraz zaman gerekicek.Pansiyonu inşa ederken hem karadenizin geleneksel evlerinin mimarisinden uzaklaşmamaya,hem de gelen müşterilerin şehir yaşamında alıştıkları konforu aramamalarına özen gösteriyoruz.Böyle bir işi yapmak da beni çok mutlu edecektir.Sezonluk ve doğada çalışmak,bulunduğum büyük şehirden uzak kalıp kendimi yenilemek.Yaylalarda 1-2 hafta kalan insan şehre yenilenmiş dönüyor.Her gittiğimde kritik kararlar almışımdır o yaylalarda tek başıma gezerken ve uyguladığım hiç birinden pişman olmadım.Şuan bambaşka bir hayata sahibim.Bence her insanın tatil olarak tercih etmesi gereken doğal güzelliklerimiz burada saklı.
  Pansiyon açıldığı zaman online paylaşımlarda mutlaka bulunacağım.Fotoğrafçıların,bisiklet sevenlerin,avcıların ya da sadece düşünmeye ihtiyacı olanların mutlaka bulunması gereken yerler.
   
 13. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cannondale
  Hüseyin öyle memlektin olunca İstanbulda durmamam çok normal.,

  Her şey var.

  Güzel fotoğraflar ve güzel bir sunum.

  Paylaşımın için teşekkür ederiz .Bu güzellikleri sayende daha farklı bir açıdan gördük.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-23-49.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2017-1-31_11-39-59.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
koçhi.jpg
Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu yaz bisikletle en uzum sürüşüm olan bir seferde 215km sürüşümü sizle paylaşmışdım; Günü birlik ( Nevşehir - Ankara yolu) 8.saat 30dk sürüş 215km.. Yalnız şöyle bir...