Trans Türkiye Ultra Bike Race

Üikemizde ultra mesafe bike-packing yarışı yapılması durumunda katılır mısınız...?

• Toplam katılım
    566
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Geçmiş olsun . Bakımları ihmal etmeyin.???

Scudo

Francis

Üye
Tepki
29
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bu yarışta hangi ekipmanları tercih edeceksiniz, biraz paylaşım yapabilir misiniz?

Bu yarışı geç fark ettiğim için maalesef kaçırdım ama yıllardır böyle bir etkinliğe katılmak istemişimdir, ilk yıllarından beri tcr'ın takipçisiyim. Uzun tur olayını çok seviyorum zaten, bunu yol bisikleti ve bike packing çantalar ile çok daha hafif ve hızlı yapmak çok daha eğlenceli görünüyor. Gelecek sene kesinlikle katılacağım, hazırlıklara şimdiden başlıyorum, imkan olursa tcr'a da katılmak istiyorum ileride.

Konuyu üşenmedim baştan sona okudum, almayı düşündüğüm ürünleri altta paylaşıyorum. Hem alacak arkadaşların işine yarar, hem de kullanan arkadaşlar yorum yaparsa doğru tercih yapabilirim.

-Sele altı çantası olarak iki alternatif var uygun fiyatlı; (link), (link). Her ikisi de 20 dolar, ikisi de hafif yağışlara dayanıklı ama ciddi bir yağmura karşı dayanıksız. Newboler marka olanın yanında yağmur kılıfı var, bilmiyorum ne kadar etkili olur. 10 Litre

-Gidon çantası (link). İki parçadan oluşuyor, su geçirmez. 7 Litre

-Top tube üstüne el altında olacak elektronikler için çanta; (link), (link), (link). 1.5 Litre

-Framebag; (link), (link). 2.5 Litre

-Alternatif olarak yerli üretim yapan anunnaki çanta diye bir firma var. 1500 denye asos kumaş kullanıyoruz, ortlieblerden daha iyi bir kumaş dediler. Sele altı çanta 12lt 150tl, kadro çantası bisikletinizin ölçülerine göre 120-150tl, gidon çantası 100tl fiyat verdiler, (link)1, (link). Toplam 400tl yapıyor, rengini-modelini istediğiniz şekilde seçiyorsunuz. Fena görünmüyor, yakında olsam kumaşı anlamak için gidip bakmak isterdim. Eğer gerçekten ortlieb çantalar kadar su geçirmez ise hiç fena değil bence. Apidura için bile su alıyor demişler, birde benim tulumun-çadırın sığacağı ölçülerde yapabilirlerse ciddi bir alternatif bence. Ama kullanıcı yorumu bulamadım hiç, almadan önce doğrudan kullanan kişilerin yorumunu okumak lazım.

-Uyku tulumu, yine önceki sayfalarda önerilenlerden. Yaz mevsiminde yeterli olur herhalde, (link).

-Çadır, bivak? Ben tulumla açıkta uyuyarak Belgrad'da kene yapıştığından beri rahat edemiyorum, yağmur ihtimali de var. Bivaklar hem pahalı, hem de terletiyor deniliyor. Husky çadırım olmasına rağmen bu tur için 1kg altı bir şey gerekli, (link), (link). İlk linkteki ideal gibi, 900 gram demişler. 3-4 günde bir otelde kalınabilir ama böyle bir yarışın tadı bence ancak kendi imkanlarınla yaşayınca çıkar. Ve tam duracağın vakitte otel bulma konusu da problem. 3-4 günlük otel parasına çadır ve tulum alınabiliyor. Mat bakmadım henüz .

-Beslenme, normal uzun turlarda olduğu gibi mangal yapamasamda günde 1 öğün ton balıklı makarna rahatlıkla yapılabilir. İnternetten 230gr tüplerden sipariş edip alıcı adresi olarak Hopa kargo şubesi yazılır ise, oradan rahatça teslim alınır. Ocak olarak da (link) 25 gr. Bir tane de kamp tenceresi ayarlanır ise, basitçe çay, kahve, makarna, pilav yapılabilir, bol karbonhidrat turda güzel oluyor.

-Aydınlatma konusunda şarjlı cihazlar bence sıkıntı. Gece 12'ye kadar sürdük diyelim, günde kabaca 4-5 saat çalışması gerekecek, arka ışık daha da fazla. Çoğu modelin şarjı bu sürede bitiyor, telefon için de günlük 3000mAh gerekse 10000mAh'lık bir powerbank 2 günü zor çıkarır. Her gün powerbank şarj etmek bence zor otelde kalmayacaksanız. Sizin planınız nedir?

-Lastik konusunda hiçbir bilgim yok, yol bisikletine yeni geçeceğim. Sizlerin tercihi nedir?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Francis

Özellikle soğuk asfalttaki ve bozuk yollardaki titreşimi emmek ,konforu artırmak adına 28 mmlik lastikler şiddetle tavsiye ediliyor.Patlak koruması yüksek, yuvarlanma direnci düşük lastikler seçmekte fayda var.
Ben yarışta kullanmak için Schwalbe One V-Guard 28 mm tercih ettim. (link)

Yuvarlanma direnci düşük lastik tercih etmekte fayda var.
Yurtdışı testlerinden birinde ortalama performanslı ve yüksek performanslı iki tane ultra mesafeci yarışçı,yuvarlanma dirençleri farklı lastikleri denemiş.
Ortalama performanslı yarışçı, düşük yuvarlanma dirençli lastikle kötü lastiğe oranla 10 saat kazanmış(179 saat ve 189 sa)
Yüksek performanslı yarışçı ise aynı lastik kombinasyonları ile 5 saat kazanabilmiş (158 saat ve 163 sa)

Ben de 80 km lik mesafede düşük yuvarlanma dirençli lastikler ile kötü lastiklere oranla yaklaşık 10 dakika kadar kazandım.Bu kazanım ortalama 2400 kmlik yarışta yaklaşık 5 saat pedallama süresinden kazanç sağlayacaktır.Bence çok ciddi bir kazanç

Son düzenleme:

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Süper Dede

Geçmiş olsun. En kısa zamanda tam olarak sağlığınıza kavuşmanızı diliyorum.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Bugün Aktif Pedal mağazasına uğradım. Ellerindeki son PowerComp seleyi müşterinin bisikletine monte ediyorlardı.
Bu hafta üç kişi bir arada İstanbul merkez şubedeki seleleri alıp taktırmışlar. Diğer mağaza stokları da galiba tükenmiş :ssrtcbya:

Not: Ben de bir Powercomp kullanıcısı olarak aşırı derecede memnunum. Gerçekten tavsiye ederim. Fosforlu yeşili yurt dışından 350 TL'ye geliyordu bir fırsat bölümü haberine göre.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan
Özcan Ağabey'e katılıyorum.
Specialized Power Comp sele bisikletin icadından sonraki en büyük buluştur.Bu seleden daha konforlusu Brooks değil ancak bu olabilir.
trevor_and_cory_couchbike.jpg

Uzun mesafeci arkadaşlarımıza şiddetle tavsiye ederim.Bisiklet üzerinde geçirdiğiniz süreyi uzattığı bir gerçek.

Son düzenleme:

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Özcan
Hangi haber o ben bulamadım. Bir link rica etme şansım olur mu?

Francis

Üye
Tepki
29
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
O selenin Çin malı kopyası (link)
Bende Specialized marka olanından almayı düşünüyorum, kullanan herkes övmüş neredeyse. Ama öncesinde denemek için 120 liraya bundan almayı düşünüyorum, gittiği yere kadar kullanırım, beğenirsem orjinalini satın alırım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1-Birol Çakır-----------------------------53
2-Mümtaz Öztürk--------------------1923
3-Kenan Aydoğdu----------------------78
4-Bulut Tokmak-------------------------60
5-Bahri Kaplan--------------------------20
6-Abdulkadir Ergin----------------------13
7-Abdullah Karagöl-------------------5114
8-Oktay Yumak--------------------------29
9-Tuluyhan Berke Uslu-----------------701
10-Mehmet Bulak-----------------------11
11-Sercan Baltalı-----------------------343
12-Şenol Kadir Köstekçi--------------67/A
13-Burhan Turan----------------------67/B
14-Süleyman Çetin--------------------2006
15-Okan Karayas------------------------07
16-Mehmet Akif Akbay---------------1917
17-Galip Melek------------------------25/A
18-Talip Melek-------------------------25/B
19-Coşkun Sarıbaş---------------------52
20-Salih Güler--------------------------33
21-Osman Şirin-------------------------01
22-Cemil Cahit Selimoğlu------------10/A
23-Velican Demirel-------------------10/B
24-Faruk Sakin-------------------------19
25-Birol Kayaalp-----------------------17
26-Yüksel Sarıçiçek--------------------22
27-Melih Şentürk----------------------23
28-Serkan Çiloğlu---------------------59
29-Emre Kalaycı-----------------------61

Güncel yarış start listesi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sevgili arkadaşlar : toplamda 360 kişiye ulaşmışız. Yani ultra mesafe bisiklet yarışında uygun ortamı bulunca yarışacak olan kişilerin sayısı. Çok iyi bir rakam. Önümüzdeki yıllarda gerçek katılımın artmasını diliyorum....

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede

Abi rakamlar nefis. Ancak ben camiaya biraz sitem etmek istiyorum. Yoruma gelince herkes bir şeyler konuşuyor ama örneğin şu organizasyon çok güzel bir fırsattır. Yarışsa yarış. Mesafeyse ultra mesafe. Mevsimlerden yaz. Rota sahil. Ücret cüzi, yok gibi. Daha ne olacaktı? Özel araç tutup kapıdan mı alsınlar. Kondisyon mondisyon hikaye azıcık heyecanı olan bitiremeyeceğini bile bile katılırdı. 3 gün mü iznin var katıl kardeşim 4.gün dönersin. Şu güzel hareketin içinde yer alırsın değil mi? Çorbada tuzun olur, ben de varım/vardım dersin. Samsunda oturuyorsan Samsuna kadar katıl. Çanakkale'ye kadar katıl. İzmir'e kadar katıl. Ne olacak sanki benim hedefim bu dersin, olmaz mı denecekti. Ama bir avuç insan yazıldı işte. Laf çok icraat yok. Herkes tutturmuş bisiklet yolu, bisiklet yolu al sana farkındalık turu hem de kocaman bir tur. Katıl paylaş anlat etrafına duyur heyecanlan bir yahu. Armut piş ağzıma düş istiyor herkes. Çık yola değil mi? Sadece hazırlık için yapacağın ferdi çalışmalar bile etrafında farkındalığa neden olacak/oluyor. Umarım devam eder, umarım yayılır bu konsept.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Süper Dede

Keşke Türkiye'de olsam diyorum da Türkiye'de bu kadar imkanım olmazdı sanırım ?. Buradayken de neredeyse imkansız ??.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Ben kendi adıma yazayım. Sadece 1 gün katılıp İstanbuldan ancak bir uçtan diğer uca ne bileyim belki 100 belki 200 km gibi bir mesafe katılmayı düşündüm. Hatta buraya da yazdım. Ama sonra o ne ya öyle çocuk gibi diye biraz da utandım aslında. Bu yüzden buna da katılmadım. İstedim evet ama. İşte aması var.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CmlCLK

Senin yerin belli,ulvi görevin de.Sen bizim Paris Roubaix'deki klasik spesiyalistimizsin.Taşlara fısıldayan adam:D

@Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Hocam ,çok güzel kaleme almışsın ,eline sağlık.:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hatırlamakta fayda var :
1
. 18 yaşını bitiren herkes bu yarışa katılabilir. Yarışa yalnızca, yol bisikleti, mtb ve şehir bisikleti ile katılınabilir. Elektrikli, üç tekerlekli veya yatay durumda sürülen bisikletler yarışa katılamazlar. Tandem bisikletler de bu yarışta kullanılamazlar...

2.Yarış sırasında tüm katılımcılar bisikletinin ve kendinin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

3.Tüm yarış boyunca trafik kurallarına azami derecede uymak tamamen yarışçının sorumluluğundadır ve zorunludur.

4.Sağlık yönünden bu yarışa katılmasında her hangi bir engeli olmadığını bildirmek yarışmacının sorumluluğundadır.

5.Yarışma sırasında, zorunlu kontrol noktaları hariç, yarışmacılar istedikleri rotayı kullanabilirler. Bisikletin girmesinin yasak olduğu yerlerden geçmek kesinlikle yasaktır. Aksi durumda tüm sorumluluk yarışçıya aittir.

6.Yarış sırasında motorlu araçlara tutunmak veya rüzgarıdan korunmak maksadıyla arkasında sürmek yasaktır.Tespit edildiğinde diskalifiye uygulanır.

7.Yarışmacılar, birbirlerinin peşi sıra sürüş de yapamazlar. Tespit edildiğinde diskalifiye uygulanır...

8.Yarışmacılar, tüm mekanik gereksinimlerini yanlarında bulundurmakla yükümlüdürler.

9.Yarışmacılar, ön ve arka çakarlı ışık taşıyacaklar ve ayrıca organizasyonun verdiği reflektör bantları bisikletlerin üzerine yapıştıracaklardır. Yarışmacıların taşıdıkları ışıkların aydınlatmaları kuvvetli olacak ve özellikle arka ışık, çakarlı pozisyonda en az 200 metreden görülebilir olacaktır.

10-Yarışmacılar sürüşleri sırasında KASK takmak ve tünellerden geçerken ve hava karardığı andan itibaren reflektörlü yelek giymek zorundadırlar.

11-Yarış, yaklaşık 2270 km yi kapsamaktadır. Bu en kısa rotadır...Daha uzun olan sahil rotası yaklaşık 2500 km dir...

12.Yarışmacılar, yarış süresince yeme içme ve konaklamalarını kendileri ayarlayacaktır.

13-Habersiz iki gün hareketsiz kalınması durumu diskalifiye sebebidir...

14-Sürüş tercihleri tamamen sürücünün sorumluluğundadır. Gece veya dinlenmeden, aşırı yorgun ve uykusuz yapılan sürüşlerde oluşabilecek tüm olumsuz durumlardan yarışmacı sorumludur.

15-Tüm yarışmacılar kendilerine verilen tracker cihazını yarış boyunca açık tutmak ve yarış bitiminde sağlam olarak organizasyona teslim etmekle yükümlüdürler.

16-Yarışmacılar iletişimin sağlanması adına cep telefonlarını 24 saat açık tutacaklardır.

17-Takım halinde yarışan çiftler, finişe birlikte girmelidirler. Aksi durumda tek başına finişe gelen takım yarışmacısı klasmana alınmayacak ancak klasman dışı yarışı bitirenler listesinde görülecektir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1-Birol Çakır-----------------------------53
2-Mümtaz Öztürk--------------------1923
3-Kenan Aydoğdu----------------------78
4-Bulut Tokmak-------------------------60
5-Bahri Kaplan--------------------------20
6-Abdulkadir Ergin----------------------13
7-Abdullah Karagöl-------------------5114
8-Oktay Yumak--------------------------29
9-Tuluyhan Berke Uslu-----------------701
10-Mehmet Bulak-----------------------11
11-Sercan Baltalı-----------------------343
12-Şenol Kadir Köstekçi--------------67/A
13-Burhan Turan----------------------67/B
14-Süleyman Çetin--------------------2006
15-Okan Karayas------------------------07
16-Mehmet Akif Akbay---------------1917
17-Galip Melek------------------------25/A
18-Talip Melek-------------------------25/B
19-Coşkun Sarıbaş---------------------52
20-Salih Güler--------------------------33
21-Osman Şirin-------------------------37
22-Cemil Cahit Selimoğlu------------10/A
23-Velican Demirel-------------------10/B
24-Faruk Sakin---------------------------19
25-Birol Kayaalp-------------------------17
26-Yüksel Sarıçiçek----------------------74
27-Melih Şentürk------------------------23
28-Serkan Çiloğlu-----------------------59
29-Emre Kalaycı-------------------------61
30-Güngör Turan------------------------34

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Kayıtlar hala açıksa kısa bir süre, çeyrek mesafe katılmak istiyorum. Sadece çok istediğim bu organizasyonda bir nebze olsun yer alabilmek için. Nasıl olur bilemiyorum o ayrı. Ben gireyim bir pedal çevireyim, 100 200 kaç yapabilirsek, az da olsa bir ucundan tutayım, dahil olayım diye düşünüyorum. Şartlar bunu elveriyor

Son düzenleme:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Şeffaf
Katılmak isteyene bütün kayıtları açarız... ?hem de organizasyonumuza katkı için katılanların başımızın üstünde yeri var...:)planlı ve uygun molalı sürdüğünüz taktirde sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Üstelik daha 70 gün var...:harika:

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.