Trans Türkiye Ultra Bike Race

Üikemizde ultra mesafe bike-packing yarışı yapılması durumunda katılır mısınız...?

• Toplam katılım
    566
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
maksimum nabıza kadar zorlamak iyi bir şey değil. Özellikle bizim gibi uzun mesafe yarışlarına hazırlananlar için. Tavsiye etmem...

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@hamlet2006
Strava var mı? Sürüş detayları ve geçmişi çok şey anlatıyor ?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@hamlet2006
Sürüşlerin seni ne kadar geliştirdiğini, nerde hangi hataları yaptığını gösteren büyük bir nimet strava vb uygulamalar. Kaçmanın esprisi yok. İlk fırsatta başla derim. Bu arada nabız sensörü sonrası tavsiyem kadans sensörü. Antrenmanları hız değil, kadans ve nabızla değerlendirince çok şey çıkıyor ortaya emin ol ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
Laktat eşiği farklı. Hep yanlış kullanılıyor. Organizma istirahat durumunda bile laktat üretir. Kan testi yaptırdığınızda 0.04 m/mol diye alt tarafta gözükür. Egzersize başladığınızda dinlenik haldeki laktat seviyesi yukarı doğru bir kırılma gösterir, işte bu kırıldığı yer laktat eşiğidir. Ancak bizim konumuza dahil olan " laktik asit eşiğidir " laktatın yeterli oksijeni bulamadığı durumlarda enerji sağlayamayan laktat, laktik aside dönüşerek kanda göllenmeye başlar ve kaslarda birikir. Bu da sporcuyu bloke eder. Eşik antrenmanlarıyla bu eşik daha yukarı çekilebilir...

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Süper Dede

Yani bol oksijen lazım diyorsunuz ?. İzmir için de bu zor ?.

Son düzenleme:

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Cemal abi gel buralara bol bol oksijen alırsın :D

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bigpatron
Tek başına Monte Zoncolan olsa sorun yok.Tabuta son çiviyi Angliru çakıyordu.?Bi ara dünya değiştireceğimi sandım.
Yeri gelmişken Angliru ,Zoncolan'dan daha zor tırmanış diyen gruptayım.:)

@CmlCLK
Her tarafım oksijen olsa ne olacak.Bacaklarım oksijensiz solunum yapıp laktik asit üreteceğim diye uğraşıyor.:acpsnr:?Bacak dediğin aerobik solunum yapsın yahu, anaerobik solunum da ne imiş.Sonra ortalık laktik asitten geçilmiyor.?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
Seni biraz korkutayım...Kalp, gereğinden fazla zorlandığında aniden durabilir. Senin maksimum nabzın 184 hr iken sen 190 l-hr lere çıkıyorsun...İyi cesaret. Bunun nedeni, kilo fazlan var ve antrenmanlarında yüksek dozajı sürekli zorluyorsun. Aerobik gelişim bu şekilde olmaz. Bizim anaerobik zonla işimiz yok. Çok dikkat et. 1998 de İstanbul'da antrenman grubumuzda biri vardı ( ismini vermiyeyim) aynı zamanda iyi bir bisikletçiydi. Ama ara verip biraz kilo yaptıydı. Rumeli fenerini hırsla tırmanırken kalbi durdu hem de bisikletin üzerinde oldu ve kaybettik...

Cemal Ç.

Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sn. @Süper Dede, "hr" falan bilmiyorum ama benim yüksek tansiyonum 13-14 arasında seyrediyor biraz zorlarsam. Ve aniden çıkıyor. Hastahanede doktor normal değil falan diyor, iki dakikaya bir beni oturtuyordu. İyimisin diye sorup duruyordu. Ben kendimi iyi hissediyordum ama gerçekten iyimiydim bilmiyorum ?.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@CmlCLK
Boy ve kilo ne durumda. Ailede yüksek tansiyon hastası var mı...Yüksek tansiyon fark ettirmeden damar duvarını zorlar. Gerçi seninki o kadar yüksek değil. Az su içmek veya tuzlu yemek te 13-14 lere getirebilir...

Cemal Ç.

Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Süper Dede

Anam da var tansiyon ?. O yüzden neredeyse tuzsuz yemeğe alıştım ama bende de mi var acaba? Neyse inceldiği yerde kopar ?. Konuyu daha fazla doktoruma bağlamayım bari ?.
Dipçe: Unutmuşum, boy 1.83 kilo 77~80 arası seyrediyor.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tansiyon için bisiklet çok ideal. Orta tempolarda çok yormadan yapılan sürüşler sana çok iyi gelir. Aşırı yüklerden kendini koruyacaksın... :)Boy kilo orantın güzel. Geriye genetik model kalıyor ama tansiyonun ortalarda. Bence spora devam..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bu konuyu okurken bisiklet sporuna dair öğrendiğim pek çok şeyi dergilerden, kitaplardan falan öğrenemedim. Mümtaz Bey'in bu konu hakkındaki bilgilerini müsait bir vakitte kitaplaştırmasını hararetle tavsiye ediyorum.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Ali Kılıç 35.5

Yani bu süperdi işte !

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şeffaf

Süper olan başlı başına @Süper Dede
Bu Trans Anatolia Bike Race ise ; Mümtaz Ağabeyimizin yaptıklarının,başardıklarının üstüne pastanın üzerindeki çilek,ecnebilerin dediği gibi dersek ''Creme de le Creme '' olacak.:harika:

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.