Trans Türkiye Ultra Bike Race

Üikemizde ultra mesafe bike-packing yarışı yapılması durumunda katılır mısınız...?

• Toplam katılım
    566
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.610
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@CmlCLK

Konuyu dağıtıyor gibi oluyorum ama kusuruma bakmayın lütfen. Kapı kilitliydi ve bende giremedim bu tünele. Mecbur başka bir yol buldum.

193189

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sccetin
Emeğine sağlık, çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş... :):):)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
n11 en iyisi açıkçası decathlondaki parçalar gereksiz pahalı oluyor. Kadro kulağı en uygun doğabisiklette genellikle oluyor ama kargo ücretsiz olmadığından dezavantajlı :S Erdoğanlar bisiklette iyi internetten sipariş veriyorsanız tabi :)

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@sccetin

Vakit buldum, şunu çevireyim dedim. Böyle bir katkım olsun en azından. İyi okumalar :)

İlk Bikepacking Maceranı Nasıl Planlarsın
Uzun mesafeler aşmak ve yeni yollar keşfetmek için beş ipucu

193254

YAZAN: KYLE MCCALL
ÇEVİREN: ÖZCAN:)
FOTO: BJOERN RESCHABEK

Bikepacking, siradaki bisikletli tatilinizi planlamak için harika bir yöntem, ama çantaları doldurmak ve kendine yeterlilik konusu korkutucu. Lizbon-Portekiz’den, Sevilya-İspanya’ya kadar 600km üzerinde tozu toprağı altı günde sürmüş üç bisikletçiyle karşılaştım, Alman bisiklet takımı GRL PCK’den Amelie, Laura ve Maria. Kendi gravel bikepacking macerasını planlayan birine neler tavsiye ederler ve kendi turlarında neler öğrendiler diye sordum.
1. Rotanı planla ama değişikliklere hazır ol
"Biz rotayı biraz Strava, biraz da Google Maps ile planladık" dediler. "Yolların durumunu görmek için uydu görünümüne baktık, çünkü neyle karşılacağını tam bilemezsin. İyi bir planlamaydı ama her zaman beklenmeyen bir şeyler vardı, sanırım bu da maceranın bir parçası. Günlerce sürdüğümüz yoldan dönmemiz gerekti. Garminlerimizi ve telefondaki haritalarımızı kullandık, kapalı bir yola rastlayınca her zaman etrafından dolanabildik. Ya da günün sonunda zaman azalıyor, daha hızlı hareket etmeliyiz dediğimizde rotayı yeniden planlayıp çakıl yerine yakındaki asfalt yollara geçebildik."

Strava Routebuilder ile maceranı planla!
193255
Rotanı hatalı planlarsan bisikletini sırtlaman gereken bir yere çıkabilirsin :)

193256
Gün 1: Lisbon - Sines

2. Hafif ol
GRL PCK’ciler kamp yapmak yerine geceleri otelde kalmaya karar vermiş. Onlara bu kararı neyin aldırdığını sordum.

"Sabah birer saat, akşam ikişer saat çanta boşalt, yemek yap, kamp kur, geri toplan ile vakit geçirmek yerine, o süreyi bisiklet sürmeye harcamaya karar verdik" dediler. "İlk defa baykpek yapanlara tavsiye ederiz!" (Çevirmenin notu: bu arkadaşlar baykpek felsefesini bence tam çözememiş :) )

Otelde kalmak çantaların küçük olmasını da sağladı, aynı giysileri odada lavaboda her akşam yıkayabildiler. "Sadece ikişer bib, ikişer forma, iki çift çorap ve birer gece kıyafeti taşıdık," dediler.

Bolca iç lastik, pompa ve karşılaşacağınız herhangi bir arıza için alet edevat bulundurmak mutlaka önemli, bunların dışında hayati ihtiyaç duydukları başka şey olup olmadığını merak ettim. "Birden fazla çıkışı olan bir USB şarj!" dediler. "Geceleyin telefonu, garmini, powerbankin kendini ve lambalarınızı şarj etmeniz gerekir." Çok çıkışı olan şarj cihazına hepsini birden bağlayabiliyorsunuz. Hem powerbank güzel bir telefon standı oluyor.

193258
Sandviç? Tamam. Şarj cihazı? Tamam.

3. En iyi arkadaşlarınla yola çık
“Asla kavgamız olmadı. Her zaman aynı kafadayızdır” dedi Amelie, Laura ve Maria alaycı bir şekilde! Her zaman aynı fikirde olmak imkansız olsa da, yolda çok fazla zaman harcayacaksınız, gerçekten iyi geçindiğiniz arkadaşlarınızla çıkın yola. Beraber yemek yemeyi sevdiğiniz, atarlandığınızda kızmayacak kişileri seçin. GRL PCK üyeleri (çoğunlukla!) birbirlerini mükemmel şekilde destekler.

“Onlarda sevdiğim şey, sürerken ne yediğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok. Her zaman açız ve her zaman aynı şeyleri arıyoruz. Bazen patates kızartması ve bazen de kek! ” diyor Maria. “Maria’yı kızdırmak isteyen Laura, onu tiksindirmek için otelin kahvaltı büfesinden ekmek arası muz yapıyor! Maria muzdan nefret ediyor! Muz yerken ondan en az bir metre uzakta olmamız gerek” diyerek gülüyor Amelie. Maria ise şöyle diyor, “Laura'nın her zaman aşırı hazırlıklı olmasını gerçekten sevdim. Aslında sinir bozucu. Hoşuma gitti ve kullanışlı ama gerçekten can sıkıcı.”

Partnerinizle birlikte bikepack düşünüyorsanız, bir uyarı: bu bir ilişki hızlandırıcı olabilir. Tur bittiğinde, gerçek aşkı bulduğunuzu ya da ilişkiyi bitirmenin zamanı geldiğini bileceksiniz! (E bizde onun atasözü bile var :) )

193259
En iyi bikepacking arkadaşları

193261
Gün 4: Lagos - Faro

4. Bisikleti kargolayın
GRL PCK ekibi uzakta başlayıp sona eren bir rota planladılar, Başlangıca uçakla gidip turu bitirdikleri yerden dönüşü yine uçakla yaptılar. “Büyük bisiklet kolilerine bisikletleri, çantaları, kaskları ve her şeyi doldurup havaalanında uçağa verdik. Önceden Sevilya’daki bisiklet dükkanını arayıp üç bisiklet kolisi sipariş ettik.” Uçakla gitmek epik rotalar çizmenize izin veriyor. Ancak önceden planlamakta fayda var, bisikletinizi eve götürecek kolinizin olmaması yolculuğun sonunu ızdıraba çevirebilir!

193262
Bir otelde veya hostelde kalmanın avantajı, bisikletinize taşıyabileceğiniz daha hafif bir yük olacak

5. Gerçek yemek yiyin
“Uzun ve yavaş sürüşler sonrası çok fazla kalori yakıyorsunuz ve deli gibi acıkıyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla her 20km'de şöyle olduk, “Yine acıktım, ya sen?” “Evet, yiyebilirim.”

“Her zaman yanımızda yedek bar vardı ancak günde 3 kez yesek gerçekten sıkılırdık. O yüzden hemen hemen her acıktığımızda durduk ve yemek yedik.

En sevdikleri atıştırmalıklar? Patates kızartması, dondurma, kraker, çikolata ve peynir ekmek! Ayrıca, her zaman söylemesi kadar kolay olmasa da, büyük bir kahvaltı ve akşam yemeği yemeyi denediler! İspanya'da çoğu kahvaltı mekanı, sabah 9-10'a kadar açılmıyor, bu yüzden önceki geceden kahvaltılıkları almak zorunda kaldılar. Restoranlarda ise akşam yemeğinin 8’den önce başlamadığını söylediler. Şehre varıyorsunuz ama yemek yiyebileceğiniz bir yer yok! (Gerçek baykpekçi yaşar mı böyle sıkıntı? Yaşamaz :p )

“Bisikletli tur yapacak herkese önerim, bir miktar yiyecek yedekte bulunsun, ya da son 20 km içinde alışveriş yapın. Süper aç şekilde şehre girmeyin. Şehre ulaştığınızda duşunuzu yapmaya, çamaşır yıkamaya, rahatlamaya, şehirde dolaşmaya ve doğru restoranı bulmaya biraz güç toplamış olun. Aksi taktirde 'Yiyecek birşeyler ver de, ne olursa olsun, umrumda değil!' modunda oluyorsunuz!”

Son 20 km önerisi her tür bisiklet turu için güzel bir tavsiyeymiş. Peki, birkaç günlük bir bisiklet turuna çıkmak için heyecan yaptınız mı? Maceranın devam etmesini sağlayın: GRL PCK’nin turuna Instagram hikayemizden göz atın. Strava'dan Amelie, Maria ve Laura'yı takip edin ve sorularınız varsa aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

193263
Her turun en güzel bölümü: yemek!

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar,

Konaklamayı otel,motel veya pansiyonda yapacaklara ve bilgisi olanlara soruyorum.
Gittiğimiz güzergahta bulunan otel,pansiyon vb yi gösteren bir uygulama var mı?

Öğretmenevleri fiyat olarak uygun mu?Yarışın yazın olduğunu gözönünde bulundurarsak yer bulmak zor olur mu?

Öğretmenevlerini kullanabilir miyim?(öğretmen çocuğuyum) Ya da parayı veren herkes kullanabiliyor mu?Öğretmenevi kartı çıkarmam gerekir mi?

yeyu

take me back to my bike on the road
Tepki
188
Bisiklet
Scott
Öğretmenevlerinde herkes konaklayabilir herhangi bir şeye gerek yok. Fiyat politikası öğretmenlere x ₺, kamu x+10₺, dışardan x+20₺ gibidir. X değeri de 30₺’den 100₺’ye kadar değişir tabi bazı yerlerde + olan değerlerde değişiyor

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yeyu
Eskiden öğretmen çocukları ,öğretmenevi kartı çıkararak anne veya babaları gibi x liraya imkanlardan faydalanabiliyordu.Şimdi nasıl bilmiyorum.Öğretmenevi kartı çıkarma hakkım var mı , varsa ben de x liraya faydalanabilir miyim?

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Değilsen mümkün değil diye tahmin ediyorum. Gerçi gereksizde 30tl ile 100tl arasında ücretleri değişiyor kişi başı yerine göre

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

yeyu

take me back to my bike on the road
Tepki
188
Bisiklet
Scott
@hamlet2006
Kart çıkarma olayı bitti diye biliyorum. Çünkü artık herkese açık öğretmenevleri. Eskiden girmek için gerekliydi kart. Şimdi öğretmen değilsen indirimden de yararlanamıyorsun dolayısıyla karta gerek yok

kaydogdu

Aktif Üye
Tepki
332
İsim
Kenan Aydoğdu
Bisiklet
Carraro
@hamlet2006
Artık kamuya ait misafirhane pansiyon gibi yerler herkesin kullanımına açıldı sadece fiyat politikaları farklı. Öğretmenevlerinden faydalanabilirsiniz, ailenizden biri öğretmense ona ait kimlik ile müracaat edip indirim talep edebilirsiniz yani öğretmen tarifesinden konaklamanıza imkan sağlarlar.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.610
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@hamlet2006
Islatan oldu mu ??

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006

Sadece bir aylık sürede sıfıra yakın kondisyondan durmadan 100 km sürebilecek aşamaya geldiğimi düşündüğümde 99 gün yeteri kadar uzun; içimizdeki heyecanın,coşkunun etkisiyle iple çektiğimizi düşündüğümüzde sandığımızdan daha yakın olabilir.

İsteyen 99 günlük sürede sıfırdan bile yeterli kondisyonu yakalayabilir.

@CmlCLK

Şafak 99 . Yarışçıyız biz yakalayabilen var mı ki ıslatan olsun?;)
Biz ultra mesafeciyiz, bizi ancak yağmur yakalayabilirse ıslatabilir.Ya da biz yağmurun ayağına gidersek ıslanabiliriz.:cool:Meteorolojiye bakayım da yağmur gözüken ilçe ya da şehre geçeyim.

mmakif

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Mehmet Akif
Bisiklet
Ümit
Kesinlikle katiliyorum kondisyon konusunda @hamlet2006 abime ama sakatliklara dikkat etmek lazim. Su an 8 gundur dizimde sıkıntı haftada 4 ciktigim antreman 2 ye inmek zorunda kaldi.

Düşük kadans en büyük duşman sanirim bazi temel seyleri hata yapmadan oturtmak gerekior onemini biliodum ama basa gelince daha çok önemsiyorsunuz .. Ben ettim siz etmeyin :) inş düzelir en kisa zamanda da şevkim yerine gelir dizimin keyfine gore takiliyorum su an.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.