Trans Anatolia bike race

Üikemizde ultra mesafe bike-packing yarışı yapılması durumunda katılır mısınız...?

• Toplam katılım
    408

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
2
Tepki
4.233
İsim
mümtaz öztürk
Bisiklet
Colnago
@hamlet2006
maksimum nabıza kadar zorlamak iyi bir şey değil. Özellikle bizim gibi uzun mesafe yarışlarına hazırlananlar için. Tavsiye etmem...

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Başlık
15
Tepki
16.977
İsim
Berk Evren
Bisiklet
Scott
@hamlet2006
Sürüşlerin seni ne kadar geliştirdiğini, nerde hangi hataları yaptığını gösteren büyük bir nimet strava vb uygulamalar. Kaçmanın esprisi yok. İlk fırsatta başla derim. Bu arada nabız sensörü sonrası tavsiyem kadans sensörü. Antrenmanları hız değil, kadans ve nabızla değerlendirince çok şey çıkıyor ortaya emin ol 👍

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
2
Tepki
4.233
İsim
mümtaz öztürk
Bisiklet
Colnago
@hamlet2006
Laktat eşiği farklı. Hep yanlış kullanılıyor. Organizma istirahat durumunda bile laktat üretir. Kan testi yaptırdığınızda 0.04 m/mol diye alt tarafta gözükür. Egzersize başladığınızda dinlenik haldeki laktat seviyesi yukarı doğru bir kırılma gösterir, işte bu kırıldığı yer laktat eşiğidir. Ancak bizim konumuza dahil olan " laktik asit eşiğidir " laktatın yeterli oksijeni bulamadığı durumlarda enerji sağlayamayan laktat, laktik aside dönüşerek kanda göllenmeye başlar ve kaslarda birikir. Bu da sporcuyu bloke eder. Eşik antrenmanlarıyla bu eşik daha yukarı çekilebilir...

hamlet2006

Forum Bağımlısı
Başlık
21
Tepki
16.069
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bigpatron
Tek başına Monte Zoncolan olsa sorun yok.Tabuta son çiviyi Angliru çakıyordu.😁Bi ara dünya değiştireceğimi sandım.
Yeri gelmişken Angliru ,Zoncolan'dan daha zor tırmanış diyen gruptayım.:)

@CmlCLK
Her tarafım oksijen olsa ne olacak.Bacaklarım oksijensiz solunum yapıp laktik asit üreteceğim diye uğraşıyor.:acpsnr:🤣Bacak dediğin aerobik solunum yapsın yahu, anaerobik solunum da ne imiş.Sonra ortalık laktik asitten geçilmiyor.😁

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
2
Tepki
4.233
İsim
mümtaz öztürk
Bisiklet
Colnago
@hamlet2006
Seni biraz korkutayım...Kalp, gereğinden fazla zorlandığında aniden durabilir. Senin maksimum nabzın 184 hr iken sen 190 l-hr lere çıkıyorsun...İyi cesaret. Bunun nedeni, kilo fazlan var ve antrenmanlarında yüksek dozajı sürekli zorluyorsun. Aerobik gelişim bu şekilde olmaz. Bizim anaerobik zonla işimiz yok. Çok dikkat et. 1998 de İstanbul'da antrenman grubumuzda biri vardı ( ismini vermiyeyim) aynı zamanda iyi bir bisikletçiydi. Ama ara verip biraz kilo yaptıydı. Rumeli fenerini hırsla tırmanırken kalbi durdu hem de bisikletin üzerinde oldu ve kaybettik...

CmlCLK

Tanrı Türk'ü Korusun
Başlık
4
Tepki
3.982
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sn. @Süper Dede, "hr" falan bilmiyorum ama benim yüksek tansiyonum 13-14 arasında seyrediyor biraz zorlarsam. Ve aniden çıkıyor. Hastahanede doktor normal değil falan diyor, iki dakikaya bir beni oturtuyordu. İyimisin diye sorup duruyordu. Ben kendimi iyi hissediyordum ama gerçekten iyimiydim bilmiyorum 😅.

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
2
Tepki
4.233
İsim
mümtaz öztürk
Bisiklet
Colnago
@CmlCLK
Boy ve kilo ne durumda. Ailede yüksek tansiyon hastası var mı...Yüksek tansiyon fark ettirmeden damar duvarını zorlar. Gerçi seninki o kadar yüksek değil. Az su içmek veya tuzlu yemek te 13-14 lere getirebilir...

CmlCLK

Tanrı Türk'ü Korusun
Başlık
4
Tepki
3.982
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Süper Dede

Anam da var tansiyon 😞. O yüzden neredeyse tuzsuz yemeğe alıştım ama bende de mi var acaba? Neyse inceldiği yerde kopar 🤪. Konuyu daha fazla doktoruma bağlamayım bari 😁.
Dipçe: Unutmuşum, boy 1.83 kilo 77~80 arası seyrediyor.

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
2
Tepki
4.233
İsim
mümtaz öztürk
Bisiklet
Colnago
Tansiyon için bisiklet çok ideal. Orta tempolarda çok yormadan yapılan sürüşler sana çok iyi gelir. Aşırı yüklerden kendini koruyacaksın... :)Boy kilo orantın güzel. Geriye genetik model kalıyor ama tansiyonun ortalarda. Bence spora devam..

Son düzenleme:

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Başlık
11
Tepki
1.158
İsim
Ali Kılıç
Bisiklet
Salcano
Bu konuyu okurken bisiklet sporuna dair öğrendiğim pek çok şeyi dergilerden, kitaplardan falan öğrenemedim. Mümtaz Bey'in bu konu hakkındaki bilgilerini müsait bir vakitte kitaplaştırmasını hararetle tavsiye ediyorum.

hamlet2006

Forum Bağımlısı
Başlık
21
Tepki
16.069
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şeffaf

Süper olan başlı başına @Süper Dede
Bu Trans Anatolia Bike Race ise ; Mümtaz Ağabeyimizin yaptıklarının,başardıklarının üstüne pastanın üzerindeki çilek,ecnebilerin dediği gibi dersek ''Creme de le Creme '' olacak.:harika:

Yukarı Alt