Tramvay raylarına dikkat!

mask

Aktif Üye
Tepki
180
Bügün itibariyle bisikletle ilk kazamı yaptım maalesef :( Çapa'dan sirkeci üsküdar vapuruna yetişmek için akşam saat 20.00 gibi yola koyuldum. Gece farkedilmemi sağlayacak uygun ekipmanı o saatte bulmadığımdan sultanahmet üzeri tramvay yolunu tercih ettim. Kaldırımdan gitmeyi sevmediğimden tramvay yoluna girdim. Sağ şeritteki iki rayın arasında ilerlerken yolda duran bir taksiciyi geçmek için rayın üzerinden geçeyim dedim ama önce ön teker, sonra da arka teker raya girdi ve bir anda yerde buldum kendimi :(

Yokuş aşağı hızım yüksek sayılırdı. Ellerimin üzerinde ve sağ dirseğimin üstüne düşüp sürüklendim. Eldivenin çok faydası oldu ellerde bir şey yok da sağ dirsekte biraz kanama oldu, Pansuman yapıldı. Yine de o şiddette bir düşüş için çok şanslıyım.

Buradan tramvay rayları konusunda herkesin dikkatli olması konusunda uyarayım dedim. Mümkünse ray bulunan hiç bir yola hele ki tekerleriniz inceyse asla girmeyin. Ben önce raylar üzerinde bir kaç geçiş yaptım ve güven geldi kendime, devam ettim. Ama maalesef tekerlekler raya bir girerse hem lastiği patlatma hem de düşme riski çok yüksek. İnce teker lastik değil de, mtb kullanıyor olsaydım yine de düşer miydim diye de merak ediyorum aslında?

Muhtemelen bu gün bu kazayı yaşamasaydım, aynı hatayı tekrar yapacaktım. Bu bana güzel bir ders oldu :)

Scudo

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
@mask

mtb lastikleri hızlı geçişlerde sorun yaratmıyor. Ama yavaş geçişlerde takıla biliyor.
Başınıza gelen bir olaydan ders çıkartmanız çok güzel, çok hoşuma gitti:D

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
İnce tekerlek bile olsa geçiş açısını biraz daha geniş tutarsanız herhangi birşey olmaz..ancak paralel olarak geçmeye kalkarsanız düşme yaşayabilirsiniz..

yunusdogan

Üye
Tepki
9
ah kardeşim bizim mağazada orda :D sırf sen düşsen gene iyi yunus polisler çatır çutur takla atıo oralarda :D

Furkan DURU

Forum Bağımlısı
Tepki
181
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. O tramvay rayları çok tehlikeli heleki yağmurlu günlerde :)

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Bu durumda tecrübe konuşur..Fethi ninde dediği gibi açıyı biraz daha büyük tutabilirdiniz,bu mümkün değilse ufak bi buny ile raylarda geçebilirdiniz.

bunlarda bi anda değilde zmanla oluca şeyler..zamanla kazanılmış refleks haline gelicek şeyler.

Kendinize iyi bakın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende bir 28 kullanıcısı olarak bu tip geçişlere çok dikkat ediyorum özellike yola paralel ızgara kapaklarıda aynı tehlikeyi taşıyor yüksek süratlerde öncelikle görebileceğimiz en uzak noktaya bakmalıyızki yaklaşmadan hemen durma imkanımız olsun bu tip geçişlerde paralel değil yatay geçişler en doğru olandır tabiki bisiklette her zaman olduğu gibi bu tür olaylarda zamanla tecrübeyle kazanılıyor geçmiş olsun.