Trainer ile elektirk enerjisi üretimi

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar merhaba indoor antremanlarımızda evde trainer ile antreman yaparken dönen makara veya dönen tekerleğin enerjisini elektriğe çevirmek bu sayede küçük elektronik wat ve volt derecesine uygun cihazları çalıştırabilir miyiz?
Biraz beyin fırtınası yapalım diyorum.
Konu ile ilgili arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirler mi?
Saygılar.
:in:

• Beğen
Tepkiler: Raven_35
Scudo

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Dinamolu radtoların çalıştığı gibi bir mekanizma yaparak pedal çeviriken ücretsiz olarak vantilatör,radyo vs. çalıştırabiliriz diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Niyazi ALTUN

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
bir ara benım de aklıma gelmıstı traıner ım olmadıgı ıcın uzerıne fazla gıtmedım:) .

bence uretecegımız elektrık o kadar da az olmayacaktır. ama traıner a bı alternator gıbı bısey baglamak yerıne yenı bı sıstem olusturmak gerek. cunku tra. enerjıyı baya soguruyor dıye tahmın edıyorum. uretılen elektrık bı kondasator kullanarak akude depolanabılır dıye dusunuyorum

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yapılmış örnekler var.İsmini hatırlayamadığım bir sporcu iyi bir antreman gününde 1,8kW/gün enerji üretebiliyordu trainer benzeri aletle.İnternette araştırıyım biraz belki bulabilirim.
4-5 saat süren uzun antremanlarda bataryada toplanan enerji baya bir işimizi görür.Önemli olan kayıpları indirgeyeceğimiz bir sistem olmalı.Örnegin;300 watt ile 3 saat antreman yapsak 900 watt enerji elde ederiz.Kayıpları indirgersek 50-100 watt'ı da kayıplara gitse 800-850 watt elimizde olur.Biraz pahalı olur gibime geliyor.Bir de 300 watt ile 3 saat antreman yapacak cengaver lazım:).

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Üretilebilir ancak ürettiğimiz bu enerji çokta işe yara bir enerji olmaz. Anca küçük ışıklar radyo gibi şeyleri çalıştırabiliriz. Ev lambası yakamayız, buzdolabı v.b çalışmaz çünkü bunlar ac akımla çalışır ve yüksek güç ister.

DC dinamo koyarsak içindeki kolektör ve fırçalarından oluşan düzenek yardımıyla Ac olan gerilim doğrulur. Bu sayede DC gerilim elde etmiş oluruz.

Ac gerilim üreteceksek bunun gücü de önemli, yüksek güçlü şeyleri çalıştırmak için dinamonun büyük olması ve çok hızlı dönmesi gerekir. Buda trainerler için imkansız.

Ac akımı geçelim, dc akımdan bahsedelim, örnek olarak 30 v dc gerilim üretmek ve depolamak istiyoruz, 30v luk bir dinamo piyasada 150 - 200 tl arası ve bunu da depolamak için bir akümüz olması lazım 12V 60A lık bir akü piyasada yaklaşık 230 tl civarında, elimizde olan dinamo 30v luk akü ise 12 volt, bu yüzden 2 tane akü lazım, ettimi 24v, dinamoyuda R devre ile sürersek 24V a indirebiliriz.

Peki sistemin fiyatı ne oldu dinamo+akü=330 tl. Demekki bu bize pahalı gelecek ama ürettiğiimiz enerji bizi tatmin edecek derecede olacak, ışıklar kesildiğinde her odaya koyacağımız ledleri uzun süre yakmayı sağlar, radyomuz çalışır.

Hatta yaptığımız bu sistemi op-amp larla zenginleştirip yükseltirsek ac gerilime çevirebiliriz, çok uzun süreli olmasada düşük güçlü ac aletleri çalıştırabiliriz.

Ama dediğim gibi bu tür dinamolar çok serttir trainerde bizi yorar, 24V u depolamak için çok uğraştırır, şimdilik bu kadar yeter :)

@Sertaç EKİCİ

1.8kW/gün çok yüksek bir rakam yanlışınız olmasın yada o sporcu lance olabilir :)

Şöyle söyleyeyim 330 watt ı açığa çıkarmak için 220V 1,5A lik ac gerilim dinamosu lazım ( P=UxI > 330=220x1,5 )

1Kw=1000 w; 1,8kW=1800w demektir 1800w açığa çıkarmak için 220V 8,18A lazım. 1800=220x8,18

Denklemler açık ve net :)

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Uygulanabilirligi bilemem, ama birimlerin hepsi birbirine karismis gibi :S

Watt guc birimidir, 300 watt ile 3 saat calisan kisi 300 watt-saat enerji uretir.

AC guc hesaplarini da faz farki bilinmeden nasil yapiliyor, devreler sadece rezistif mi varsayiliyor?

Bir de akilli sayac sistemleri var, trainer'la direkt alet calistirmak yerine sebekeye satma yoluna gitsek?

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@onur demirer
Cos f leri ortaya döküp kafa karıştırmamak için sadece güç hesaplamasını söyledim, elektrik uzmanlık alanım değil kusura bakmayın daha çok otomatik kumanda, otomasyon, robotik, plc v.b ile uğraşıyorum :) Eğer biliyorsanız ac de güç hesaplamayı yazarsanız hem sevinirim hem öğrenmiş olurum

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Valla ben de son devre dersimi ne zaman aldim hatirlamiyorum, ama cos f'yi bilen adam ac guc hesaplamayi da biliyordur tahminim;)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
Ali Menemen sıstemın malıyetı bakımından haklısın ama sankı bıraz karamsar dusunmussun gıbı gelıyor. 1,8 kWh bana da pek gercekçı gelmedı (bu ortalama 106 ekran bır tv'nın 5 saat calısmasına denk) ama "1 saat çevrilen pedal, evi 10 saat aydınlatmaya yetecek kadar enerji üretebiliyor.." dıyor asagıdakı lınkte. dıger lınkte de "Yemek fırsatı kazanmak için gerekli 10 Watt elektrik için 15 dakika pedal çevirmenin yeterli olacağını söyleniyor." saatte 40 Wh uretıyrsa 1800ü 45 saatte uretırız. iyi bir bisikletcı normal bırınden tahmınım 1-2 kat daha gucludur (dayanıklılık demıyorm.) bu da 15 veya 30 saat demek ki bu da imkansız gıbı gorunuyor. (tek olasılık oteldekı cıhazın dusuk verımlı olması o da olsa olsa ne kadar olur) kısacası 1800 Wh =:eek: <bıraz karısık oldu ama inş. kendımı anlatabılmısımdır :)>

gelelım saatte 40 Wh e her odada 2Wlık 2 led kullandıgımızı dusundugumuzde butun evı degıl 1 odayı 10 saat aydınltrz.

______faz farkı sehır sebekesınde sabıt degıl mıydı zaten ? guc = v i cosf yapıyoruz gıbı hatırlıyorum lıse bılgımle :)

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@tuninger_haa
Karamsar olmam her sistem de otomasyona geçmek istememden kaynaklanıyor, biz niye uğraşıyoruz bırakın makineler üretsin :D

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
1 saat boyunca bir insanın 1800 watt çıkarması imkansız.Bu sporcunun saatlik 300-400 Watt'la saatlerce yapılan antremanda ulaşılan değer.1800 Watt saat yapacak biri varsa süper insan olur.Kilo tutmaz adam.