Trafikte Tur Yapanlar İçin Aralarinda İletişim Kopukluğu...

Tepki
10
Bisiklet
Sedona
Arkadaslar düzenli olarak 3kisi haftanın en az 2gunu istanbul avrupa yakasında akşamları 20-25km tura çıkıyoruz.Trafikte kullandığımızdan aralamiza Araç girebiliyor.sollama yaparken arkadaki arkadaşlarla iletişimimiz kopuyor Arkadaki arkadasın .Zinciri atsa bizim ruhumuz duymuyor yani.sonra arakı bulasın ileriye mi gecti geridemi yoksa.
Bu durumun çözumu olarak ben şuan için İnternet özellikli ve internet paketi bulunan telefonlarımızdan Skype yada benzeri internet üzeri iletişim programları ve blutout kulaklık ile maksimum mobiliteli iletişim kuruyoruz.Yani iletişim ücreti ödemeden telefondan iletişim sağlıyoruz ama.
Bisikletlerimize monteleyebilecegimiz telsiz düşünüyoruz suan için.kullanan var mıdır acaba.birde telsizlere blutout kulaklık yada kulaklıklar mikrofon bağlana bilmektemidir bilgili arkadaslar bilgilendirirse sevinirim.
Saygilarimla...

Scudo

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Aselsan Cobra'lar sağlam telsizler. Ancak amatör bantta istanbul gibi bir şehrin içinde temiz kanal bulmanız neredeyse imkansız. Daha gelişmiş çözümler için de sertifika almanız gerekiyor. Bence şu anki çözümünüz olabileceğinin en iyisi.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben kız arkadaşımla kullanıyorum PMR telsiz.. Midland M48. 2 tanesini 40TL'ye almıştım, şarj aleti, kulaklık gibi aksesuarlarıyla birlikte.
Şu ana kadar sorun yaşamadık. Tek sorun kulaklığı biraz rahatsızdı. Fakat biraz daha masraf yaparak (link) da kullanılabilir.
Bu arada evet kulaklık mikrofonla beraber oluyor. Ama genelde, konuşmak için, mikrofonun üzerinde bir tuş var ona basmanız gerekiyor.

Ben sürekli ona basmamak için şöyle bir şey yaptım;
- O düğmeye sürekli basılı tutulması için bir cırt kelepçe ile orayı sabitledim (böylece düğme sürekli basılı halde kalıyor)
- Telsizden VOX ayarını aktif hale getirdim (Ses çıkardığınızda iletişime geçmeye başlıyor, onun dışında karşı tarafı dinliyor.)

Kanal konusunda da hiç sıkıntı yaşamadım açıkçası.
Kullandığım telsizin 48 ön tanımlı kanalı ve 38x8( tane de alt kanalı bulunuyor.
Yaklaşık 1,5 yıldır kullanma süresi içerisinde bir kere "Şefim o tarafa doğru geliyorlar, n'apalım, otopark dolu mu?" dediklerini duydum =). Onda da zaten otomatik arama moduna almışım yanlışlıkla telsizi, o yüzden olmuş.

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
merhaba! bende arkadaşlarımla telsiz kullanıyorum telsizimizin modeli aselsan cobra mt 975 telsiz sağlam şehir içinde 5 km bom boş arazide ise 12 km ye kadar çekebiliyor.Bisiklet üzerinde giderken tek eli bırakarak konuşmak sakat oluyor o yüzden telsiz için yapılmış olan kulaklıkları kullanmanızı öneririm.Kanal bulma konusu en kolay konu 8 tane ana kanal var ve istediğimizi seçip kodlamasını yapdıktan sonra (2 telsizdede aynısı olması gerekir) rahatça konuşabiliyorsunuz.ÖRn(8.KANAL 21 CTCSS KOD) VEYA (4.KANAL 56 DCS KOD) VE 81 TANE DCS 38 TANE CTCSS KODU VARDIR 2 KOD TÜRÜNDEN SADECE 1 TANESİNİ SEÇEBİLİRSİNİZ VE ANA KANALINIZI AYARLADIKTAN SONRA KODLARINIZI AYARLAYABİLİRSİNİZ ayrıntılı bilgi için ( (link) ) istediğiniz aselsan cobra modelini seçebilirsiniz ve kullanma klavuzlarına bakabilirsiniz( istediğiniz zaman bana ö.m atabilirsiniz ) aselsan telsizlere bluetouth yoktur ve standart kulaklık jack ları telsizle uyum sağlamaz telsiz için yapılmış olan kulaklıkları kullanmak zorundasınız

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Telsiz almak istemiyorsanız en ilkel yöntem çaldır-kapat tır ilkel ama işe yarıyor :D

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Gerçekten şanslıymışsınız. Ben küfürleşeninden uzun hava okuyanına; Gemi içindeki yönlendirmelerden şirinler müziğini "La ilahe illallah" şeklinde okuyanına kadar tanık oldum. :D

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
@Koray Uzun

hehe :) :D herhalde sizin telsiz analog ara kanal ayarlarını yapamamışsınız :) bilgisayara bağlayıp yapabilirsiniz

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
bu işi en iyi intercom tipi cihazlar yapar ancak fiyatı nedir, nerde satılır bilemem. bunun haricinde kulaklık ve mikrofon ile pmr tipi telsizler kullanılabilir. vox açılarak sadece konuşulduğunda sesin iletimi sağlanabilir. veya bluetooth aracılığı ile bu işin yapan telefon uygulamaları da mevcut, bunlar kullanılabilir.

Tepki
10
Bisiklet
Sedona
Sanırım Suan için 250mb İnternet paketi ile Kullandığım aylık maliyeti 10tl ve Bluetoot kulaklık desteklemesi açısından En mantıklısı Telefon + Yazılımlar.Tabi uzun Süreli düşünürsek Telsiz Daha mantıklı olabiliyor.Durumum El verdiğinde ancak geçiş yapabilirim.Çünkü Kulaklık ve Özel aksesuarları ile biraz daha tuzlu olarak karşıma geliyor.2 taraf için kulaklık düşünürsek 40-45tlden 2 adet 100tl ye yakın.Bir de Telsizide o kadar düşünürsek 200tl civarında bir ücret ile karşıma gelicek :( Sağlık olsun.Sonuçta bu bir lux değil trafikte kullanımda ihtiyaç durumu oluyor.İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar.