Trafikte bisikletin konumu nedir?

ERDEM ÖZDEMİR

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
Trafikte bisiklet süren bir sürücü yasal olarak hangi konumdadır,nelere dikkat etmelidir.Herhangi bir kaza anında ne yapmalıdır,kusurlu veya kusursuzsa hakkını nasıl arayabilir?

Scudo

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Şöyle bir yazı vardı nette :
Hollanda, Belçika, İsveç gibi Avrupa ülkelerinde bisiklet, trafikte büyük bir paya sahip olsa da ülkemizde buna yalnızca gıptayla bakabiliyoruz. Her ne kadar son yıllarda amatör bisikletle ilgilenenlerin sayısı artsa da bisikletin trafikteki payı %1'e ulaşmış bile değil. Elbetteki bunun en büyük nedenlerinden birisi bisiklet yolunun olmaması ve tembelliğe alışmış olan insanlarımız. Azınlık da olsak, çeşitli zorluklarla da karşılaşsak, bisiklete binmeye devam edeceğiz. Ancak bunu yaparken de her zaman için dikkatli olmamız gerekmekte.

Biz de trafiğin bir unsuru olduğumuzdan, trafiğin bellirli kurallarına uymamız gerekiyor. Yasalarca, bisiklet için belirlenen kurallar özetle şunlardır:

- Bisikletli, bisiklet yolunda, bisiklet yolu olmayan yerde yolun en sağından gitmek zorundadır.
- Bisikletli, trafikte en az bir eliyle gidonu tutmalı ve dönüşlerde koluyla işaret vermelidir.
- Bisikletle trafiğe çıkmak için 11 yaşını bitirmek ve sağlıklı olmak zorunludur.
- Bisikletli, şehir içi 40 km/s hız sınırına uymak zorundadır.
- Bisikletli, diğer trafik unsurlarının uymak zorunda olduğu tüm kurallara da uymak zorundadır ve bisikletlinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.

Yazılı kurallar dışında uymamız gereken, tavsiye niteliğinde bir takım kurallar daha vardır. Bu kurallara uyma zorunluluğu yoktur fakat uymanız can güvenliğiniz için önemlidir.
- Kaskınız olmadan ayağınızı pedala bile basmayın.
- Renkli kıyafetlerle ve geceleri yeterli ışık veren lambalarla görünür olun ama her zaman görünmezmiş gibi davranın.
- Ters yola girmeyin. Girmeniz gerektiğinde ise tek şeritli ters yollarda sağdan, çok şeritli yollarda ise sol taraftan gidin.
- Kavşaklara gelirken mutlaka hız düşürün. Geçme hakkı sizin olsa bile yolu kontrol etmeden devam etmeyin veya dönüş yapmayın.
- Arabalarla birlikte kırmızı ışıkta bekleyin. Kırmızı ışıktayken ışığın gerisinde kalın. Aksi taktirde, işaret vermeden dönen bir sürücü size çarpabilir. Geniş kavşaklarda karşıya geçmeniz gerekiyorsa yaya geçitlerinden yaya olarak karşıya geçin.
- Yol kenarında park etmiş arabalara fazla yaklaşmayın. Dikkatsiz sürücülerin aniden açtığı bir kapıya her an çarpabilirsiniz. Unutmayın, siz görünmezsiniz.
- Yola koşut mazgallara, çukurlara, cam kırıklarına ve diğer tehlikelere karşı gözünüzü dört açın.
- Alt geçit ve tünellere zorunlu kalmadıkça girmeyin.
- Motorlu araç sürücüleri ile yarışmayın.
- Sokaklara, trafiği ve tali yol bağlantıları yoğun olan caddelere girmemeye çalışın.
- Araçlara arkadan ve yandan fazla yaklaşmayın, kör noktalarında bulunmamaya çalışın.
- Kaldırımda bisiklet sürmeyin. Kaldırım, yayalar için ayrılmış yollardır.
- Yol kenarındaki ceplere, park etmiş araçların aralarına girip çıkmayın. Yolun genişleyen kısmı ve park eden araçlar bitinceye kadar olağan yolunuzda devam edin.
- Devamlı trafikteyseniz kendinize geniş açılı bir gidon aynası, hatta, ikinci ayna olarak bir de kask aynası edinin.
- Kendinize güçlü bir korna edinin veya gerekli durumlarda yüksek sesle bağırarak karşınızdakini uyarın.
- Trafikte görünmez olduğunuzu sakın unutmayın!

Kask kullanmanın faydalarını düşmeden çok daha önce trafikte görebiliyoruz. Kasklı bisikletçilere alışkın olmayan insanlarımız, kasklı bir bisikletli gördüğünde mümkün olduğunca uzağından geçmeye çalışıyor. Kaskınız olmadığındaysa çoğunlukla sizi sıkıştırıyorlar.

Bu kurallara sadık kaldığımız sürece, uç durumlar haricinde trafikte en güvenli şekilde yol alabiliriz.

Kaynak (link)

ERDEM ÖZDEMİR

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
Çok güzel bilgiler teşekkürler

Trafikte ilerlerken bir yaya birden önünüze atlıyor veya bir araç önünüze kırıyor çarpınca inip sen nereden çıktın diyor gerçekten bisiklet sürerken görünür olmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: malidemirhindi

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Yol ve şartlar uygun olup da motorlu araçla yarışmamış var mı aramıda ? :D Risk almayı sevmem ama trafiğin hızına ayak uydurabilmek için gerekirse hız yaparım

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
(link)
buna bir göz atın :)

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur İlker Gündoğdu

Otobuslerin yanindan gecerken o camdan sana yonelen bakislar yok mu.. :)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Batuhan Köksal
Öyle kardeşim :) Ama bzim tur bisikletleri öyle şekilli durmuyor yolcularınki gibi :D

ERDEM ÖZDEMİR

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
Evet herkesin gözü imrenerek üzerimizde oluyor

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şekilde bisikletli, böyle bir yol ayrımına geldiğinde hangi rotayı izlemesi gerekir?

Tecrübelerim 3 numarayı öneriyor.
1.Numaralı yolda gittiğimde,orta şeritten seyir halinde gelen araçlar yanımızdan çok süratlı geçiyor.İnsanın içi gidiyor,en hafif bir sürtmede bisikletli gidici gibi duruyor.
2.Numaralı seyirde ise araçlar hemen yavaşlamayıp önünüze geçip kırıyorlar.Daha geçen gün 2 numaralı yolu izliyordum,arkadaş bir araç geldi,aynadan bakıyorum sinyal bir şey yok.Rahatım soldan devam eder diye düşünüyorum,geldi önüme geçip sağa direksiyonu kırdı.Hızım yavaş olduğundan bende sağa kırdım.Allahtan sağımdan gelen başka araç yoktu,****nun yüzünden sağdan gelen araçla kaza yapma tehlikesi içine giriyorsun.Baktım kulağında telefon basıp gitti.Bir dahada 2 numarayı kullanmam arkadaş.
3. numara sizi yolunuzda duraklamanıza sebeb veriyor,dönüşe gelince durup geriye bakıp hiç araç yoksa devam ediyorsunuz.Burada da bir tehlike var,eğerki dikkatsizliğinize gelip arkaya sık sık bakmadan son anda sola kırıp geçmeye kalkarsanız ve yanınızdan araç gelirse gameover...Hatta tam dönecekken kesinlikle bir daha bakın.benzeri başıma geldi.gözlük aynası kullanıyorum 3 numaralı yoldayım,baktım arkamda araç falan yok,birkaç sn daha gidip dönmeyi planıyordum yanımda bir taksi geçip gitti.nereden çıktı,hangi ara geldi belli değil.ben 3 numaralı yolu öneriyorum ve bundna sonra o rotada giderim,taki kavşağa çok az kalıp arkada hiçbir araç yoksa 1den devam edene kadar.

Sizin bu gibi durumlardaki rotanız nedir,sizce hangisi daha doğru?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Angaralı Barış
sağına girecek kadar veya arkandan gelecek kadar hızını düşürmek istemedikleri için seni sollayıp az ilerinden sağa dönmeye çalışıyorlar.buna çok rastladım hocam,tabi adamına göre değişir ama böyle bir davranışları var sürücülerin genelde.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3
Hatta bisikletten inip ,kontrölü sağladıktan sonra bisiklet elimde geçerim.

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben hızıma göre tercih yapıyorum eğer hızlı isem 1. yolu kullanıyorum eğer hızım düşükse yolun kenarında iyice yavaşlayıp hatta durup kontrol ederek 3. yolu kullanıyorum

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
Olmasi gereken 2 numarayi uygulamak. Sahil yolunda ilerlerken 2 numarayi uyguluyorum .Bisikletin serit kapatip gitme hakki var; su durumda arac oldugumuzun farkina varmiz gerekiyor. Ulkemizin gerceklerinde 3 numarali yolu secip, durup, bisikletten inip, karsiya yuruyerek gececek cok bisikletci olacaktir.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Güzel konu,güzel soru:harika:
Arkanızdan akan trafiğin ne durumda olduğu önemli..
Eğer arkanızdan deli gibi gelen araçlar varsa,3 numara..
Eğer kontrollü şekilde,biraz da yavaş gelen araçlar varsa 1 numara..
2 çok tehlikeli..

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet-
benimki 1 oluyor. ayrıma geldiğimde daha mesafe varken arkama bakıyorum fırsatını bulduğum anda sola atıyorum kendimi. aksi halde çoğu zaman durup bisikletten inmek gerekiyor ki bu hiç işime gelmez o yüzden genelde süratli gidip erkenden sola geçip devam ediyorum.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda
“Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.”

''Karayolunda en sağ şeridi kullanır'' ifadesi ile 1 ve 2 numaralı kullanımlar uyuşmuyor.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben genelde 2yi yapıyorum. sol kolumu yana açıp sürekli yukarı aşağı sallıyorum. tabi bunu tüm kontrolleri yaptıktan sonra ve bu geçişe uygun ortam varsa geçişi yaparken yapıyorum. 2 ay önce buna rağmen öküzün teki beni farketmedi solumdan öne kıracaktı ben de mecbur sağa kırdım ama öküz iyi öküz çıktı da beni son anda farketti ve korkudan dönüşü yapmaktan vazgeçti. vazgeçmese muhtemelen sağ ön çamurluğa yapışacaktım.

bu korkunun üzerine ben de 3 numarayı daha çok uygulamaya başladım.