Trafikte bisiklete saygı hakkında ne düşünüyorsunuz..?

Alpay ipekgil

Daimi Üye
Tepki
284
Ben bir bisiklet kullanıcısı olarak ne yayalardan nede taşıtlardan bir saygı görmüyorum:boese157: .Aksine bisiklet yollarında yayalar ya birşeyler satarlar yada yürürler:mad: .Araçlar ise bisikletin ne kadar yakınından geçerlerse okakar kendilerini maharetli sanırlar:eek: .Sözümüz meclisten dışarı.Herkesi genellememek lazım hoşçakalın

Scudo

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
çok normal insanlar normalde bile birbirine saygı göstermiyo.
onların dilinden konuşmak gerekiyo biraz. trafikte biraz kurt olmak gerekiyo
kimsye kalkıp bi şey anlatamıyosun seni anlıyacak adam pek çıkmıyo.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yol istenmez, yol alınır :)

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
valla oluyor,yıllardır yollarda kullanıyorum, kavşaklar haricinde yolu hep kendim almışımdır. oyle aman aman bir kaza tehlikeside atlatmadım. arkamda araç varsa sapaklarda işaret veriyorum sürücüler için iyi bir uyarı oluyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hocam çok mühim bi konuya değinmişsiniz bende fazla saygı görmüyorum ama alıştım

bide bu arada trafiği yanlış yazmısınız tırafik yazmışsınız

alaskha

Üye
Tepki
54
walla insanından insanına değişiyor
anadolu feneri gezimizde arkadaşımla beni bi dengesiz eziyodu.
ama yol veren anlayışlı vatandaşımız da çok.
ben bu konuda olumsuz düşünüyodum fakat ışıkta bile yol verenlere şahit olunca genelleme yapmanın doğru olmayacağına inandım.
ama insanımızın daha çok öğrenmesi gereken şeyler olduğu da bi gerçek

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Turkiye'de insan insana saygi gostermedikten sonra bisikletliye saygi beklemek bosuna bence.

Altinda iyi bir arabasi olan genelde kendini kral yerine koyunca isler degisiyor malesef:rolleyes:

Yol istenmez,alinir mantigini uygulamadim ama uygulayan arkadaslarim hala hayattalar:p

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
bencede trafikte saygılı olmayı denemedim deil fakat bu seferde seni çok afedersiniz çok yumuşak görüp yanaşıyor yanına arabayla nerelisin şimdi kaç yapıon bilion mu ne kadara aldın bunu gibi sorulara maruz kalıosunuz ki ben artık böyle soruları cevplamaktan bıktım. artık onlar gibi davranıorum gayet iyi anlaşıyoruz o bana yol vermio bende ona yol vermiorum o bana bağırıyo ben ona stres atmışta oluosunuz ama bazen bağırmakla kalmayıp arabadan bi hışımla inip üzerinize doğru koşuyorsa antremana erken başlamak zorunda kalıosunuz :) hele kütahyada hele adamın yanında eşi veya kız arkadaşı varsa yandınız resmen kaçamazsınız :)ben arabanın sağ koltuğuna bakıorum bağırmadan önce ;) geçen sene yasin abimle yol antremanından sonra çarşının içinden geçerken tam döneceğimiz bir yerde uzun bir korna sesi yasin abim dayanamadı bastı lafı adamdan ses yok şaşıracaktım ki araba yanımıza yanaştı camdan silah çıkardı herif çarşının ortasında soğuk sular boşandı üzerime aha ölücez die tam o sırada kırmızı ışıkyandı ve herif durdu baktık ki ileride polis var dururmuyuz polise anlattık derdimizi adamı çektiler sağa silahın ruhsatını istediler herif tedarikli çıktı verdi ruhsatı adama izah ettiler bunlar sporcu falan filan biz özür diledik o da diledi:) işi tatlıya bağladık şükür

kıvanç kaynak

Forum Demirbaşı
Tepki
98
saygımı bu sözcüğü söferlere sorsak çoğu büyüklere saygı mı der.Bence trafikde sadece bisikletçiye değil yayaya bile saygı yokken.Bir perşembe akşamı tur yapıyoruz ender amcam kasisden biraz hızlı geçince arkadaki lambası düştü bende hemen durdum lambayı almaya gittim bir jep geldi ben aelimi kaldırıp dur dur dedim adam tınlamadı çatırt diye üstünden geçti eve geldik üstümü çıkarırken içimden lambanın parçası çıktı bence trafikde saygı diye bir kavram yok abi sende çok büyük bir tehlike atlatmışsın

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
ne yazık ki kent planlarında çoğu zaman bisiklet yolu önerilir ama rant ve maliyet nedeniyle geri çevrilir ve güvenli bisiklet yolları öğrenci projelerindeki hoş anılar olarak kalır..bisiklet kültürünüya da diğer sporlara dair açıyı çocukken kazandırmazsak, sonuç böyle oluyo..:)

• Beğen
Tepkiler: Alican

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Valla ben buraya geldikten sonra, Turkiye'ye dondugumde ne yapacagimi dusunuyorum...:(

Burada ulkenin her yerine her ana caddesine , her caddesine, her sokagina bisiklet yolu var...Ve isiklari ve tabelalari ve suruculer ve...ve..ve.....
Otomobbille bisikletli birine carpmak degil, dokunani yakiyorlar...
Ve hepsini gectim mutis bir saygi var...
Hayatimda ilk defa bir Sehirici otobusu bana yol verdi, soka girdim:p
Bunun olabilecegi %0,01 orani ile yasiyorum Turkiye'mde...

Neyse...Sonucta Turkiye'de 50 sene sonra goremeyecegim seyleri yasiyorum...
Donunce yine ayni terane...:(

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Hangi konuda saygı var ki? Bu konuda saygı arıyoruz...

Okullarda saygı (ve ahlaki erdemler) hususunda herhangi bir ders yok...

Yayalar bisikleti araç yerine koymuyor. Kendilerini bisikletin önüne atıveriyorlar. Bunun sonunda azıcık yakınlarından geçseniz (özellikle bayanlar malesef) ciyak ciyak arkandan bağırırıp seni millete rezil ediyorlar. Duyan da sarkıntılık yaptın sanıyor...

Arabaları konuşmaya gerek yok... Aynen dediğiniz gibi rüzgarını hissettirince kendini mutlu sanıyor. Hele bir de yanına yanaşıp "Kapışalım mı" havasını alanlar var ya, kopartıyolar beni... Kardeşim senin dengin ben miyim D)

Yalnız "YOL İSTENMEZ, YOL ALINIR" felsefesine katılmıyorum.
Eğer böyle yaparsak bizim de o saygısızlardan farkımız kalmaz...

Yok; bu sözü başka bir mana da kullandıysanız: O zaman ben anlayamadım, biraz açıklama yapılmasına muhtacım...

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
size katılıyorum, yayalar da araçlar kadar tehlikeli, sanki bir anda kanatlanıp, hissettirmeden geçermişiz gibi atlayıveriyorlar önümüze..keşke beden eğitim derslerinde deli gib mendil kaptırtmak ya da koşturmak yerine, biskletle turlar yapılsa, farklı displinlere de ucundan bulaşılsa...eh öğretmen ya da aday arkadaşlara önerimiz olsun, hatta onlardan talebimiz...:)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@nuhcan

Turkiye'de malesef boyle...
Isteyip bekleyince yaklasik 3,5 saat bekleme zorunlulugu cikiyor...
Toplumun belli bir kesimi buna alismali (gecis haklari, isiklar, nezaket !!!(ki en olmayani)...
Ondan sonra o kural, yani ''yol istemek'' goz onunde bulundurulabilir...
Bunlarin hepsi egitimle olacak falan desemde bunlar zaten ben kendimi bildim bileli soyleniyor...
O yuzden benim fazla bir beklentim yok...
Elimden geldigince nezaketliyim..
Nezaketimin karsiligi gelmedigi surece, yolu istemem...Alirim;)

**: Toplumun belli bir kesimi = Egitim duzeyi iyi yada kotu olsun kural tanimayan kesim...(%80)

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@alpay ipekgil

abi valla haklısın yani arabası olan kendini kral ilan eder oldu bisikletlileri takan olmuyo bende değişik eylemlere çıkmaya başladım mesela en son dünm akşam dar bir yolda arkadan kamyonun biri sıkıştırdı bende çaktım işareti vurdum pedalın dibine :) hızla uzaklaştım yakalayamadı :) yük kamyonuydu heral basamadı ama yaptığıda gerşekten terbiyesizlik zaten kenardan gidiyorum öküz gibi korna basıyo daha bunlardan eskiehirde bi dolu var hayır bende gün içinde meslek gereği araç kullanıyorum ama bisikletli arkadaşlarıma saygıyı elden bırakmıyorum beklediğim bile oluyo yavaşlamak zorunda kalsam bile ne var yani ölürmüyüm beklesem :)

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
Biz trafikte saygı değil alay konusu oluyoruz.Kasklı ya da taytlı bir bisikletçi görünce bütün gözler onun üstüne yöneliyor.Alay konusu oluyor.Sağdan gidiyoruz soldan git diyorlar.Trafikte bisikletle soldan mı gidilir yahu:boese157: :boese157: :boese157: