Trafik kurallarına uymayanları ihbar etmek

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Merhaba arkadaşlar,

Konuyu tam olarak nereye açacağımı da bilemedim fakat diğer başlığı altında olmasını uygun gördüm. Neyse konu şöyle; hepimiz gerek yaya gerek bisikletli olarak , bazen de araç sürücüsü olarak , bir şekilde trafikte bulunuyoruz. Trafikte gördüğümüz kurallara uymayan insanlardan hepimizin rahatsız olduğu konusunda şüphem yok. Özellikle bisiklet sürücüsü bir insan daha çok dikkat eder kurallara, ya da etmesi gerekir. Ben gördüğüm kural ihlallerini, mümkün olduğunca 155i arayarak ihbar ediyorum. Kırmızı ışık ihlali olsun, tehlikeli sürmek olsun (makas dedikleri), her türlü trafik kuralı ihlalini gördükçe 155i arayarak ihbar etmeye çalışıyorum. Bir keresinde hattaki memur ihbar ettiğim kişinin bu ihbar sonucu ceza alacağını, itiraz etmesi durumunda da beni mahkemeye çağıracaklarını belirtti ve tekrar sordu ihbar etmek istiyor musunuz diye. Tabi ki evet dedim. Bu bilgiyi de vereyim istedim ki bu sürecin neresinde bulunduğumuzu da bilelim. Ben bu ihbar konusunu emniyete de yazılı olarak sordum, araca kamera taksam aldığım kayıtları size yollasam nasıl bir işlem uyguluyorsunuz diye sordum ve şu cevabı aldım.

İl Emniyet Müdürlüğümüze ilettiğiniz 08.02.2014 tarihli internet mesajınızda, kural ihlali yapan araçlar (Kırmızı ışık ihlali vb.) kamera kaydına alıp Müdürlüğümüze gönderdiğiniz taktirde cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağı hakkında bilgilendirilmek istediğiniz anlaşılmıştır.
Trafik kural ihlalleri ile ilgili şikayet ve ihbarların, olayın meydana geldiği zaman içerisinde 155 numaralı polis ihbar hattına, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze, trafik ekiplerimize bildirilmesi halinde ihbar konusu trafik personelince değerlendirilerek aracın takibi yapılmakta ve araç alındığında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yasal işlem yapılmaktadır.
Ayıca yapmış olduğunuz ihbarı delillendirecek nitelikte fotoğraf, kamera kaydı vb. görüntüler elinizde mevcut ise tarafımıza göndermeniz halinde aracın alınması beklenmeksizin plakasına gerekli cezai işlem uygulanacaktır.
Rica ederim.

Yani bu demek oluyor ki, arabamızda, bisikletimizde bir kamera bulunsa ve kural ihlali yapan aracın görüntüsünü emniyetle paylaşsak, direk ceza uygulanıyor. Benim yaşım 25 olduğu için fahri müfettişlik alamıyorum ama bu şekilde de bir nevi fahri trafik müfettişi olabiliyoruz :) Şimdi bana emekli albay mısın olm işin mi yok diyen de çıkabilir :) Toplumun cezalarla belli bir trafik bilincine gelmesinin şart olduğunu düşünüyorum.

Paylaşmak istediğim bir bilgiydi bu.

Selamlar.

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Sizi tebrik ediyorum. Bence gayet doğru bir davranış içerisindesiniz. İnsanlarımızın biraz kurallara uyma alışkanlığı kazanması gerek. Cezai yaptırım bunun biraz zorlaması. Gönül ister ki kimse maddi bir külfet olmadan bu alışkanlıkları kazansın ama etrafına zarar veren kişiler gerekirse maddi külfetlerin altına girmeli. Size bir de sorum olacak acaba bisiklet yoluna park etmiş olan bir aracın fotoğrafını çeksem nereye nasıl ulaştırmam lazım? Bazı arkadaşlar böyle girişimlerde bulunmuşlar ama bir sonuç çıkmadığını falan söylemişlerdi.

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Ömer Bey,
Daha önce görüntü göndermeyi hiç denemediğim için tam olarak nereye gönderilmesi gerektiğini ben de bilmiyorum. Benim bu araştırmaya girme amacım , araç içi kamera taktırıp haftada bikaç saat ayırıp bütün kaydettiğim ihlalleri emniyete göndermekti fakat kamerayı falan henüz takmadığım için sadece telefon ihbarlarım var :) Benim emniyete yazdığım yer websiteleri üzerinde iletişim formu tarzı birşeydi ama bana cevap bursatrafikdnt@egm.gov.tr mail adresinden geldi. Sanırım bursa için bu adrese gönderilen görüntüler işleme girecektir. En azından bu adrese değil a adresine gönderin tarzı bir cevap gelir.

Aslında aklımda emniyet için mobil cihazlarda kullanılabilen bir uygulama fikri var. Bunu emniyete öneri olarak sunmak lazım :) Emniyet hizmetlerine ulaşabileceğimiz, hem onların da insanlara yenilikleri,haberleri,uyarıları gönderebileceği akıllı cihazlar için bir uygulama güzel olur. Mesela bisiklet yoluna park eden aracı direk uygulamadan ihbar bölümüne girip fotoğraf çekip ihbar etmek güzel olurdu :)

Neyse fazla uzattım :)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
verisakeet adlı üye bu konularda baya tecrübeli. Kayıt falan alıp emniyete gönderdiğini biliyorum. Konuyu görürse bizleri de aydınlatır.

• Beğen
Tepkiler: perizag

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Hüseyin Külcüoğlu

Ben de tecrubelerimden bilgi vereyim. Benim gonderdigim adres (link)
Cevap gelmedigi oluyor. Sordugum vakit, cevap alamasaniz da gec de olsa islem uygulanir demislerdi. Ben de inanmak isterim tabii buna. Cok basit ya da ufak seyler disinda tum ihlalleri ihbar ediyorum. Kask uzerinde ve bisikletin arkasinda kamera oldugundan bu tarz durumlarda plaka yakalamak cok kolay oluyor. Uyardigim insanlar da oluyor, tum yol boyunca elinde telefon, ya da kirmizida tehlikeli gecenler vs, kibarca uyardigimda "sanane, isine bak" lafi karsisinda kamerayi gosterip gonderdigimi soyleyince tavirlar degisiyor.

Video koyarsaniz kimse ilgilenmiyor, 4 adet bariz belli eden ekran goruntusunu kolaj yapip bir jpg dosyasi olusturuyorum, asama asama kural ihlali kanit olarak sunuluyor bu durumda. IETT araci soz konusu ise, mutlaka donus aliyorsunuz. Sadece yazili kurallar degil, beni durak ile arasinda sikistiran 2 otobusu gondermistim. Birisine ceza kesilmisti, digeri uyarilmisti. Kanit gorsel olmadan da uyarabiliyorsunuz ancak bir ise yarayacagini zannetmiyorum. Ben de 31 yasindayim fahri mufettis olmam mumkun degil ancak olsaydim muhtemelen ceza kesmekten kendi hayatima vakit bulamazdim :)

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletli ihlal yaparsa ne olacak :D ?

Tepki
63
Bisiklet
b'Twin
Küçük bir şehirde yaşıyorum, mobese kameraları bir yana mağazalarda bile kamera pek bulunmuyor, ( gerçi yaşlı nüfus oldukça kalabalık ve pencere kenarında oturanların hepsi bir mobese gibi :) Çöp, trafik, çevre vs. herhangi bir yanlışınız olursa hemen ihbar ederler :D ) . Burada küçük yaşta kafalara işlendiği için insanların hoşuna gitse de gitmese de kurallara uyar, tabii ki kuralları ihlal edenlerde var, herkes sütten çıkmış ak kaşık değil.

Kırmızıdan yeşile dönen ışıkta, öyle hemen kornaya basamazsınız ( öndeki sürücüyü paniğe sürükleyebilirsiniz, şikayet edilebilirsiniz hemen ), ne bileyim aracınızı park ederken bir araca hafifçe çarptınız, ya da bir ağaca çarptınız, hafif bir zarar vermişseniz ve durumu polise bildirmeden ortadan kaybolayım derseniz, büyük ihtmalle yaşlı mobese teyzeler sizi görmüştür ve okkalı bir ceza yemiş olursunuz ( o çarptığınız bir insan olabilirdi ve siz durumu bildirmeden olay yerini terkedebilirdiniz ). Bunlar bilindik tecrübe edilmiş durumlar.

" Tekdir ile uslananı etmeli takdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ", bunu duymayan yoktur herhalde :) Buradaki kötek, dövmek yerine bahsettiğiniz gibi ihbar etmek olursa güzel olur :) Bende düşüncenizi destekliyorum, nihayetinde bir arada yaşamayı öyle ya da böyle öğrenmek gerekir.

• Beğen
Tepkiler: perizag

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
@verisakeet

Güçlerimizi birleştirelim hocam :)

O zaman sizden alınacak öneriler başında kullandığınız kameralar gelsin :) Kullandığınız kamera nedir acaba ?

@Ali Ceylan

onları hiç anlamıyorum zaten Ali Bey

hem ağlıyoruz adam yerine koyulmuyoruz diye trafikte, sonra bakıyorsun kendi kurallara uymuyor.

• Beğen
Tepkiler: verisakeet

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@perizag

Kamera cok uzun bir arastirma gerektiriyor aslinda. Ucuz kamera icin aliexpress, gidon ustune basit bi kamera is gorur. Iyi kamera icin markalar belli zaten. Kask ustunde gopro kullaniyordum, sekil acisindan bikmistim, contour+2 ye gectim, arkada cin mali HD bir kamera kullaniyorum.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@perizag

En dogrusunu yapiyorsunuz. Ben elimden geldigince bunu kendim uygulamaya calisiyorum. Bisikletliyken o kadar kolay olmuyor ama arabaliyken cok sik uyguluyorum.

Bilenlerler bilir, yeni acilan Zorlu Center'in orada yeni bir kavsak var. Bu kavsaga Garanti Bankasi ve Microsoft servisleri basta olmak uzere bir cok arac tersten giriyor (tersten girince Buyukdere caddesine kadar gidip U yapip donmek gerekmiyor, direkt cevreyoluna baglanabiliyorlar. Ama normal trafikte kaybedecekleri 15 sn, sikisik trafikte max. 10 dk) Ve ben her gun -evet her gun- o kavsajkta karsidan ters yonden bir arac geldigini gorunce onunde durup geri gitmesini istiyorum. Eger gitmezse fotografini cekiyorum. Once pek anlamiyorlar, sonra kufur ediyorlar. Sonra egm.gov.tr'ye gonderiyorum. Bir cevap gelmedi simdiye kadar gerci. Hizimi alamayip BIMER'e de yazdim. En sonunda gecenlerde orada is cikis saati bir ekip arabasi gordum.

Ama ekip tabi surekli bulunamiyor. Hala kural ihlali yapiliyor o kavsakta. Hala cekmeye devam ediyorum.

Medeni sekilde yasamayi, kendimizi cok zeki sanip baskalarinin haklarini afiyetle yemeyi marifet sanmayana kadar da bu odunlarla mucadele edecegim.

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Bizlerin çabası da fayda eder fakat en önemlisi trafiğin düzene girmesi için devletin işe el atması. Malesef bu yok. Daha geçen hafta Bursa'da izmir yolunda bir araç otobüs durağına girdi ve 2 kişi hayatını kaybetti. (link)

Tepki
95
İsim
Burak
Bisiklet
Mosso
Konuyu biraz geç gördüm ancak bu konuda biraz olsun gelişme var bence özellikle bursa nilüferde bisikletli trafik polisleri bulunuyor pilot bölge olarak burası seçilmiş sanırım bir kaç yıl içinde tüm şehirlerde göreceğiz ve eklemek isterim ki kurallara uymayan birinin plakasını alıp bildirirseniz ilgileniyorlar

• Beğen
Tepkiler: frkn9119

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link) bu linkten fotoğraflı olarak bisiklet ve yaya yollarına park edenleri ihbar edebilirsiniz. Tarayıcınızın sık kullanılanlar kısmına ekleyiniz.

• Beğen
Tepkiler: Barış Onur
Tepki
31
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
1 Mayıs günü Küçükyalı sahil bisiklet yolunda arabalar park etmiş yolu kapatmışlar. Alo 155 durum bu ihbar yapıldı, tur dönüşte bir tane araba kalmamış bisiklet yolunda.

@Ömer KARAN

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN
Tepki
95
İsim
Burak
Bisiklet
Mosso
Ataevlerde ve Ertuğrul kentte benim bildiklerim ataevlerde olan ali karasu lisesini az geçip şaypaya doğru giderken solda ertuğruldaki çocuk hastanesinin karşısı başka yerleri var mı bilmiyorum

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Geçenlerde bu konuyla ilgili yerel gazetelerden birinde haber vardı. Linkini bulamadım şimdi ama duyuruyu kaydetmiştim. Şöyle diyor:

Trafik kural ihlallerine ilişkin olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’müze vatandaşlar tarafından BİMER(Başbakanlık İletişim Merkezi), Emniyet Genel Müdürlüğü Web Sitesinde bulunan “155 Online İhbar” hattı, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Web Sitesi, Eskişehir Valiliği Web Sitesi vb. alanlardan e-posta ihbar mesajları gönderilmektedir.

E-posta ihbar mesajları ekinde ayrıca söz konusu ihbara ait fotoğraflar da bulunmakta olup, bu mesajlar ile trafik cezası yazılabileceğine ilişkin vatandaşlar arasında doğru olmayan bir kanı oluşmaktadır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 5, 6, 114 ve Ek-6’ncı maddelerinde, trafiğin kimler tarafından denetleneceği, cezai işlemlerin ne şekilde yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Buna göre;
- Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik kuruluşları görevlileri,
- Jandarma trafik birimi görevlileri,
- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ilgili personeli,
- Fahri Trafik Müfettişleri dışında Kanunda belirtilmeyen kişiler tarafından trafik denetimi ve suç tespiti yapılması mümkün görülmemektedir.

Bu nedenle;
Vatandaşlarımız tarafından trafiğin denetlenmesi veya suç tespiti yapılması, trafik kural ihlallerinin fotoğraflanması ile yapılan ihbarlara cezai işlem yapılmamakta, 155 ihbar hattına yapılan şikayetler mümkün olan en kısa zamanda değerlendirilerek, trafik kural ihlalinin görevlilerimiz tarafından tespit edilmesi durumunda gerekli cezai işlemler yapılabilmektedir.
Kamuoyuna Duyurulur.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

İle göre farklı uygulama mı yapılıyor yani şimdi?

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
@Serden Us Valla hocam konuyu hortlatmissin ama bi baktim benim yazdigim mesajda bana emniyetten gelen cevap neydi diye. Dediklerine göre görüntülü kanit olursa ceza uyguluyorlar , bu Bursa icin gecerliydi. Belki ile göre farklilik gösteriyordur bilemedim

• Beğen
Tepkiler: S26

Mishkin

Üye
Tepki
2
İsim
Emir
Bisiklet
Kron
Merhaba, bizde veliefendi-bakırköy yolunda ki bisiklet yoluna park eden araçlar yüzünden bir gün yeter artık dedik ve 2-3 adet fotoğraf çektik. Çektiğimiz fotoğrafları iphone larda (androidlerde de olabilir bilmiyorum) İstanbul Polis diye bir uygulama var onun üzerinden açıklamalarını da yaparak gönderdim. Yaklaşım 2 hafta sonra mailime İEM'den mail geldi. Yapılan şikayet üzerinde tespit edilen 5 araca cezai işlem yapılmıştır diye. Daha sonra aynı programı kullanarak oturduğum yerde kaldırıma çıkıp park eden bir insan evladının arabasını çekip şikayet olarak gönderdim. Bana fotoğraf ile cezai işlem yapamıyoruz diye mail attılar. Gerçekten net bir prosedür olduğunu sanmıyorum. Kafa karışıklığına yol açıyor.

• Beğen
Tepkiler: S26