Toz Tutmayan Zincir Yağı Tavsiyesi

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Arkadaşlar daha önce kullandıgımız yaglar genel olarak zincir yağı olsalarda alt seviye sıradan yaglardı.

Zinciri yagladıktan sonra daha ilk sürüşte su teması ile özelligini yitiren ve hafif dag bayırda üzerini toz kaplayan yaglar. Bu yaglardan bıktım diyebilirim sürekli sil tekrar yagla.

Teflon içerikli zincire yapısan su temasında hemen bozulmayan ve toz tutmayan yaglar oldugunu gördüm biraaz arastırdım e tabi cesit cok. finishline dry tube isimli bir yagın testinide gördüm fakat vites gecişlerinde iyi ama tozlu ortamlarda toz tutuormus.

(link)

Linkteki motor zincir yagını gördüm soncuta zincir kırmızı renkli teflon özellikli ve toz tutmadıgı yazıor özelikleri arasında.

Bu yag hakkında düşünceleriniz ve toz tutmayan yaglar arasında önerebileceginiz neler var ?

Scudo
Tepki
40
Bu yag guzel gozukuyor fakat toz tutmayan yaglar hakkinda deneyimi olan arkadaslar varsa dinlemek isterim. Hangisini alsam diye kararsiz kaldim..

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Toz tutmayan zincir yağı arıyorsanız Würth'ün Drylube yağını kullanacaksınız. Motorsikletler ve bisikletler için özeldir. İçeriğinde teflon ve balmumu bulunur. Sıvı olarak nüfus ettiği zincir üzerinde 30 saniye içinde uçucu maddesi uçar ve donar. Elinizi sürdüğünüzde dahi elinize bulaşmaz dolayısı ile toz toprak yapışmaz, sıcakta sıvılaşmaz ve sıçrama yapmaz. Yalnız zincirinizi sık aralıklarla bu yağ ile yağlamanızda fayda var :in:

(link)

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Kendi kullanarak deneyiminizi mi paylasıyorsunuz yoksa sizinkide duyum ve özellikler üzerine mi?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
(link)
bence bu konuyu bir okumalısınız.Boranın hazırladığı bu sunum çok güzel bilgiler içeriyor.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Teşekkür ederim herkese bilgiler için würthün yagını temin edip deniycem en kısa sürede.

Tepki
12
Yağ olarak su an motorexin kuru ortam ıçın olan yağını kullanıyorum... Finish line da denedim ikiside aynı kalitede toz tutma meselesine gelince her iki yağı kullanırken arazide dolaştım arazi şartlarına bağlı olarak genelde zincirim tozlandı fakat yağların kuru ortam yağı olmasından dolayı üzerine basınçlı su tutulduğunda çok kolay temizlendi... Bence her şeyi yağdan beklememek lazım sadece yağ kullanımı ıle zincirin kirlenmesini önleyen yağ varsa bende kullanmak isterim zinciri belirli aralıklarla temizlemek gerektiği düsüncesindeyim...

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
makine yağı denilen piyasa 1 tlden yağlar acayip kötu yav 2 seferdir deniyorum sonunda beni zolayan şey olduğu farkettim çok toz topluyor ve zincir dişlilerden ayrılmıyor sanki yapışıyor ilk seferinde bisiklet komple yıkadım yok yağdan olmaz bişey sürtüyordur diye düşündüm ikinci defada yağladım ve temizleyince farkettim çok farkediyor çekişi düşürüyor fren balataya sürter gibi yavaşlatıyor sizi
düz yol sayılabilecek yerde ön dişliyi 1 e geçirek kadar zorluyor
kaliteli yağ arayışına girdim ve bu konuda buldum kendimi :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
zincir yağından ziyade zinciri nasıl yağladığımız da önemli. son birkaç sefer, zinciri yağladıktan sonra peçete ile tamamen kuruluyorum. sadece baklaların arasında yağ kaldığında emin olana kadar. zincirin yan yüzeylerinin yağa ihtiyacı yok. sadece aradaki baklaların ihtiyacı var.

nekadar az yağ okadar az toz :in:
250 kmde bir bu işlemi yapıyorum. yani haftada 1 diyebiliriz

Tepki
8
İsim
HASAN
Bisiklet
Kron
merhaba arkadaşlar, 2001 yılında bianchi önden amortisörlü bisiklet almıştım eskitemedim ve şuan kron xc 250 1-2 gün önce aldım.. şunun için dedim yıllardır eski bisikletime tüfek ve tabanca temizleme ve koruyucu bakım yağı kullandım en ufak bir sıkıntı yaşamadım , göbeklere ise sudan etkilenmeyen gres yağı kullandım. özellikle koruyucu yağı tüm gövdede kullandım ve yaklaşık 13 sene o bisiklete bindim gitmediğim yer kalmadı tek bir pas ve bozulma olmadı, sadece değiştiğim lastik papuç ve fren teli oldu :D

Tepki
21
Bisiklet
Sedona
Şu paslanmama olayında kullandığınız malzemeler nelerdir yazabilir misiniz :)

Tepki
8
İsim
HASAN
Bisiklet
Kron
her av bayisinde bulabileceğiniz gun tec ve beretta nın temizleme ve bakım yağı dikkat edin "silah bakım ve pas koruma olacak" diğer bazılarında yağ temizleme özellikli olanlar var dikkat edin ..

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Hortlatalım lütfen
Aynı konudan muzdaripim güncel önerilerinize açığım

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Erdem Topal

Aktif Üye
Tepki
461
Elimde fazladan 2 adet mucoff wet lube 120 ml var. Ankara ici elden alabilecek varsa delta fiyatının 10 tl altına verebilirim.

Erdem Topal

Aktif Üye
Tepki
461
@Afyon35 hocam bu zincir wet lube. Tani bemli ve ıslak surusler icin. Dolayısıyla yaz kullanımında toz tutabilir. Mucoff un dry lube yagının ise yaz performansının iyi oldugunu okudum ve tecrube ettim

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
@Erdem Topal Yaza ayrı kışa ayrı mı yağlar hep tek yağ alıp sürekli kullanabilsek keşke:D

Tepki
90
İsim
Göktürk
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu

Serkan Beye katılıyorum. En doğru bu şekilde bence de. Genelde zincir yağları 200-300 km de bir yenilenmeli. Ne kadar az toz tutsa da yine de tozu tutuyor. Her baklaya 1 damla gelecek şekilde yağlanmalı. Zincir yağlarına çok para harcamayın. Ben shimanonun 4 mevsim yağını kullanıyorum. Gayette iş görüyor.

Bu arada geziniyo kanalının bununla alakalı vlogu var. İzlemenizi tavsiye ederim. Yağları kıyaslıyor ve ortalama kaç km kullanıldığını açıklıyor.