Tourney'i neden beğenmiyorsunuz?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bilmediğim için soruyorum, Acera T3000 ve Altus M200 ne seviyesinde oluyor?

Scudo

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1650759345534.png
Shimano'nun mtb kategorisinde ürettiği parçalar en düşük modelden en yüksek modele bu şekilde sıralanır. Acera: acera, altus: altus seviyesinde oluyor :D :D Yani grup setler olarak en düşük kalitede 2. ve 3. setler.

Bisiklet şoförü

Yoğurdun tikveşli si bisikletin 105 lisi
Tepki
380
İsim
Berk G.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
shimano vs. gibi markaların vites setlerinin hiç birinde kalite farkı olduğumu düşünmüyorum dandik malları hiç yok ancak hafiflik ve bir kaç alaşım malzemesi değişiyor bütün setler gayet kaliteli aslında gerci shimano kadar diğer markalar düşük bütçeli tüketiciye hitap etmiyor belli bir setten daha ucuza parçaları yok

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
286707 dosyayı görüntüle
Shimano'nun mtb kategorisinde ürettiği parçalar en düşük modelden en yüksek modele bu şekilde sıralanır. Acera: acera, altus: altus seviyesinde oluyor :D :D Yani grup setler olarak en düşük kalitede 2. ve 3. setler.
Aile sıralaması böyle ama nesil farkları da var. Mesela güncel 9 hızlı Altus M2000 serisi önceki Acera/Alivio serilerinin üstünde. Ya da güncel neslin Acera 3000 göbekleri eski Deore 6xx göbeklerle aynı seviyede. O yüzden bu aile tablosunu sadece aynı nesil içinde değerlendirmek lazım.

Acera T3000, Altus M2000'in bir üst seviyesindeki aile. Altus M200 bundan birkaç önceki nesil. M2000'den önce M300'ler var, ondan önceki M200.

Shimano'nun güncel MTB ekosistemi aşağıdaki gibi. Çizginin altındakiler hibrit/trekking/şehir bisikletlerinde de görmeye alıştığımız seriler ama güncel modeller tabii ki piyasadaki çoğu modelde bulunan eski seriler ya da seri dışı ürünler değil.

(link)

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

nuwwanda

Üye
Tepki
0
İsim
ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar tourney ile altus arasındaki fark nedir?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Selamlar tourney ile altus arasındaki fark nedir?
Altus Tourney'in bir üst ailesi ama TZ ve TX ile kıyaslayınca aynı ifadeyi kullanmak zor. Tam olarak nesil/parça koduyla birlikte sorulduğunda birebir karşılaştırma yapmak mümkün olur.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Özellik/kalite bakımından denklik.
Kaset/vidalı farkı mı bahsedilen şey? Göbekte shunfeng ile en pahalısı arasında bile pek bi fark olmuyor, o bakımdan. Kullandıkları alüminyumun hafifliği farkedebiliyor, o da çok az bi fark.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Kaset/vidalı farkı mı bahsedilen şey? Göbekte shunfeng ile en pahalısı arasında bile pek bi fark olmuyor, o bakımdan. Kullandıkları alüminyumun hafifliği farkedebiliyor, o da çok az bi fark.
Değil. Mimari, sızdırmazlık v.b. O zaman karar verme aşamasında bir sürü yazı okudum, bir sürü yorum aldım, ona dayanarak yazdım. Şimdi tekrar detaylara giresim yok. Hiç önemli değil zaten. Bir tek (link) var, geriye kalan tüm setler boş. Her şeyi satıp XTR set alacağım, yoldaki Ultegra'yı bile söküp XTR takacağım, o kadar fanatiği oldum. Performans gruplarına yetişemiyorum, XTR takıp hepsini geçeceğim, sadece (link).

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Değil. Mimari, sızdırmazlık v.b. O zaman karar verme aşamasında bir sürü yazı okudum, bir sürü yorum aldım, ona dayanarak yazdım. Şimdi tekrar detaylara giresim yok. Hiç önemli değil zaten. Bir tek (link) var, geriye kalan tüm setler boş. Her şeyi satıp XTR set alacağım, yoldaki Ultegra'yı bile söküp XTR takacağım, o kadar fanatiği oldum. Performans gruplarına yetişemiyorum, XTR takıp hepsini geçeceğim, sadece (link).
XTR kullanmak icin adrenalin yüksek olması gerekiyor, eğer fazla adrenalin yoksa XTR’in hızına kalbiniz dayanmaz. Bisiklet üzerinde ortalama 200km hızla gitmek gerçekten adrenalin meselesi.
Mesela @TheElter gibi adrenalini ve performansı yüksek kişiler XTR ile milettin yanından gülüp geçiyorlar ve onlarda garip garip arkadan baka kalıyorlar.

XTR bu boru değil.

Eren Çalışkan

Alter ego
Tepki
348
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Trek
Shimano XTR dışındaki tüm grupsetlerini fakir fukaralar da bisiklete binebilsin diye üretmiştir, diğer grupsetler yalnızca XTR alternatifi olabilir. Eğer sürüşte yanınızdan biri size bakarak gülüp geçiyorsa ve siz yalnızca arkasından bakabiliyorsanız hatayı neden bende XTR'a sahip değilim diye kendinizde arayın zavallı fakirler, performans bir yere kadar XTR diye bir gerçek var.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.986
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ultegrayi söküp XTR o_O Fırıldak gibi kadans çevirirsin :D

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Shimano'nun hiçbir modeli yolda bırakmaz. Tourney'le arka arkaya Transfagaraşan, Avusturya Alpleri ve Stelvio'yu geçtim. Bir sonraki sene Gürcistan, Ermenistan, İran, daha sonra Soğanlı Geçidi ve birçok 2000 metre üzeri geçit, iki Nemrut vs... Şehir ulaşımı ve işe gidiş gelişleride ekleyin... Tourney'e laf ettirmem.
Aile sıralaması böyle ama nesil farkları da var. Mesela güncel 9 hızlı Altus M2000 serisi önceki Acera/Alivio serilerinin üstünde. Ya da güncel neslin Acera 3000 göbekleri eski Deore 6xx göbeklerle aynı seviyede. O yüzden bu aile tablosunu sadece aynı nesil içinde değerlendirmek lazım.

Acera T3000, Altus M2000'in bir üst seviyesindeki aile. Altus M200 bundan birkaç önceki nesil. M2000'den önce M300'ler var, ondan önceki M200.

Shimano'nun güncel MTB ekosistemi aşağıdaki gibi. Çizginin altındakiler hibrit/trekking/şehir bisikletlerinde de görmeye alıştığımız seriler ama güncel modeller tabii ki piyasadaki çoğu modelde bulunan eski seriler ya da seri dışı ürünler değil.

(link)
Tz serisinin arka aktarıcısını gördüm geçen. Görünüşü kötü ayrıca adını unuttum dandik bi marka vardı onun aktarıcısına çok benzemiş. Resmen şahin kargalıga özenmiş :D

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Ultegrayi söküp XTR o_O Fırıldak gibi kadans çevirirsin :D
Evet, oval 52-42/11-23'ten sonra biraz zorlar ama çok tecrübeli bir arkadaşımızın XTR için anlattıklarıyla ikna oldum, artık başkasını gözüm görmüyor.

...
Tz serisinin arka aktarıcısını gördüm geçen. Görünüşü kötü ayrıca adını unuttum dandik bi marka vardı onun aktarıcısına çok benzemiş. Resmen şahin kargalıga özenmiş :D
Bunlar mı?

Son düzenleme:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Evet, oval 52-42/11-23'ten sonra biraz zorlar ama çok tecrübeli bir arkadaşımızın XTR için anlattıklarıyla ikna oldum, artık başkasını gözüm görmüyor.

Bunlar mı?

aynen. 2. foto saiguan yazana benzemiş yenileri daha çok . rectusada benziyor. tam tersi olması gerekirdi onların şimanoya benzetmeleri lazımdı :D

hatta ilk gördüm farketmedim. şöyle farkettim durumu; ön viteste tourney yazısını görünce arkaya tekrar baktım önde tourney varsa arkasıda en azından shimano olmalı dedim. üzerindeki yazıyı okudum çakma zannetim ilk başta. bisikletin markasını inceledim çakma bisan mı acaba diye :D

• Beğen
Tepkiler: Spartiat