Tourney den acera ya geÇmeye deĞermİ?

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
Arkadaşlar bisikletimin ön ve arka arttırıcıları tourney.Özellikle yokuşlarda falan oldukça zor oluyor vites değiştirmek.Zincir kopucak diye korkuyorum açıkçası :)

Bisikletimin bazı parçalarını yükselticem.Göbekler falan değişecek zaten.Bu arada vitesleride 8 liye yükseltiyim diyorum.Acera mantıklı geldi fiyat performans yönünden.

Sizce değiştirmeye değer mi ve acera doğru bir karar mı.(Ruble aynakol falan hepsini değiştiricem.Sram de toplayabilirim.)

Scudo

Ziya Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Bisiklet
Cannondale
Bana kalırsa değmez nereden baksan 100tlye yakın masraf belkide daha fazla. Vites kolları, ruble, arttırıcılar falan derken. Bence böyle devam edin, sonra ileride deoreye geçersiniz.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
Ziya Yılmaz'a katılıyorum dostum...arada çok tatmin edici bir fark göreceğini sanmadığım için yapacağın masrafa, edeceğin zahmete pek değmeyecektir...tourney i ilk bisikletimde bende kullandım. hakkaten yokuş yollarda sıkıntılı geçişler yapıyor. bende yokuşa girerken vites değiştiriyordum genelde. yada yokuş esnasında mevcut vitesle pedala 2 kez yüklenip anlık hızlanıyordum, pedallar kısa bir süre boşa çıkıyordu, o sürede vitesi değiştiriyordum...yağ gibi oluyor o zaman dene istersen :) gerçi çoğu kişinin bildiği bir yöntemdir bu. gram zorlamıyor zinciri vitesi falan...

• Beğen
Tepkiler: Joyrider
Tepki
6
hepsini toplamak mantıklı değil bence ama bazı parçalar değiştirilebilir, vites kolları yerine sisteminizi değiştirmeniz daha iyi bir seçim olabilir.

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
@ahmet can baydar

Biliyorum bende hocam o yöntemi fakat yokuşu çıkarken eğimin arttığı yada azaldığı yerler oluyor.O halde 2-3 pedal bile çevirmek zor geliyor bazen :) vites kollarımda çok düzgün değil gerçi.Belki daha iyi bir kol takarsam geçişler ve ayar kaçırması düzelir biraz.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
1 sene boyunca acera set 21 vıtes,11-28 ruble,28-38-48 aynakol ıle surdum.Gecen hafta 11-32 ruble deore on-arka arttırıcı,deore dual 3*9 vıtes kollarını ve tektro eclıpse fren kollarını taktım(aynakol aynı).Bısıkletın pe formansı hem yokusta hem duzlukte oldukca arttı.Tavsıyem ekonomık olarak sıkıntı yaratmayacagı bır zamanda en azından deoreye yukseltmenız.Parcaları benım gıbı tek tek alarakta toplayabılırsınız zamanla.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Bence direk deore ye geç, ilerde xt yaparsın..

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
@Harun Sayı

niyetim ilerde alivio yada deoreye geçmek.fakat şu an için o kadar bütçem yok ne yazıkki

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
ben acera kullanıyorum.tourney janta girince pert oldu bende acera aldım.ikisini karşılaştırınca abi bu ne zariflik mis gibi vites varken takozu kullanmışım dedim.Eğer jantına veya kadrona bir şey olmamasını istiyorsan mutlaka altusu felan düşünme.hemen acera eğer dişlileri değiştirmek istemessin belki 7 dişlide kalmak istersin ve o zamanda kullanabilirsin.bence yavaş yavaş topla ilk acera almanı tavsiye ediyorum. :in:

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
herkes tutturmuş bir deore tamam arkadaş kötü değil de her başlıkta yok deore yok xt. yok xtr ya da durace/sram vs.

Ankara/Ahlatlıbel de çankaya belediyesi tesisi'nde araziye indim aynı indiğim dik yokuşu vites küçülterek rahat rahat çıkıyorum ne öyle zinciri germe durumu var Acera'nın ne de takır tukur dişli değiştirmesi. Farzı misâl tofaş kullanan kişi Opel mi alsam diye soruyor siz diyorsunuz jaguar var maseratti var onları al. :) Gönül rahatlığı'yla Acera alabilirsin arkadaşım. Yağsız bırakma aktarıcını ve zincirini. zaman içinde de tozlandığı'nda diş fırçası ile kaba pisliğini temizle sonra biz bezle temizle üzerine yeniden yağ sık olay o kadar. Aynı araziyi benimle tırmanırken çatır çutur vites değiştiren ne deore cular gördüm. Yazık gerçekten yazık aldığınız ürüne bakmayı bilirseniz verim de alırsınız.

• Beğen
Tepkiler: ygtdkc

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Koray maalesef sana katılmıyorum sen bi full deore sistemli bisikleti kullan sonra full acera sistemli bisikleti kullan yine de bisikletin gidişi bile ne kadar fark ediyor yani onlarda çatır çutur vites değiştiriyo demek ki fark yok diyerek anlayamazsın . Arkadaş şimdi Acera aldı diğelim 2 ay sonra yükseltme ihtiyacı duyacaktır eminim. Arkadaşların demek istediği almışken çok daha iyi bir şey almak sonuçta zırt pırt değiştirilen bir şey değil vites sistemi.

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Acera da zırt bırt değiştirilmeyi geretirecek kadar kötü bir ürün değil kullanmayı bilene. Deore, Xtr da kullandım arazide de çeşitli turlar sayesinde denedim de kendim para vermemiş olabilirim ama çevremde bir dünya bisikletli arkadaşımvar.Evet, Acera dan akıcı olabilir ama ben o kadar parayı verdikten sonra bir zahmet aksın yani. Arkadaşın konusuna tavsiyeye gelirsek de alsın XT tank gibi kullansın tepe tepe bu kadar da basit tavsiye vermeyi de biliriz ;)

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
@Koray06

Arkadaşa katılıyorum. Tabi ki gönül ister xtr olsun xt olsun ama kullanacak kişi bakalım hangi amaçla kullanacak. Yarışlara girer çok sert arazilere girer eyvallah derim. Ama tutup şehir içinde veya turlarda kullanacaksa bence gereksiz. Ha parası vardır keyfine göre takılır ona zaten birşey diyemem ben burda öğrenci zihniyetiyle konuşuyorum onu belirteyim:) Ama arkadaşın dediği gibi tourneyi bile biraz daha hassas davranarak bakımlarını yaparak gayet verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Arkadaşın sorduğu soruya da yorumumu yapayım acerayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsin :)

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
yıldarıdır tourney kulllanan adamım.ilk tourneyim mile takılıp jantla bir tur attı :) 2 tourneyim tz zarifti ama hiçbirşekilde istediğim ayarı tutturamadım.şimdi acerayla mutluyum, huzurluyum. Zincir bakımını düzenli yaparım dolayısıyla bugune kadar hiçbir tepkisizlik, zorla atma gibi durumla karşılaşmadım. Vites kolunu çevirir çevirmez zincir istediğim yere gidiyor.Ben yükseltmeyi düşünürüm deoreye en azından ama sadece zevk için ihtiyaç için acera yeterli.

• Beğen
Tepkiler: ygtdkc

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kendi bisikletimde Tourney, eşimin bisikletinde Acera sistemleri var. İkisini de kullanıyorum. Açıkçası, Tourney sorun çıkartmıyor ama hiç konforlu değil. Yani biraz dikkatli ve hassas davranmazsam zamanla zincir kopartır gibi bir hisse kapılmıyor değilim. Acera'yla kıyaslarsam, arada belirgin bir geçiş farkı var. Bunu inkar edemem. Daha üst sistemleri kullanma fırsatım olmadı ama, Acera bile bu kadar farkediyorsa bir Deore, bir XT nasıldır merak ediyorum doğrusu. Ben de bir karar aşamasındayım. Ya bisikletimi değiştireceğim ya da donanımını yükselteceğim. Zaman gösterecek bakalım.